Predátor: Evolúcia, Nebezpečná láskavosť, či Pátranie medzi piatimi novými filmami od dnes v kinách

13.9.2018|Ivet Kollárová|

Päť nových filmov a dva navrátilé, ikonické muzikály v rámci Projetku 100 prichádzajú dnes do našich kín. Druhý septembrový týždeň poteší americká produkcia v zastúpení mysteriózneho thrilleru Pátranie, akčného sci-fi Predátor, či krimi drámy Nebezpečná láskavosť. Bude aj animovaný film pre deti, či dramédia z Islandu Pod jedným stromom.

Jeden z najväčších lovcov v celom vesmíre sa vracia späť na Zem. V réžii Shana Blacka prichádza do kín tretie pokračovanie z sci-fi filmovej série Predátor s názvom Predátor: Evolúcia (Predator). Pred viac ako tridsiatimi rokmi sme sa s nimi stretli prvýkrát. A bol to poriadny náklad. Teraz sa Predátori, jedni z najväčších lovcov celého vesmíru, opäť vracajú na naša planétu. Sú však oveľa silnejší a inteligentnejší než kedykoľvek predtým. Lov a zabíjanie sú pre nich stále najväčšou zábavou. Predátori sa geneticky zdokonalili pomocou DNA iných vesmírnych bytostí. Keď jeden chlapec nešťastnou náhodou zapríčiní ich návrat na Zem, vôbec nie je isté, kto pred nimi ochráni ľudstvo tentoraz. Nájde sa niekto, kto nebude len lovná zver, ale dokáže sa im postaviť ako rovnocenný súper? Poslednou šancou ľudstva na záchranu pred vesmírnymi lovcami sa stáva už len malá partia bývalých a celkom šialených vojakov a jedna mladá evolučná biologička. Len tí majú aspoň malú šancu zabrániť vyhubeniu nášho živočíšneho druhu.

Režisérom a scenáristom filmu Predátor: Evolúcia je Shane Black (Iron Man 3, Smrtonosná zbraň), ktorý je s touto ságou spojený už od jej vzniku, keď sa v prvom Predátorovi, klasike z roku 1987, preslávil rolou Hawkinsa. A divákom odkazuje, že „Predátor v tomto filme je ten najsmrtonosnejší a najhrozivejší zo všetkých.“ John Davis, producent pôvodného aj všetkých nasledujúcich filmov o Predátorovi, zase spomína, čo ho k tejto postave hneď na začiatku pritiahlo: „Bola to myšlienka na lovca. Myšlienka na tvora z inej planéty, pre ktorého lov znamená najväčšiu hru, ktorý cestuje z planéty na planétu; proti nemu americké komando a partia chlapov v džungli. Tí Predátora nakoniec porazia, takže napriek tomu, že Predátor má obrovskú silu a skvelú výzbroj, človek vyhrá vynaliezavosťou a silnou túžbou prežiť.” V hlavných úlohách Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Keegan-Michael Key, Sterling K. Brown, Olivia Munn, Jacob Tremblay, Alfie Allen, Augusto Aguilera, Yvonne Strahovski, Thomas Jane, Lochlyn Munro, Jake Busey, či Jake Busey.

Režisér Paul Feig z debutujúceho románu Darcey Bell natočil rovnomennú krimi drámu Nebezpečná láskavosť (A Simple Favor). Všetko sa začína obyčajnou láskavosťou – Emily požiada svoju najlepšiu priateľku Stephanie, aby vyzdvihla jej syna zo škôlky. Lenže Emily si po neho už nepríde. Nedvíha telefón a neodpovedá ani na esemesky. Stephanie sa preto spojí s manželom Emily, Seanom a spolu rozbehnú veľkú pátraciu akciu. S pribúdajúcimi informáciami postupne prichádzajú na to, že Emily bola v skutočnosti niekým úplne iným a jej pravú tvár vôbec nepoznali. V tej chvíli sa začína odvíjať príbeh plný šokujúcich zvratov, tajomstiev a odhalení, v ktorom majú hlavné slovo láska a pomsta. V hlavných úlohách Blake Lively, Anna Kendrick, Linda Cardellini, Rupert Friend, Henry Golding, Eric Johnson, Jean Smart, Andrew Rannells, Sarah Baker, či Kelly McCormack.

Od dnes v kinách aj jedinečný mysteriózny thriller Pátranie (Searching), ktorý na prestížnom festivale Sundance 2018 získal ocenenie NEXT za Najlepší film s inovatívnou formou. O jeho réžiu sa postaral Aneesh Chaganty. Keď Davidovi zmizne jeho jediná dcéra Margot, polícia spustí pátranie. Po 37 hodinách však nemá jedinú stopu, a tak sa David rozhodne pozrieť niekam, kde zatiaľ nikto nehľadal - do dcérinho notebooku. Pomocou jej počítača a rozhovorov s jej priateľmi David odhaľuje dcérine tajomstvá a zisťuje, že Margot nebola zďaleka tou dokonalou dcérou, za ktorú ju považoval... Vo filme si zahrali John Cho, Debra Messing, Joseph Lee, Michelle La, či Sara Sohn.


Pod jedným stromom (Undir trénu/Under the Tree) je komédia chladná a tvrdá ako nehostinné islandské pláne. Natočil ju islandský režisér Hafstein Gunnar Sigurdðsson, na filmovom festivale v Benátkach bola nominovaná na Najlepší film, oficiálne bola uvedená na festivale v Toronte a získala rad ďalších cien a nominácií. Na záhrade pokojného predmestia stojí vysoký košatý strom. Strom vrhá veľký a studený tieň na druhú záhradu. Pri každej záhrade je dom a v nich bývajú ľudia. Susedia, ktorí bývajú v tieni stromu, sa ale nechcú zmieriť s tým, že sa nemôžu poriadne slniť na vzácnom letnom slnku. Boli by radi, aby sa strom aspoň prerezal. "Na ten strom nikto ani nesiahne", znie ale pevné a jasné stanovisko z druhej strany plota. Dohadovanie sa premení na hádky, nevhodné poznámky na osobné obvinenia a nadávky, na rad prídu prepichnuté pneumatiky, potom sa jedným susedom stratí mačka a druhým skoro na to pes. Hovorí sa tiež, že jeden zo susedov bol videný s motorovou pílou… Pod jedným idylickým stromom sa obyčajné susedské nezhody rozrastú v úplne neočakávanú špirálu násilia, ktorá sa vymkne kontrole. V hlavných úlohách Steinþór Hróar Steinþórsson, Edda Björgvinsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, či Þorsteinn Bachmann.

Najmenších poteší čínsky animáč Axel a tajomstvo planéty Kepler (Axel 2: Adventures of the Spacekids) režiséra Lea Leeho. Bez odvahy nemá život zmysel! Mladí hrdinovia vesmírneho dobrodružstva sú toho skvelým príkladom. Kedysi nádherná planéta Kepler je dnes vyprahnutá a na pokraji zániku, pretože Pozemšťania v honbe za zdrojom super energie vydrancovali jedinečný Kvet života. Odvážni mladí obyvatelia planéty Kepler - Axel, Gaga a Bono sa rozhodnú nasledovať starú legendu a vydávajú sa hľadať semienko života do oázy skrytej v ničivej sopke, aby zachránili svoj domov. Táto misia im do cesty stavia množstvo prekážok a sebeckých protivníkov, no vzdať sa neprichádza do úvahy! V hre je totiž osud ich všetkých. Film sa premieta v slovenskom znení, v ktorom budeme počuť Kamila Kollárika, Dominiku Žiaranovú, Michala Kaprálika, Iva Gogála, Ivana Romančíka, Pavla Topolského, Petra Krajčoviča, Zuzanu Kyzekovú, Romana Ferienčíka, či Dušana Szabo.

V rámci prehliadky Projekt 100 prichádzajú dnes do kín dva ikonické muzikály.
Moulin Rouge od režiséra Baza Luhrama. Príbeh básnika Christiana, ktorý spomína na lásku jeho života. So Satine sa zoznámi dôsledkom nechcenej zámeny. Z tohto nevinného stretnutia, sa vyvíja niečo, čo si Satine ako kurtizána nemôžeme dovoliť. Premiéra divadelnej hry, ktorú spolu skúšajú, sa blíži, bohatý vojvoda je rozhodnutý urobiť všetko, aby si Satine podmanil. Je láska medzi Christianom a Satine odsúdená na zánik alebo úspech? V hlavných úlohách Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent, či Richard Roxburgh.

Vlasy (Hair), jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia vznikol pod taktovkou Miloša Formana. Sú politickým dielom kritizujúcim spoločnosť, odsudzujúcim vojnu vo Vietname. Zároveň je to film vyzývajúci hippies postaviť sa proti konzervatizmu. Sleduje príbeh Clauda Bukowskeho, ktorý opúšťa rodinný ranč v Oklahome a odchádza do New Yorku, kde spoznáva mladého rebela Bergera a jeho skupinu kamarátov. V hlavných úlohách John Savage, Treat Williams, Beverly D'Angelo, Annie Golden, Dorsey Wright, Miles Chapin, či Richard Bright.

  Foto © Depositphotos/ContinentalFilm/BontonFilm/ASFK/ForumFilm/Itafilm/CinemArt

Súvisiace články