Od dnes v kinách horor Matka!, dráma Western, dokument Vábenie výšok, či katastrofický Geostorm

19.10.2017|Ivet Kollárová|

V dnešný premiérový deň prichádza do kín šesť nových filmov. Medzi nimi jeden z najkontroverznejších filmov roka, film režiséra Darrena Aronofskeho, Matka!

Najväčšia putovná filmová prehliadka na Slovensku, Projekt 100 tento týždeň prináša do kín remastrovanú verziu, režisérsky zostrih nemeckej klasiky Plechový bubienok (Die Blechtrommel) režiséra Volkera Schlöndorffa. Skvelá filmová adaptácia románu Güntera Grassa. Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červeno-biely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje. Vo filme hrajú David Bennent, Mario Adorf, Angela Winkler, Katharina Thalbach, Daniel Olbrychski, či Tina Engel.

Pod režisérskou taktovkou Deana Devlina bude v akčnom thrilleri Geostorm: Globálne nebezpečenstvo (Geostorm) Gerard Butler opäť zachraňovať svet. Po sérii bezprecedentných prírodných katastrof ohrozujúcich našu planétu sa poprední predstavitelia z celého sveta dohodnú na vytvorení rozsiahlej siete satelitov k ovládaniu globálnej klímy, ktoré majú zabezpečiť bezpečnosť všetkých obyvateľov planéty. Niečo sa však pokazí a – systém vytvorený k ochrane Zeme začne na Zem útočiť a začínajú preteky s časom, keď je potrebné zistiť skutočnú hrozbu skôr, kým geomagnetická búrka zmetie zo zemského povrchu všetko… a všetkých. V hlavných úlohách, spomínaný Gerard Butler, Jim Sturgess, Katheryn Winnick, Abbie Cornish, Eugenio Derbez, Robert Sheehan, Ed Harris, Andy Garcia, či Daniel Wu.

Tento týždeň prichádza do kín aj slovenská snímka jedného z najuznávanejších slovenských dokumentaristov a horolezcov Pavla Barabáša, Vábenie výšok. Himaláje – najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“ Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

Ďalší film, ktorý prichádza dnes do našich kín mal svetovú premiéru na MFF Benátky, kde poriadne rozvíril pokľudné hladiny filmových vôd. Odvtedy sa o ňom rozpráva ako o jednom z najkontroverznejších snímok roka. Film Matka! (mother!) nakrútil režisér Darren Aronofsky. Nikdy nezabudnete, kedy ste prvýkrát videli tento film. Najhorší zvuk, ktorý môžete počuť v raji, je zaklopanie na dvere. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrajú v thrilleri matka! manželský pár. Ich idylické spolužitie v krásnom dome v lone prírody naruší príchod nezvaných hostí, ktorých počet neustále narastá. Jeden z najoriginálnejších filmárov súčasnosti, Darren Aronofsky natočil nezaraditeľný a originálny thriller, ktorý svojich divákov prekvapí, aj keď budú akokoľvek pripravení. Na matku! sa podľa režiséra pripraviť nedá. „Tento film sa dá len ťažko zaradiť do ľubovoľného žánrového boxu. Inšpiráciu som čerpal z novinových titulkov, ktoré nás dennodenne desia, ovplyvnilo ma aj neustále pípanie upozornení na smart telefónoch alebo dlhý výpadok elektriny počas hurikán Sandy. Ak by to bol kuchársky recept, nikdy by som ho nemohol presne zrekonštruovať. Ale viem, že sa mi podarilo zmiešať drink, ktorý musíte vypiť na ex,“ hovorí Aronofsky. Jennifer Lawrence hrá vysnenú partnerku každého umelca. Svojmu básnikovi je nielen múzou, ale sama zvláda aj všetky praktické otázky súvisiace s ich životom v honosnej vile mimo civilizácie. „Zamilovať sa môže vyť desivé. Byť zraniteľný? Hrozné. Snažiť sa všetko ustáť? Tiež hrozné,“ popisuje Jennifer Lawrence emocionálne jazdu, ktorá jej postavu čaká, keď na ich dvere začnú klopať zástupy divných ľudí, ktorí postupne ničia všetky jej doterajšie istoty. „Niektoré filmy sú vlažné, niektoré škandalózne horúce. Tento je ako Rímska sviečka. Ako výbuch. Je to filmová revolta,“ dodáva oscarová herečka. Okrem dvojice Lawrence a Bardem si vo filme zahrali aj Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Brian Gleeson, Domhnall Gleeson, Emily Hampshire, Stephen McHattie, Kristen Wiig, Andreas Apergis, Amanda Warren, či Nathaly Thibault 

Po nervy drásajúcom thrillero-horore trochu zmiernime. Pre najmenších je pripravený animovaný film režiséra Jaysona Thiessena, My Little Pony vo filme (My Little Pony). Priateľstvo má mnoho farieb. My Little Pony vo filme predstavuje šesticu obľúbených farebných koníkov, ktorých na veľkom plátne čaká najzaujímavejšie a najkrajšie dobrodružstvo všetkých čias! Keď strašný Búrkový kráľ napadne Canterlot s úmyslom ukradnúť poníkom ich čarovnú moc, budúcnosť Equestrie je ohrozená. Všetky poníky sa musia vydať na nebezpečnú hrdinskú cestu, ktorá ich po prvýkrát zavedie za hranice domoviny. Aby vyhľadali pomoc, budú musieť prejsť cez magické hory, tajomnú podmorskú krajinu a dokonca sa odviezť na lietajúcej pirátskej lodi! V anglickom origináli Emily Blunt, Kristin Chenoweth, Liev Schreiber, Michael Peña, Sia, Taye Diggs, Uzo Aduba, či Zoe Saldana. U nás sa film premieta so slovenským dabingom, v ktorom budeme počuť Kristínu Turjanovú, Bibianu Ondrejkovú, Andreu Karnasovú, Lenku Debnárovú, Gabrielu Škrabákovú, Frencien Bauer, Luciu Hurajovú, Máriu Čírovú, Filipa Tumu, Juraja Predmerského, Jána Trégera, či Barboru Švidráňovú.

Dnes do oficiálnej kinodistribúcie vstupuje dráma v nemecko-bulharsko-rakúskej koprodukcii, Western režisérky Valesky Grisebach. Meinhard je samotársky robotník, ktorý z diaľky pozoruje život s nečitateľným úsmevom. Nikde sa necíti doma,  preto mu nerobí problém prijať prácu v zapadnutom kúte Bulharska, kde má nemecká partia v ťažkých podmienkach vybudovať vodnú elektráreň. Odľahlá divočina, jazyková bariéra a cudzinci, ktorí o ňom nič nevedia, umožňujú Meinhardovi rozprávať o sebe iný príbeh a vystupovať ako hrdina a ochranca slabých. Na mieste, kde si ľudia lepšie rozumejú bez slov, pocíti naliehavú túžbu niekam patriť. Aj za cenu toho, že si znepriatelí krajanov, ktorí na domorodcov pozerajú zvrchu a nijako sa nenamáhajú udržovať dobré vzťahy. Valeska Grisebach nakrútila majstrovskú subtílnu charakterovú štúdiu a inteligentnú snímku s prvkami westernu, ktoré však neustále podvracia a využíva k narušeniu diváckych očakávaní. Western je pokorný film o obyčajných ľuďoch a neskrotenom mieste mimo civilizácie. V hlavných úlohách Meinhard Neumann, Reinhardt Wetrek Waldemar Zang, Syuleyman Alilov Letifov, Veneta Fragnova, Viara Borisova, či Kevin Bashev. 

  Foto © Depositphotos/ASFK/ContinetalFilm/ForumFilm/CinemArt/FilmEurope

Súvisiace články