Na koniec mája päť nových filmov, Bella a Sebastián 3, aj prvý slovenský komiks Parralel

31.5.2018|Ivet Kollarova|

Mesiac máj ukončíme piatimi novými filmami, v ktorých sa pozrieme na silu priateľstva a lásky. Čakajú nás dve francúzske snímky, jedna z chladného Nórska, hororový triler z psychiatrickej liečebne a domáca tvorba má zastúpenie prvým celovečerným komiksom.

Režisér Clovis Cornillac natočil záverečnú časť trilógie o priateľstve medzi Sebastiánom a Bellou vo filme Bella a Sebastián 3: Navždy priateľmi (Belle et Sébastien 3, le dernier chapitre). Od posledného príbehu o priateľstve medzi Bellou a Sebastiánom prešli už dva roky. Z Belly sa stala medzičasom mama troch rozkošných šteniatok a zo Sebastiána je už veľký chlapec. Pierre a Angelina budú mať čoskoro svadbu a snívajú o novom živote, niekde inde, mimo hôr... Čo však Sebastián rázne odmieta. Do hôr však nečakane prichádza Joseph, bývalý majiteľ Belly, ktorý je skalopevne rozhodnutý získať Bellu späť. Sebastián si uvedomuje aké nebezpečenstvo Belle a šteniatkam hrozí a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby ich ochránil. V hlavných úlohách Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Clovis Cornillac, Thierry Neuvic, Margaux Châtelier, André Penvern, Anne Benoît či Lilou Fogli. Film sa premieta s dabingom. 

Podľa knižnej predlohy Jakoba Martina Strida tvorcovia Amalie Næsby Fick, Jørgen Lerdam a Philip Einstein Lipski natočili animovanú dobrodružnú rozprávku pre celú rodinu Neuveriteľný príbeh o Obrovskej hruške (Den utrolige historie om den kæmpestore pære). V Slnečnom mestečku plynie pokojný život, až do tej chvíle, keď mačka Mica a sloník Sebastian nenájdu v prístave správu vo fľaši. Fľaša je od strateného starostu, ktorý v nej píše, že sa nachádza na tajomnom ostrove a urobil veľký objav. Mica a Sebastian musia podniknúť veľkú výpravu, aby ho zachránili a priviedli domov, a počas tejto cesty nájdu niečo, čo prinesie ich mestečku veľkú radosť – obrovskú hrušku. Film sa premieta v slovenskom znení: Jakub Janák, Barbora Žilecká, Peter Kočiš, František Kovár, René Jankovič, Andrej Hryc, Štefan Kožka, Miroslav Trnavský, Marián Slovák či Sára Martináková.

Parralel je prvý slovenský celovečerný komiks o znovunájdení seba samého a snahe prežiť tragickú minulosť od režiséra Matyasa Brycha a Vladimíra Kriška. Sedem dní prezentujúcich jeden rok, ošumelý byt, dennú rutinu a horu Parralel. Eric žije so svojím psom v naučenom stereotype v malom byte. Striktný denný režim delí medzi prepisovanie odstavcov z nájdených kníh o rytieroch a drakoch a prechádzky so psom. Každodenná rutina sa mení v okamihu náhleho úmrtia milovaného psa. Hrozná bolesť rozvíri u Erica myšlienky a jeho pamäť sa začína prebúdzať. Spomienky na minulosť sa začínajú vyplavovať na povrch. Čo je dôvodom príčiny Ericovej túžby zabudnúť? Film prepája mnohé paralely, opakujúce sa udalosti, večnosť a všetko čo súvisí s princípom nekonečna. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami je sondou do života muža, ktorý všetko stratil. Všetko, okrem vôle žiť a prežiť.

A o bláznivú zábavu sa posledným filmom mesiaca máj postaral francúzsky režisér Tarek Boudali s komédiou Vezmi si ma, kamoš (Epouse Moi Mon Pote). Bláznivá komédia o dvoch kamarátoch, ktorí sa kvôli „papierom naoko“ vezmú a obrátia naruby život všetkým okolo. A samozrejme, hlavne sami sebe... Akonáhle si obaja povedia „ÁNO“, nasleduje jedna bláznivá situácia za druhou. Ocitnúť sa zviazaný v sexy latexovom oblečení na balkóne divokého predmestia, je z toho všetkého to najmenej... :-) 

Na Yassinove štúdium architektúry v Paríži sa zložila celá dedina. Je šikovný, má talent a raz na neho budú všetci určite pyšní. Leží pred ním skvelá budúcnosť. Presne dovtedy, keď „prepadne“ na skúške a spolu s ňou zmizne v nenávratne i jeho študentské vízum. Musí sa rýchlo s niekým oženiť. Mladá krásavica chce ale dosť peňazí a stará susedka trvá na manželských povinnostiach, obe navyše chcú zaplatiť vopred. Zúfalá situácia si žiada zodpovedajúce riešenie a Yassin si preto vezme. . . svojho najlepšieho kamaráta. 

Svadba len tak na oko vyzerá ako elegantné riešenie na jedno popoludnie. Lenže všetko zamotá prísny úradník odhodlaný za každú cenu dokázať, že ide o podvod. Chlapci preto naozaj musia začať žiť spolu ako pár. Do toho však príde veľmi tradične založená mamička, jeden z kamošov má snúbenicu, druhý sa zamiluje a nebezpečný gauner z predmestia im začne dvoriť, pretože on je naozaj gay. Pre každého z nich majú iný príbeh, a keď predvádzate toľko rôznych životov naraz, začínate nabaľovať katastrofy. 

Bláznivá komédia Vezmi si ma, kamoš pochádza od tvorcov komédii Alibi na mieru a Prázdniny All Exclusive, takže zábava a kvalitný francúzsky humor sú zaručené! V hlavných úlohách Tarek Boudali, Philippe Lacheau, Charlotte Gabris, David Marsais, Julien Arruti, Zinedine Soualem, Fatsah Bouyahmed, Ramzy Bedia, Joakhim Sigue či Sissi Duparc. 

Na záver tu máme horor Delírium, kde hlavného hrdinu prepustili z ústavu na rodinné sídlo, ktoré zdedil po svojich rodičoch. Prepustenie z ústavu je len podmienečné a po dobu tridsiatich dní sa musí pravidelne hlásiť svojej probačnej pracovníčke a nesmie opustiť svoj dom. Inak mu hrozí návrat naspäť do psychiatrickej liečebne. A tam sa naozaj nechce vrátiť. Avšak v opustenom dome plnom spomienok na neho čakajú nečakaná prekvapenia. Je v dome naozaj sám? A pokiaľ nie, skrývajú sa v ňom naozaj ľudia, alebo sú to iba desivé prízraky, ktoré si vyvolal vo svojej hlave?

  Foto © Depositphotos/FilmEurope/ContinentalFilm/MagicBox/CinemArt/BontonFilm

Súvisiace články

Filmové novinky na november 2018

Filmové novinky na november 2018

Doslova míľovými krokmi sa približujeme ku koncu roku 2018. Pred sebou máme už len dva posledné mesiace a odpočítavanie zahájime...