Dievča v pavúčej sieti, Climax, či Grinch sú medzi piatimi novými filmami od dnes v našich kinách

8.11.2018|Ivet Kollárová|

Druhý novembrový týždeň vo svojej ponuke piatich nových filmov prinesie dlhoočakávaný hollywoodsky blockbuster Dievča v pavúčej sieti, adaptáciu štvrtého diela knižnej série Milénium od Stiega Larssona, ktorú napísal David Lagercrantz. Klubovú scénu poteší tohtoročný záverečný film prehliadky Projekt 100, novinka kontroverzného režiséra Gaspara Noého oceňená aj na tohtoročnom MFF Cannes, Climax. Trochu tej vianočnej atmosféry navodia animák Grinch a česká komédia Ten, kto ťa miloval. A drsnejší a napínavejší zážitok prinesie Gerard Butler v akčnom thrilleri Hunter Killer: Neviditeľný zabijak.

Režisér Fede Álvarez prichádza do našich kín s novinkou, Dievča v pavúčej sieti (Girl in the Spider’s Web). Lisbeth Salanderová, kultová hlavná postava úspešnej knižnej série Milénium Stiega Larssona sa vracia na plátna v adaptácii krimi bestselleru Dievča v pavúčej sieti. Drsná bojovníčka za spravodlivosť musí tentokrát zastaviť nebezpečnú teroristickú skupinu zvanú Pavúci. V temnom thrilleri sa Lisbeth spolu s novinárom Mikaelom Blomkvistom zamotáva do siete plnej klamstiev, kyber zločincov a korupcie. Jej najväčším súperom však bude vlastná minulosť... V hlavných úlohách Claire Foy, Sylvia Hoeks, Lakeith Stanfield, Vicky Krieps, Stephen Merchant, Volker Bruch, Sverrir Gudnason, Cameron Britton, Mikael Persbrandt, či Claes Bang.   

V thrilleri Hunter Killer: Neviditeľný zabijak (Hunter Killer) režiséra Donovana Marsha sa ponoríme do studených hlbín oceánu. Ľadové vody severného oceánu sú miestom, kde studená vojna medzi západom a Ruskom nikdy neskončila. Mimo dosah ľudských očí tu prebiehajú nebezpečné hry, provokácie a dokazovanie sily. Najmodernejšie nukleárne ponorky na obidvoch stranách majú nepriateľa odstrašiť od útoku, ktorý by mal za následok rovnako strašnú odvetu. Hry ale skončili! Ruská ponorka pod hladinou pošle bez varovania svojho rivala na dno. Nad hladinou potom zmizne ruský prezident a velenie nad armádou aj nukleárnym arzenálom sa ujme nebezpečný generál s túžbou svoju mocnú armádu konečne použiť. Vojna už nie je len hrozbou, vojna sa pomaly začína. Zatiaľ čo na súši uprostred nepriateľského územia má americké komando za úlohu zaistiť a zachrániť ruského prezidenta, pod hladinou je povolaná do akcie špeciálna útočná ponorka s Gerardom Butlerom v úlohe jej kapitána. Musí využiť svoje niekoľkoročné skúsenosti podmorských hier na mačku a myš a dostať sa až do stredu nepriateľských vôd. V prípade nutnosti útočiť. Pri svojej misii v hlbinách nájde nečakaných protivníkov, ale aj spojencov. Vo filme si zahrali Gary Oldman, Gerard Butler, Linda Cardellini, Shane Taylor, Michael Jibson. Henry Goodman, Gabriel Chavarria, Cosmo Jarvis, Toby Stephens, Michael Trucco, Ethan Baird, Jacob Scipio, Dempsey Bovell, Corey Johnson. V jednej zo svojích posledných úloh sa vo filme predstaví aj Michael Nyqvist, ktorý zomrel minulý rok na rakovinu pľúc.

Pre deti aj dospelých od dnes v našich kinách aj večne nespokojný Grinch (The Grinch) od tvorcov Yarrow Cheney a Scott Mosier. Grinch je nenapraviteľný hundroš, ktorý neznáša všetko a všetkých a zo všetkého najviac Vianoce. Tie by najradšej zrušil. A vo filme, ktorý natočili Zlodusi, čo majú na svedomí Mimoňov, sa o to dokonca aj  pokúsi.

Na svete sa prekvapivo nájde veľa ľudí, ktorí Vianoce nemajú radi. Medzi nimi všetkými vyniká Grinch, večne namosúrený zelený chlpáč, ktorému celkom vyhovuje samotárstvo v jaskyni, kde sa necháva obskakovať svojím psom Maxom. Do civilizácie vychádza len v tých najnutnejších prípadoch, napríklad keď jeho chladnička a komora začnú zívať prázdnotou. Háčik je v tom, že v mestečku, kam za nákupmi vyráža, žijú samí nechutne pozitívni obyvatelia, ktorí sú tým nadšenejší a dychtivejší, čím viac sa blíži Štedrý deň. Domy sú obsypané svetlami, koledy znejú na každom kroku, deti si pripravujú zoznamy darčekov, vo vzduchu voňajú koláče a to všetko pôsobí na Grincha ako červené súkno na býka. A keď sa potom ešte dopočuje, že tohtoročné vianočné sviatky by mali byť trikrát opulentnejšie ako po iné roky, rozhodne sa to celé zaraziť a vianočnú atmosféru ľuďom ukradnúť doslova z pred nosa. Stačí nájsť sane, vhodné stádo sobov, nasadiť si falošné fúzy a predbehnúť toho deduška, ktorý nosí darčeky komínom.

Ale aj ten, kto počíta doslova so všetkým, sa môže raz prepočítať. V mestečku žije dievčatko Cindy, ktorá sa rozhodla nastražiť na Santu pascu, len aby ho mohla poprosiť o nejaký výnimočný darček pre upracovanú mamičku. Prvé stretnutie Grincha a Cindy bude trošku bolieť, ale obom veľmi nečakane zmení život. V anglickom origináli budeme počuť Benedicta Cumberbatcha, Rashidu Jones, Angelu Lansbury, Kenana Thompsona, Cameron Seely, či Pharrella Williamsa. U nás sa film premieta v slovenskom znení s hlasmi Jána Koleníka, Juraja Kemku, Grétky Luprichovej, Táni Pauhofovej, Pavla Topoľského, Evy Matejkovej, či Lukáša Frlajsa.

Českú romantickú komédiu Ten, kto ťa miloval natočil režisér Jan Pachl. Príbeh filmu je zasadený do prostredia predvianočného zhonu známeho kúpeľného mesta. Hlavným rozprávačom príbehu by mal byť po správnosti kpt. Kalina – nepodplatiteľný policajt, milujúci manžel, skvelý otec a báječný syn svojej matky v jednej osobe, keby však iróniou osudu hneď na začiatku deja neumrel pri autonehode spôsobenej zlým výberom pneumatík.

O mŕtvych len v dobrom, ale na zosnulého Kalinu začínajú na povrch vyplávať minimálne podozrivé skutočnosti vrátane okolností jeho smrti. Stačí pár nechcených indícií, fotiek, mierneho ohovárania zo strany blízkych a jeho manželke, Vande, sa zrúti svet dlho neotrasiteľnej dôvery. Predsa nemôže uveriť tomu, že by jej bol jej milovaný manžel neverný s policajnou konfidentkou Irenou, akokoľvek tomu nasvedčujú najrôznejšie nájdené dokumenty. Ako dlho? A ako mohla byť taká slepá? V snahe dozvedieť sa pravdu sa z Vandy stáva amatérsky detektív. Našťastie má pri sebe skvelý tým kriminalistov v podobe svojich dvoch malých synov s ich babičkou a jedného v živote nepraktického, praktického doktora.. v hlavných úlohách Lukáš Vaculík, Lukáš Príkazský, Pavel Řežníček, Hynek Čermák, Eva Holubová, Václav Postránecký, Soňa Norisová, Viktor Antonio, Kryštof Racek, Petra Nesvačilová, Ester Kočičková, Miloš Pokorný, či Roman Ondráček.

Dnes do našich kín prichádza, v rámci prehliadky Projekt 100 aj novinka argentínskeho režiséra Gaspara Noého, Climax. Jeden z najkontroverznejších režisérov súčasnosti v jeho najnovšej snímke sleduje skupinu dvadsiatich tanečníkov, ktorých čaká trojdňové skúšanie v starej škole uprostred lesa. Tu urobia jednu poslednú párty s veľkou misou sangrie. Atmosféra rýchlo naberá na obrátkach, zjavne sú omámení drogami, hoci nevedia kto alebo kedy im drogy dal. Netreba veľa a ich stav vyvrcholí neurózami a psychózami, ktoré len znásobuje elektrizujúci rytmus hudby. Kým niektorí z nich sa vznášajú, iní prepadajú do pekiel… vo filme si zahrali Sofia Boutella, Romain Guillermic, Souheila Yacoub, Kiddy Smile, Claude-Emmanuelle Gajan-Maull, Giselle Palmer, Taylor Kastle, či Thea Carla Schott.

  Foto © Depositphotos/ASFK/Itafilm/BontonFilm/CinemArt/ContinentalFilm

Súvisiace články