Dnes privítame v kinách sedem nových filmov, nového Blade Runnera, či maďarský film O tele a duši

5.10.2017|Ivet Kollárová|

Filmový október odštartuje veľkým štýlom. V dnešný premierový deň vstupuje do kín sedem nových filmov, medzi ktorými uvidíme aj sci-fi Terryho Gilliama, Brazil, víťazov z MFF Benátky 2016 - Tá, ktorá odišla a MFF Berlinale 2017 - O tele a duši, či pokračovanie blockbustra Blade Runner. A od včera, 4. októbra prebieha v Bratislave filmová prehliadka Be2Can s najlepšími filmami z medzinárodných filmových festivalov Berlinale, Cannes a Benátky. Do konca októbra sa prehliadka uskutoční v ďalších 20tich slovenských mestách.

Režisér Terry Gilliam sa preslávil najmä v komediálnej skupine Monty Python. Po osamostatnení sa pustil do réžie svojich projektov. Medzi najznámejšie patrí aj sci-fi snímka Brazil, ktorá po 32 rokoch od svojho debutu prichádza opäť do kín. Tak ako jeho snímka Dvanásť opíc, tak aj tu umiestil Terry Gilliam príbeh do ťažko definovateľného obdobia v budúcnosti, kde armády bezmenných úradníkov strikne dodržiavajú kancelársku etiku a na každom rohu ich sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Sam Lowry je tiež úradník. Sníva o živote mimo technológií len so ženou svojich snov. Stretáva sa s Jill, ženou z jeho snov. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá a systém nakoniec dostane každého. Film sa premieta v rámci Projektu 100. V hlavných úlohách Jonathan Pryce, Robert De Niro, Katherine Helmond, Ian Holm, Bob Hoskins, Michael Palin, Ian Richardson, Peter Vaughan, či Jim Broadbent.

Originál film natočil v roku 1982 režisér Ridley Scott. Dnes sa do kín dostáva jeho dlho očakávané pokračovanie s názvom Blade Runner 2049 so Scottom ako producentom a s Denisom Villeneuveom ako režisérom. Blade Runner 2049 sa odohráva tridsať rokov po prvom filme. Na scénu prichádza nový blade runner menom K, aby odhalil tajomstvo, ktoré môže uvrhnúť zvyšky spoločnosti do chaosu. Jeho pátranie ho privedie až k bývalému blade runnerovi, ktorý bol tridsať rokov nezvestný. Vo filme si zahrali Harrison Ford, Ana de Armas, Ryan Gosling, Jared Leto, Mackenzie Davis, Robin Wright, Dave Bautista, Lennie James, Barkhad Abdi, Sylvia Hoeks, David Dastmalchian, Carla Juri, Hiam Abbass, či David Benson.

Izraelský režisér Hany Abu-Assad natočil existenciálnu romanticko-akčnú drámu Hora medzi nami (The Mountain Between Us) o sile prežitia v tých najdrsnejších podmienkach. Čo ak Vaše prežitie závisí od cudzinca? Fotoreportérka Alex sa ponáhľa na vlastnú svadbu, ktorá sa má konať za dva dni. Na letisku sa však vyskytnú neočakávané problémy a pravidelné lety sa zastavia v dôsledku blížiacej sa búrky. Na letisku sa stretne s Benom, lekárom, ktorý sa ponáhľa na dôležitú operáciu. Keď sa týmto dvom náhodným pasažierom podarí nájsť pilota, ktorý s nimi odletí, obom im odľahne. Ich radosť však vyprchá v okamihu, keď pilot dostane mŕtvicu a lietadlo sa zrúti na zem. Ben a Alex síce prežijú, ale ocitnú sa uprostred zasnežených hôr bez nádeje na záchranu. Vysielačka je zdemolovaná, pilot je po smrti a okolo nich je len sneh, hory, skaly a neobývaná divočina. Keďže let nebol ohlásený nikto nehľadá stratené lietadlo. Odvážnejšia Alex si uvedomí, že k nim žiadna pomoc nepríde, preto presvedčí Bena, aby vyrazili na nebezpečnú cestu. V extrémnych podmienkach nemajú inú šancu na prežitie, než napriek rozdielnym povahám vytvoriť silnú väzbu a nájsť spoločnú silu, o ktorej doteraz nemali žiadnu predstavu. Začnú k sebe hľadať cestu, prehodnocujú vlastnú minulosť a v extrémnych podmienkach bojujú o vlastný život. Podľahnú zraneniam tela a duše alebo v zdanlivo beznádejnej situácii znovu uveria v dôveru a lásku? A ak prežijú dokážu sa vrátiť späť do svojich životov? Strhujúci príbeh o láske a vôli prežiť sa natáčal uprostred zimy v kanadských horách v nadmorskej výške nad 3000 metrov, teplota klesala na mínus 38 stupňov pod nulou. Kate Winslet opísala natáčanie v týchto podmienkach slovami: „Ja som natočila Titanic! Alex sa prepadne cez ľad? Žiadny problém! Letecké havárie, potápajúce sa lode … žiadny problém! … Ale tento film bol oveľa náročnejší, na Titanicu sme nikdy tak hrozne neprechladli. Behanie v takej nadmorskej výške je absolútnou agóniou. Som silná a mám kondičku, takže som vôbec nebola pripravená na to, ako rýchlo sa vyčerpám. Nemôžete si ani dať dole rukavice, pretože Vám hneď odmrznú ruky. Je to ten druh chladu, ktorý Vám vlezie pod kožu.“ V hlavných úlohách uvidíme Idrisa Elbu, Kate Winslet, Dermota Mulroneyho, Beaua Bridgesa, Luciu Walters, Waleeda Zuaiter, Leeho Majdouba, či Marci T. House.

Dnes do kín prichádza aj animovaný rodinný príbeh Esá z pralesa (Jungle Bunch), ktorý  nakrútil francúzsky režisér David Alaux, ktorý sa podieľal aj na scenári. Mauric vyzerá síce ako obyčajný tučniak, ale vo vnútri jeho hrude bije statočné srdce tigra. Veď bol vychovaný hrdou a silnou tigricou. Mauricovým snom je, stať sa najlepším bojovníkom kung-fu na svete. To však nebude vôbec ľahká úloha, pretože vyniká skôr neohrabanosťou a nemotornosťou, ale nedá sa mu odoprieť obrovská odhodlanosť a bojovnosť. So svojimi zvieracími priateľmi tvorí bandu známu  ako Esá z pralesa, ktorá sa snaží udržiavať v džungli poriadok a spravodlivosť. Presne tak, ako to kedysi robila jeho matka tigrica. Na vedúce miesto v  pralese si brúsi zuby zákerný žoldnier paviánov, koala Igor, ktorý nadovšetko miluje chaos a so svojou armádou hlúpych opíc, chce raz a navždy zničiť celú džungľu. Esá z pralesa sa neohrozene a nebojácne postavia tomuto zloduchovi na odpor, začína sa boj o prales. Film sa premieta so slovenským dabingom.

Tento týždeň aj v rámci filmovej prehliady Be2Can, do oficiálnej kinodistribúcie mieri tohtoročný víťaz a držiteľ Zlatého medveďa z MFF Berlinale, maďarský film O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) režisérky Ildikó Enyedi. „Dvaja ľudia, jeden sen.“ Film O tele a duši, prostredníctvom ktorého sa režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlhých osemnástich rokoch na medzinárodnú scénu, je nekonvenčná love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku a mladej uzavretej kvalitárky mäsa. Obaja hrdinovia, postupne ohromení zistením, že majú rovnaké sny, sa ich postupne pokúšajú spoločne plniť. Ľahko excentrická, taktilná i odťažitá romanca s prvkami každodennej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, beštiality a humanity, duše a tela. Film, ktorý nenásilne spája chladné pozorovanie a nezvyčajnú emocionalitu ťaží z výraznej vizuálnosti: z precíznych geometrických kompozícií, neokázalého prelínania lyrickosti a brutality, symbolického využitia farieb i sústredenej práce s hercami. Film, okrem iného, medzi riadkami a pomocou snových metafor hovorí o mnohých súčasných spoločenských traumách. Vo filme si zahrali Alexandra Borbély, Zoltán Schneider, Ervin Nagy, Tamás Jordán, Zsuzsa Járó, či Géza Morcsányi.

Ďalší film, ktorý si môžeme od dnes pozrieť v našich kinách, oslavoval víťazstvo pre zmenu na MFF Benátky 2016, odkiaľ si odniesol hlavnú cenu Zlatého leva za najlepší film. Filipínksy režisér Lav Diaz natočil sociálnu drámu Tá, ktorá odišla (Ang babaeng humayo). V roku 1997, po tridsiatich rokoch vo väzení, vstupuje Horácia do úplne cudzieho sveta: manžel jej zomrel a hoci sa znovu skontaktovala s dcérou, svojho syna nájsť nemôže. Čoskoro však zistí, čo sa nezmenilo – moc a výsady elít. Iróniou zostáva, že Horáciin bývalý aristokratický milenec Rodrigo, ktorý zosnoval jej uväznenie, je teraz sám väzňom vlastnej zlatej klietky: rovnako ako jeho bohatí priatelia, aj on prestal vychádzať z domu pre eskaláciu únosov bohatých. Horácia sa rozhodne z tejto hystérie vyťažiť a pripravuje pomstu. Filmový solitér Lav Diaz znovu rozvíja tému filipínskych dejín s vyčerpávajúcou klinickou presnosťou a odhaľuje temné prúdy, ktoré dodnes formujú jeho krajinu. Film Tá, ktorá odišlaje prenikavou štúdiou o priepasti medzi chudobnými a bohatými, medzi minulosťou a prítomnosťou – Diaz zachytáva v tých najmenších gestách zakotvenú históriu inštitucionálnych privilégií, spoluviny a arogancie, ktoré prispeli k priepastným rozdielom v dnešnej filipínskej spoločnosti. Filmárska virtuozita a starostlivo artikulovaný „tichý vzdor“ vytvárajú z Diazovej novinky jeden z jeho najlepších a najsúcitnejších filmov. V hlavných úlohách Charo Santos-Concio, John Lloyd Cruz, Michael De Mesa, Nonie Buencamino, Shamaine Buencamino, či Mae Paner.

Posledný film týždňa je slovenský dokument režiséra Mareka Šulíka, Ťažká duša, ktorý je pohľadom do sveta tradičnej rómskej hudby. Autori filmu sa v troch príbehoch snažia sledovať, akým spôsobom sa autentické žalostné piesne prenášajú z generácie na generáciu, respektíve, ako zanikajú. Ide vždy o vzťah detí a ich rodičov, či prarodičov, pretože práve pre rómsku rodinu je hudba dôležitým emocionálnym katalyzátorom. Tragikomické situácie dopĺňajú dokumentačné intermezzá, ktoré vznikli počas výskumných ciest etnomuzikologičky Jany Belišovej a jej tímu.
 

  Foto © Depositphotos

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...