64. ročník odovzdávania zlatých glóbusov pre film Babel

18.1.2007|Tomáš Kolompár|
64. ročník odovzdávania zlatých glóbusov pre film Babel Keď sa v filmovej spoločnosti povedia „Zlaté glóbusy“, každý zainteresovaný si predstaví veľkú show, ktorá je akousi „predohrou“ neskoršieho odovzdávania Americkej filmovej akadémie- Oscarov. Zlaté glóbusy sa udeľujú v 13 filmových a 11 televíznych kategóriách. O víťazoch rozhoduje Zväz zahraničných novinárov v Hollywoode. Tento rok sa v Kalifornskom Beverly Hills konal už 64.ročník a o milé prekvapenia nebolo núdza. Za najcennejšiu cenu, čo sa týka zlatých glóbusov bezpochyby patrí ocenenie za najlepší film, réžiu ,či mužský resp. ženský herecký výkon, podobne ako pri Oscaroch. Tento rok vyhrala cenu pre najlepší film, podľa mnohých očakávaní, snímka Babel mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Iňaritu s Bradom Pittom a Cate Blanchettovou v hlavných úlohách. Podľa očakávaní si svoju slávu užil aj americký režisér Martin Scorsese za film Na druhej strane, ktorý je považovaný za veľkého favorita aj na samotných Oscaroch. Držiteľom Zlatého glóbusu za najlepší mužský dramatický výkon sa počas slávnostnej ceremónie v Beverly Hills stal Forest Whitaker za úlohu vo filme The Last King of Scotland. Najlepší ženský dramatický výkon predviedla Helen Mirrenová v snímke The Queen. Toto dielo získalo aj cenu za perfektne spracovaný a myšlienkami nabitý scenár z rúk Petra Morgana. Zlatý glóbus v kategórii najlepšia komédia alebo hudobný film si odniesla snímka Dreamgirls, ktorá bodovala aj v ďalších dvoch kategóriách - najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe predviedol Eddie Murphy a najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Jennifer Hudsonová.

Najlepšou herečkou v muzikáli alebo komédii sa suverénne stala Meryl Streep za úlohu vo filme Diabol nosí Pravdu, v tej istej, ale mužskej kategórii uspel Sacha Baron Cohen ako „dokumentarista“ snímky Borat, ktorý na Slovensku spôsobil výrazne komerčný úspech a film sa aj dlho šplhal na popredných miestach v návštevnosti našich kín.

64.ročník odovzdávania zlatých glóbusov teda priniesol zaujímavé hodnotenia a fakty, kto by sa mal stať aj „predbežným“ držiteľom najcennejšej filmovej sošky a to už spomínaného Oscara.. To sa však dozvieme až 25. februára a preto nám zatiaľ neostáva nič iné, ako sa len podať ďalším filmom, ktoré si pre nás v nadchádzajúcich dňoch filmoví producenti pripravili a tešiť sa na výsledky, ktoré so sebou prinesú... Stručný prehľad víťazov 64.ročníka Zlatých glóbusov

Najlepší film - dráma Babel
Najlepší herečka - Helen Mirren - Kráľovná
Najlepší herec - Forest Whitaker - The Last King of Scotland
Najlepší film - komédia a muzikál -Dreamgirls
Najlepší ženský výkon vo filme - komédia a muzikál Meryl Streep - Diabol nosí Pravdu
Najlepší mužský výkon vo filme - komédia a muzikál Sacha Baron Cohen - Borat
Najlepší herečka vo vedľajšej úlohe Jennifer Hudson - Dreamgirls
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe Eddie Murphy - Dreamgirls
Najlepšia réžia -Martin Scorsese - Na druhej strane
Najlepší scenár -Peter Morgan Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články