Záver roka prinesie posledné tri nové filmy s muzikálovou bodkou Najväčší showman

28.12.2017|Ivet Kollarova|

V tomto momente je jasné, že koniec roka 2017 sa nezadržateľne blíži. Nech už bol aký bol, s dobrým aj zlým, so starým aj novým, je treba sa s ním rozlúčiť na úrovni, čo sa samozrejme týka aj filmov v kinách. Ešte pred tým ako sa pozrieme na nové filmy, ktoré nás čakajú v roku 2018 (a budú aj potenciálni oscarovskí kandidáti), ostávajú nám posledné tri filmy roku 2017, ktoré v dnešný premiérový deň vstupujú do našich kín. A  rovnako ako záver minulého roka, aj tento bude epický, muzikálový.

Ale najskôr, režisér Greg McLean natočil strhujúci film Stratený v džungli (Jungle) podľa ťažko uveriteľného skutočného príbehu, v ktorom sa dobrodružný výlet zmenil na boj o život za hranicami ľudských možností. V hlavnej úlohe exceluje Daniel Radcliffe. Ako stroskotanec v nekonečnom dažďovom pralese čelí drsným nástrahám a výzvam, na aké Harry Potter ani nepomyslel.

Mladý muž chce na cestách po svete uniknúť rutinne a nude západoeurópskeho života. V bolívijskej metropole La Paz stretáva nových známych z rôznych kútov sveta a tajuplného sprievodcu. Ten ich vezme na expedíciu do neprebádaných miest amazonského pralesa s tým, že môžu nájsť neznámy indiánsky kmeň, úplne nedotknutú prírodu a možno aj náleziská zlata. Lenže uprostred divočiny sprievodca zmizne a skupina cestovateľov sa pri stroskotaní na divokej rieke rozpadne. Hlavný hrdina Yossi zostane sám uprostred nepriestupnej, nehostinnej a nebezpečnej džungle. Bez noža či inej zbrane, bez zásob a bez akéhokoľvek prístrešia... úplne sám. Má síce za sebou tri roky vojenskej služby, ale tie ho zďaleka nedokázali pripraviť na všetko, čo ho v dusnom juhoamerickom pralese čaká. Krásna príroda sa mení na zelené peklo a na nepriateľa plného útočných tvorov, jedovatých rastlín i hadov, odporného hmyzu a ohavných parazitov, aké si v stredoeurópskych pomeroch nedokážeme ani predstaviť. Džungľa má jasný odkaz: sem ľudia nepatria.

Film bol natočený podľa príbehu Yossiho Ghinsberga a jeho rovnomenného knižného bestselleru, ktorý zničenú expedíciu a boj o holý život opisuje.

Človek verzus príroda. Bezvýchodisková situácia proti nesmiernej vôli. Hrdinovia, ktorí v súboji s vyčerpaním a vlastnými démonmi objavujú silu prežiť. Príbehy, z ktorých naskakuje husia koža pri pomyslení, že sa skutočne stali a že utrpenie filmových hrdinov skutočne niekto prežil. Stratený v džungli sa radí do skupiny filmov, ako boli 127 hodín alebo Prežiť. Okrem Daniela Radcliffa si vo filme zahrali aj Thomas Kretschmann, Alex Russell, či Joel Jackson.

Na odľahčenie atmosféry nám poslúži bláznivá komédia Bastardi (Father Figures) režiséra Lawrenca Shera. Bratia dvojičky Wilson a Helms sa od ich výstrednej matky dozvedia, že ich otec zomrel, keď boli mladí. Neskôr sa ukáže, že to bola lož, a tak sa pokúsia nájsť otca a popritom zistia ďalšie skutočnosti o ich matke, než by im bolo milé. Ed Helms (Griswoldovci, Chaos na Vianoce, Vo štvorici po opici) a Owen Wilson (Polnoc v Paríži, Vtáčí úlet, Noc v múzeu, Zoolander) hrajú dvoch bratov, ktorých excentrická slobodná matka vychovala tak, aby verili, že ich otec zomrel, keď boli mladí. V momente ako zistia, že to bola lož a matka vlastne ani nevie, kto je ich pravý otec, vyberú sa ho hľadať. Na dlhej ceste ich čaká množstvo bláznivo-humorných situácií, zámen a prekvapivých odhalení, aby sa nakoniec dozvedeli viac o svojej mame i sebe, ako chceli vedieť. Okrem spomínaných hercov si vo filme zahrajú aj J.K. Simmons, Glenn Close, Ving Rhames, Katie Aselton, Robert Walker Branchaud, Ryan Cartwright, Bill Irwin, Loretta Devine, Brian Huskey, Harry Shearer, či Katt Williams.

Záver minulého roka nám do kín priniesol jeden z najúspešnejších súčasných, originál muzikálov, ovenčeným šiestimi Oscarmi, o veľkých snoch vo veľkom meste, La La Land od režiséra Damiena Chazella. Možno sa to stane u nás tradíciou, pretože aj záver tohto roka ponúkne rovnako epický muzikál, ktorý s filmom La La Land spájajú jeho dvaja talentovaní textári a skladatelia. Režisér Michael Gracey prináša do našich kín muzikál Najväčší showman (The Greatest Showman). Muzikál je inšpirovaný životom P.T.Barnuma zakladateľa slávneho cirkusu. Phineas Taylor Barnum bol slávny vizionár z 19.storočia, ktorý v podstate z ničoho vytvoril predstavenie The Greatest Showman. Šou uchvátila publikum naprieč celým svetom. Keď sa nemožné stane skutočnosťou.

Najväčší showman je originálny muzikál inšpirovaný životom P. T. Barnuma, muža, pre ktorého každá prekážka a nezdar boli len ďalším odrazovým mostíkom na ceste ku hviezdam. A práve vďaka jeho vizionárstvu a energii vznikol šoubiznis.

Phineas Taylor Barnum je vizionár, ktorého úprimné nadšenie je nákazlivé a to aj v časoch, kedy jeho nezlomný optimizmus a energia sú jediným bohatstvom, ktoré má práve k dispozícii. Barnum začína svoju životnú cestu vedúcu až k hviezdnemu úspechu s prázdnou peňaženkou, zato však s hlavou plnou fantastických nápadov. Vďaka nim vytvorí a postupne zostaví fascinujúcu show zaplnenú úžasnými žonglérmi, tanečníkmi, akrobatmi, fúzatými speváčkami, najsilnejšími, najmenšími aj najvyššími mužmi. Z jeho predstavenia sa napriek mnohým predsudkom stáva celosvetová senzácia. A Barnum dokáže úspech svojej show náležite podporiť pomocou dovtedy nevídanej reklamnej kampane, ktorá mu vyslúži označenie “princ humbuku” a jeho meno sa stáva synonymom pre poriadne nafúknutú propagáciu. Na muzikálových piesňach sa podieľali autori Oscarom ocenenej pôvodnej hudby k filmu La La Land, Benj Pasek a Justin Paul. Spievať a tancovať vo filme uvidíme Hugha Jackmana, Michelle Williams, Zaca Efrona, Zendayu, a predstaví sa aj Rebecca Ferguson, či Paul Sparks.

  Foto © Depositphotos/CinemArt/BontonFilm/ContinentalFilm

Súvisiace články

Filmové novinky na júl 2018

Filmové novinky na júl 2018

Rok 2018 sa nám prehupol do svojej druhej polovice, ktorú odštartujú obľúbené prázdninové mesiace júl-august. Ako to už býva zvykom,...