Tretí októbrový týždeň prináša do kín päť nových filmov, medzi nimi aj Tvár, Toman, či Halloween

18.10.2018|Ivet Kollárová|

V dnešný premiérový deň prichádza do kín päť nových snímok, štyri európskej produkcie, medzi nimi víťaz Strieborného medveďa Veľkej ceny poroty z tohtoročného MFF Berlinale, Tvár. Vracia sa aj Projekt 100 s dánskou snímkou Tiesňové volanie a americká produkcia prinesie pokračovanie hororu Halloween. Od včera prebieha aj Filmový festival inakosti, ktorý okrem Bratislavy ponúka premietania aj v Košiciach, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici a Liptovskom Mikuláši.

Dnes do kín prichádza nový film Jamesa Marsha, krimi dráma Králi zlodejov (King of Thieves), ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami. V roku 2015 sa v Londýne odohrala jedna z najväčších lúpeží v britskej histórii. Odhalenie ukázalo, že ju má na svedomí gang dôchodcov a vyslúžilých podvodníkov. Táto informácia spôsobila obrovskú senzáciu. Brian Reader je 77 ročný dôchodca  bol vo svojich mladšom veku „preslávený“ zlodej. Ani na staré kolená sa mu nechce zaháľať. Dá dokopy skupinku postarších pánov z rovnakej branže. Plánovanie tejto lúpeže im trvalo tri roky. Schádzali sa pravidelne v jednej pivárni v severnom Londýne. Počas veľkonočného víkendu v roku 2015 sa vlámali do sejfu v budove trezorovej spoločnosti Hatton Garden Safety Deposit. Na prvý pokus sa im trezor nepodarilo vylomiť, ale vrátili sa a na druhý deň vykradli 73 z 999 trezorových schránok. Podarilo sa im ulúpiť šperky, zlato, diamanty a finančnú hotovosť v hodnote 14 miliónov libier. Film s typicky britským humorom nakrútil James March, ktorý získal Oscara za dokument Muž na lane a známym je aj vďaka hranému filmu Teória všetkého o fyzikovi Stephenovi Hawkingovi. V hlavných úlohách Michael Caine, Michael Gambon, Tom Courtenay, Charlie Cox, Jim Broadbent, Ray Winstone, Paul Whitehouse, Andy Gillies, Tim Bruce, či Lasco Atkins.

Z MFF Berlinale 2018 dnes do našej oficiálnej kinodistribúcie vstupuje aj poľský film režisérky Malgorzaty Szumowskej, Tvár (Twarz). Hlavný hrdina Tváre – malomestský čudák a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoje dievča, malé auto a svojho psa. Pracuje na stavenisku, kde má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď sa nečakane zmrzačí pri tragickej nehode, obrátia sa k nemu oči celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Tvár je nespútaná, nekonvenčná bájka o vnútornej sile a kráse, v ktorej sa virtuózne skĺbi realizmus, fantazijné prvky a čierny humor. Szumowska zámerne pracuje s rozvoľnenou štruktúrou, ktorej nevyspytateľnosť ešte umocňuje rafinovanou hrou s ostrením. Výsledkom je nekompromisná, ale zároveň mimoriadne zábavná štúdia krízy identity, v ktorej sa umne prepína z komisnej frašky do uštipačného spoločenského komentára. V hlavných úlohách Agnieszka Podsiadlik, Mateusz Kościukiewicz, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Dariusz Chojnacki, Anna Tomaszewska, Krzysztof Czeczot, či Iwona Bielska.

Od režiséra Davida Gordona Greena prichádza horor Halloween. Jamie Lee Curtis sa ako Laurie Strodeová vracia na posledné stretnutie s Michaelem Myersem, ktorý ju márne prenasledoval cez Halloween už pred 40 rokmi. Vtedy Laurie šialenému zabíjaniu ešte unikla. Dokáže to aj teraz? Jeho meno je Michael Myers, nosí bielu masku a v ruke nôž. Pokiaľ ho stretnete na Halloween, bude to asi posledný deň vášho života. Slávna hororová séria práve píše svoju poslednú kapitolu.

Pred štyridsiatimi rokmi dokázala Laurie Strode ako jedna z mála prežiť zabíjanie vraha s maskou Michaela Myerse. Útok, ktorý sa odohral cez halloweenovskú noc, v nej však zanechal hlboké jazvy na duši. Od noci, počas ktorej vyšinutý mladík dobodal jej priateľov, len aby mohol pripraviť o život aj ju, sa dôsledne pripravuje na jeho návrat. Žije v ústraní, v dome plnom dômyselných pascí, zúfalo si nerozumie s dcérou, ktorá ju kvôli tejto posadnutosti považuje za blázna, a veľmi ťažko si hľadá aj cestu k dospievajúcej vnučke. To všetko aj napriek tomu, že Myers prežíva v jednej z najprísnejšie strážených psychiatrických liečební a možnosť jeho úteku je len teoretická. Blíži sa však Halloween a všetky Lauriine obavy sa rázom zhmotnia po havárii autobusu, ktorý prevážal nebezpečných psychiatrických pacientov do nového ústavu. Niektorým z nich sa podarilo utiecť. Michael Myers bol medzi nimi a svojej nezdravej fixácie na Lauriu sa nezbavil.

„Ak  by ste s ňou strávili aspoň chvíľu , ako prvé by vás napadlo, že je šialene paranoidná, “ hovorí  o svojej hrdinke Jamie Lee Curtis. „Celý život bola tak posadnutá eventualitou jeho návratu a prípravami na to, že k tomu príde, že sa ani nebránila, keď jej kvôli tomu odobrali dcéru. Na druhú stranu, jedine ona nebude zaskočená, až jej Myers zaklope na dvere,“ dodáva. Okrem Curtis si vo filme zahrajú aj Judy Greer, Virginia Gardner, Nick Castle, Will Patton, Miles Robbins, Toby Huss, Jefferson Hall, Dylan Arnold, Haluk Bilginer, či Omar J. Dorsey.

Tretí októbrový týždeň prichádza do našich kín aj česká snímka od režiséra Ondřeja Trojana, Toman. Napínavá politická a osobná dráma o vzostupe a páde človeka, ktorý mieril príliš vysoko, od režiséra filmov želary (nominácia na Oscara za najlepší cudzojazyčný film) a Občiansky preukaz. Neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltána Goldbergera, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, šéfom zahraničnej rozviedky a bezškrupulóznym obchodníkom a kariéristom. Bol poverený zásadnou úlohou - zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelina, vydieranie, obchody s vojnovými zločincami aj ich obeťami. Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred poľskými pogromami a sovietskymi lágrami cez Československo do Palestíny - samozrejme za tučné a neustále sa zvyšujúce provízie od židovských organizácií. Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, bola však príliš vysoká.

Film odkrýva pozadie tzv. tretej republiky, rokov 1945-48 a rozpráva príbeh muža, ktorý významne ovplyvnil vývoj povojnového Československa a o ktorom sa nikdy doteraz nehovorilo. V hlavných úlohách Jiří Macháček, Timur Sibatov, Tatiana Pauhofová, Miroslav Táborský, Václav Neužil, Joe Weintraub, Jiří Dvořák, Pavel Liška, Roman Luknár, Jaroslav Plesl, Kristýna Boková, Martin Finger, Marián Mitaš, Radek Holub, Kateřina Winterová, Jaromír Dulava, Lukáš Melník, Lukáš Latinák, Stanislav Majer, Marek Taclík, Lukáš Hlavica, či Vladimír Hajdu.

Prehliadka Projekt 100 nám tento týždeň prináša do kín dánsku drámu režiséra Gustava Möllera, Tiesňové volanie (Den skyldige). Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať. Jeden z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie, režisér Gustav Möller, v svojom prvom celovečernom filme ocenenom na filmovom festivale Sundance Cenou divákov za najlepší zahraničný film, experimentuje s ľudskou predstavivosťou, zmyslami, strachom a presvedčením, že najsilnejšie filmové momenty, sú tie, čo nevidíte. Vo filme si zahrali Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi, Johan Olsen, Jacob Lohmann, či Laura Bro.

  Foto © Depositphotos/ASFK/MagicBox/ForumFilm/CinemArt/FilmEurope

Súvisiace články