Od dnes v našich kinách Tri billboardy kúsok za Ebbingom, či francúzska klubovka Beatrice

18.1.2018|Ivet Kollarova|

Tretí januárový týždeň prinesie do kín štyri nové snímky, a pre tých, ktorí sledujú oscarovskú sezónu máme dobrú správu. Od dnes si aj v našich kinách môžeme vychutnať jedného z najväčších favoritov sezóny, čiernu komédiu Tri billboardy kúsok za Ebbingom. V dnešný deň má premiéru aj jedna česká snímka natočená podľa knižnej predlohy od Haliny Pawlowskej, Zúfalé ženy robia zúfalé veci.

Pozrime sa najskôr na akčný thriller režiséra Jaume Collet-Serru, Muž vo vlaku (The Commuter). Pravidelná a úplne bežná cesta vlakom z práce domov sa znenazdajky zmení na pulzujúci a napínavý boj o život. V hlavnej úlohe nastúpi do akčného trileru Muž vo vlaku Liam Neeson, jeho dych berúcu jazdu prímestským vlakom riadi režisér-rušňovodič Jaume Collet-Serra. Táto dvojica už spolu natočila mysteriózne akčné trilery Non-Stop, Neznámy alebo Nočný bežec a v novom filme sú znovu na tej správnej koľaji.

Michael McCauley žije spokojne bežný rodinný život bez akýchkoľvek výkyvov. Predáva poistenie, s rodinou žije za mestom, a do práce a späť dochádza pravidelným vlakom. Každý deň, už desať rokov, odkedy odišiel od polície. Dnešný deň sa moc nepodaril a rovnako ako vždy nastupuje do vlaku a teší sa domov. Zdraví známych sprievodcov, aj známe tváre. Dvere sa zatvoria, vlak sa rozbehne zo stanice a nič ešte nenasvedčuje tomu, že táto cesta bude úplne iná, a že si Michael počas nej siahne na dno fyzických i psychických síl. Po chvíľke jazdy si k nemu prisadne atraktívna žena a položí mu jednoduchú, trochu znepokojujúcu otázku: "Aký ste človek?" Pod vplyvom jej osobného kúzla aj obálky s peniazmi sa Michael nechá vtiahnuť do zvláštnej a smrtiacej hry. Musí vo vlaku nájsť niekoho, kto tam nepatrí. Keď neuspeje, príde o rodinu, ak uspeje, dostane odmenu. Odmietnutie sa neberie ako odpoveď. Vlak uháňa, tajomný vládca hry sleduje každý jeho krok a vzdialenosť do cieľovej stanice sa kráti. Než zastaví, šialená situácia vo vlaku sa premení v horúčkovité pátranie, bitky a streľbu. Je to hra alebo premyslený zločin? Kto je tajomný muž vo vlaku a prečo ho má nájsť?

Temná a tiesnivá atmosféra prímestského osobného vlaku nie je tak honosná, ako luxusný Orient Express. Svoj pravidelný spoj majú ale mnohí z nás a časť desivého napätia vyvoláva práve autentickosť a pocit, že nenápadný rozhovor s fatálnymi následkami sa môže stať jednoducho komukoľvek a kedykoľvek. Geniálny detektív v nablýskanom rýchliku väčšinou vedie noblesné a konverzačné vyšetrovanie, na to ale nemá Michael čas. Vlak sa blíži do cieľa, mŕtvoly pribúdajú a hlavné vyšetrovacou metódou v zbesilom tempe sa stáva pokus-omyl, päste a pištole. V ďalších úlohách sa, okrem Neesona predstavia aj Vera Farmiga, Patrick Wilson, Jonathan Banks, Elizabeth McGovern, či Sam Neill.

Do slovenskej kinodistribúcie dnes oficiálne prichádza aj film Tri billboardy kúsok za Ebbingom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) režiséra Martina McDonagha. Mildred Haynes zavraždili dcéru. Vyšetrovanie sa už niekoľko mesiacov bezvýsledne vlečie, preto sa Mildred rozhodne konať. Pri vjazde do mesta vylepí na tri billboardy veľmi kontroverzné odkazy adresované váženému šéfovi miestnej polície. Týmto činom začína bitka medzi Mildred a zástupcami zákona. Keď sa do prípadu vloží ešte ďalší policajt, nevyzretý mamičkin maznáčik so záľubou v násilí, súboj medzi miestnym policajným oddelením a osamelou, ukrivdenou a hlavne rozzúrenou bojovníčkou sa môže začať.

Kriminálnu drámu plnú čierneho humoru napísal a nakrútil Oscarom ocenený režisér Martin McDonagh. “To, čo sa stalo Mildredinej dcére, je smutné a strašné a cítil som, že najdôležitejšie to bude udržať v rovine komédie aj napriek všetkej tej zúfalej beznádeji,” hovorí McDonagh. Hlavnú úlohu napísal priamo na telo herečke Frances McDormand, ktorá ju charakterizovala slovami: “Myslím, že nemusíte vždy chápať Mildredino správanie, ale určite ju nebudete nenávidieť a ohovárať.” Film Tri billboardy kúsok za Ebbingom získal ocenenie na festivaloch v Benátkach a Toronte, bodoval na Zlatých glóbusoch, či medzi kritikmi a získal niekoľko nominácii na britské filmové ceny BAFTA. Film je považovaný za jedného zo silných adeptov na Oscara. Vo filme vynikajú výkonmi najmä Frances McDormand, Sama Rockwella a Woodyho Harrelsona. Okrem nich vo filme uvidíme aj Abbie Cornish, Lucasa Hedgesa, Caleba Landry Jonesa, Željka Ivaneka, Clarka Petersa, Samaru Weaving, Johna Hawkesa, či Petra Dinklaga. Viac si môžete prečítať v našej recenzii

Francúzsku filmovú scénu tento týždeň zastúpi dráma režiséra Martina Provosta, Beatrice (Sage femme). Claire žije podľa pravidiel. Pracuje ako pôrodná asistentka a svoj život zasvätila službe ostatným. Lenže pôrodnicu, kde pracuje, čoskoro zatvoria. A do toho sa znovu objavuje Béatrice, bývalá milenka jej mŕtveho otca, vrtošivá a sebecká žena, ktorá je jej pravým opakom. V hlavných úlohách ikony francúzskeho filmu Catherine Deneuve, Catherine Frot, či Olivier Gourmet.

Posledný film, ktorý prichádza dnes do našich kín je česká, romantická komédia Zúfalé ženy robia zúfalé veci, ktorú podľa rovnomennej knižnej predlohy od Haliny Pawlowskej natočil Filip Renč. „To bol teda pôrod!“ - je presná definícia nielen vstupu hrdinky Oľgy na svet vzácnou „čelnou“ polohou, ale táto veta vystihuje i jej túžbu nájsť tu pravú lásku. Nie je to však tak jednoduché, možno preto, že ani Oľga nie je jednoduchá. Má so svojim milostným životom veľké plány a tiež veľmi bujnú fantáziu. Mestečko, kde sa narodila, jej však pre realizáciu milostných zámerov nestačí. A tak sa premiestni do veľkomesta. Najskôr predáva v predajni s dámskym prádlom, a musí obslúžiť viac ako tri tisíc žien, než sa stane zázrak a príde ON! Ten prvý a pravý! To si myslí Oľga aspoň do okamihu, keď ho pristihne pri nevere. Oľga študuje psychológiu a tak má svoju situáciu teoreticky zvládnuť. Prax je však iná. Zvlášť, keď sa stretne so známym sukničkárom a ten ju odvezie do karpatských hôr. Alebo, keď sa takmer utopí v kanoe, pred očami toho mladíka... Alebo keď zistí, že ten chlapec, ktorý ju prvýkrát videl nahú, nie je zase až taký kretén... Alebo... Tých „alebo“ je na Oľginej ceste hľadajúcej úžasný vzťah – veľa. Určite však platí, že film je komédiou, z ktorej vyplýva, že čo sa týka lásky, tak... aj keď vám je hrozne, aj keď ste na smiech, tak to proste nesmiete vzdať! Vo filme si zahrali Klára Issová, Lenka Vlasáková, Jiří Dvořák, Zdena Prochádzková, Pavel Kříž, Martin Kraus, Sarah Araóotová, Marián Mitaš, či Lucia Jagerčíková.

  Foto © Depositphotos/ASFK/ContinentalFilm/BontonFilm/CinemArt

Súvisiace články

Filmové novinky na september 2018

Filmové novinky na september 2018

Tak ako minulé aj toto leto nás presvedčilo, že ani zďaleka nie je na mieste hovoriť o uhorkovej sezóne, najmä čo sa týka nových...