Od dnes v kinách najlepší horor roka Prekliate dedičstvo a hity skupiny ABBA v pokračovaní Mamma Mia

19.7.2018|Ivet Kollarova|

Tretí júlový týždeň prinesie do našich kín sedem filmov, z ktorých dva budú úplné novinky a päť z nich, trochu starších prinesú na plátna kín skvelú taliansku kinematografiu s výnimočným Paolom Sorrentinom na režisérskej stoličke, ku ktorému sa pridá Emma Dante a Matteo Garrone.

Prehľad začnime hororom, o ktorom sa kritici vyjadrujú ako o najlepšom filme roka, minimálne vo svojom žánri, a môže nasledovať film Uteč až do novej ocsarovskej sezóny. Reč je o filme Prekliate dedičstvo (Hereditary) režiséra Ariho Astera. Každá rodina má tajomstvá. Ale len niektoré sú smrteľne nebezpečné. Keď zomrie najstaršia členka rodiny Grahamových, rodina jej dcéry začne postupne objavovať stále desivejšie tajomstvá, ktoré stará mama pred nimi ukrývala. Postupne vychádzajú najavo neuveriteľné veci a Grahamovci zrazu pochopia, že pokiaľ nedokážu zlomiť rodinnú kliatbu, nikto nebude v bezpečí. Debutujúci režisér a scenárista v jednej osobe Ari Aster prináša na plátna kín vynikajúci horor o rodinnej tragédii, ktorá postupne prerastá do temného šialenstva smerujúceho k poznaniu, že dedičstvo predkov si každý nesie v sebe, a akokoľvek sa snaží, nemôže sa ho zbaviť. V hlavných úlohách Toni Collette, Milly Shapiro, Christy Summerhays, Morgan Lund, Mallory Bechtel, Ann Dowd, Alex Wolff, či Gabriel Byrne. 

Pre tých, ktorí neholdujú hororom tu máme letný hit ako sa patrí. Oddychovku, po ktorej skončení sa tancu a spevu určite nevyhnete. O to viac ak ste fanúšik švédskej skupiny ABBA a jej nezabudnuteľných hitov. Po prekvapivom úspechu prvého filmu Mamma Mia! sa režisér Ole Parker rozhodol natočiť dvojku a pozrieť sa na počiatok príbehu o Donne, jej dcére Sophii a jej troch potenciálnych otcov, a to všetko v muzikáli Mamma Mia! Here We Go Again. Mamma Mia! Najväčšia letná filmová párty je späť. A s ňou aj nákazlivá nálada rozprávkového ostrova Kalokairi, nesmrteľná ABBA a herci, ktorí si s chuťou zopakovali veľkolepú grécku jazdu.

Je to presne desať rokov, čo muzikál Mamma Mia! vtrhol do  kín po celom svete. Len na Slovensku sa na tejto party v kinách zúčastnilo viac ako 125 tisíc divákov, ktorí od vtedy túžobne čakajú na druhé pokračovanie. Síce to trvalo relatívne dlho, ale zato v pokračovaní Mamma Mia! Here We Go Again dostanú diváci hneď dva príbehy v jednom filme! V prvom príbehu sa vrátime do časov, keď bola Donna čerstvou absolventkou univerzity. Chcela spoznávať svet, netušila však, že zakrátko stretne troch mladých mužov, spozná jeden necivilizovaný grécky ostrov a totálne sa zmení jej život. Druhý príbeh sa odohráva presne desať rokov po prvom príbehu, keď skúsenejšia a múdrejšia Sophie plánuje veľkolepé znovuotvorenie rodinného hotela na ostrove Kalokairi, na ktoré sa samozrejme zbehnú všetci „obvyklí podozriví“, vrátane trojice charizmatických otcov. 

Oba príbehy sa rafinovane preplietajú a prepájajú spolu s piesňami švédskeho hudobného zázraku ABBA, či už v nových aranžmánoch, alebo aj hity, ktoré ešte nezazneli. Benny Anderson, jeden z pilierov skupiny ABBA, sa na pokračovaní podieľal aj ako výkonný producent a sľubuje, že pokračovanie by malo divákom navodiť rovnako nákazlivú náladu, akú prežili pri jednotke. „Som veľmi rád, že sa nám vrátili všetci herci, a hlavne, že sme ako mladú verziu Donny obsadili Lily James. Toto dievča skvele spieva, ale navyše vás hneď v prvom zábere presvedčí, že je tou pravou Donnou,“  dodáva Anderson. V hlavných úlohách uvidíme impozantné hviezdne zoskupenie: Lily James, Amanda Seyfried, Andy Garcia, Meryl Streep, Dominic Cooper, Christine Baranski, Stellan Skarsgård, Pierce Brosnan, Colin Firth, Julie Walters, Cher, Jeremy Irvine, Josh Dylan, či Hugh Skinner.  

Od režiséra Paola Sorrentina si od dnes v kinách môžeme pozrieť tri snímky:

Božský (Il divo). Brilantný portrét muža, ktorý vstúpil na politickú scénu Talianska po vojne a dodnes z nej celkom neodišiel. „Božský“ je ironická prezývka Giulia Andreottiho (1919 – 2013), talianskeho kresťanskodemokratického politika, ktorý opakovane zastával funkciu premiéra, bol ministrom zahraničných vecí a doživotným senátorom. Sorrentino sa naňho pozerá s nadhľadom i veľkou mierou fascinácie: „Sú ľudia, ktorí prepadnú banku s pištoľou a krikom, a sú takí, ktorí tie peniaze ukradnú ticho, šikovne a nikto ich neodhalí. Je to otázka inej inteligencie a Andreotti bol ten druhý prípad.“ V hlavných úlohách Toni Servillo, Anna Bonaiuto, Giulio Bosetti, Flavio Bucci, Carlo Buccirosso, Giorgio Colangeli, Gianfelice Imparato, Massimo Popolizio, či Fanny Ardant. 

Prebytočný človek (L’uomo in pijú). Populárny spevák Antonio Pisapia, zvaný Tony, objaví, že má o niečo mladšieho menovca, ktorý je vychádzajúcou hviezdou miestneho futbalového klubu. Píše sa rok 1980 a obaja muži sa zdajú byť na vrchole svojej kariéry. Cynickému a sebeckému Tonymu sa ale stane osudným dobrodružstvo s neplnoletým dievčaťom a následne žaloba za znásilnenie. Nesmelý a mierny Antonio si pri tréningu tak zraní nohu, že musí s futbalom skončiť. Dúfa , že sa stane trénerom, ale zdá sa, že ho majitelia klubu už odpísali. Roky plynú a zatiaľ, čo sa príbehy oboch mužov odvíjali nezávisle od seba, jedného dňa sa ich cesty pretnú. Porážka jedného otvára druhému nádej na nový štart. V hlavných úlohách Toni Servillo, Andrea Renzi, Antonino Bruschetta, Angela Goodwin, Nello Mascia, Peppe Lanzetta, Stefania Barca, či Rosaria De Cicco. 

Rodinný priateľ (L’amico di famiglia). Groteskne štylizovaný film nakrútený s veľkým dôrazom na estetickú stránku je treťou snímkou Paola Sorrentina. Geremia je starý, škaredý, ale bohatý úžerník a jeho vzťah k peniazom je priam chorobný. Požičiava ich nešťastníkom, ktorí to potrebujú, a potom ich s vysokými úrokmi kruto, cynicky a s ironickou úlisnosťou vymáha späť. V hlavných úlohách Giacomo Rizzo, Laura Chiatti, Gigi Angelillo, Marco Giallini, Barbara Valmorin, či Giorgio Colangeli. 

Ďalšou zaujímavou talianskou snímkou je nepochybne dramédia Ulica v Palerme (Via Castellana Bandiera) od režisérky Emmy Dante. V úzkej uličke v Palerme zastavia oproti sebe dve autá a ani jeden zo šoférov nie je ochotný pustiť toho druhého ďalej. O chvíľu sa začnú schádzať okolití susedia a sledujú, kto ustúpi ako prvý... v hlavných úlohách Emma Dante, Alba Rohrwacher, Elena Cotta, Renato Malfatti, Dario Casarolo, či Carmine Maringola. 

Posledným tohto týždňovým filmom je talianska snímka v réžii Mattea Garroneho, Reality Show (Reality). Luciano je majiteľom prosperujúcej rybárskej reštaurácie v srdci Neapola, má krásnu ženu a veľa príbuzných, je obľúbený, dobre tancuje a rád sa predvádza. Keď ho prehovoria jeho vlastné deti, aby sa prihlásil do konkurzu na populárnu reality show Big Brother, kde rovno postúpi do ďalšieho kola, tak mocne uverí svojej predstave, že bude slávny a bohatý, až stratí zmysel pre realitu... Režisér slávneho  filmu Gomorra tentokrát nenakrútil film o neapolskej mafii ale komédiu zo sveta “bežných” Neapolčanov, ktorých  myslenie, vkus a predstavu o úspešnosti a šťastí silne manipuluje televízia. V hlavných úlohách Aniello Arena, Loredana Simioli, Nando Paone, Nello Iorio, Nunzia Schiano, či Paola Minaccioni. 

  Foto © Depositphotos/FilmEurope/ForumFilm/CinemArt/youtube

Súvisiace články

Filmové novinky na júl 2019

Filmové novinky na júl 2019

Druhá polovica roka 2019 so sebou na začiatok prináša dva obľúbené letné, prázdninové a dovolenkové mesiace. Obdobie známe aj...