V DVD edícii slovenských filmov z 80. rokov sa predalo viac ako 100 000 nosičov

1.2.2007|SFÚ|
V DVD edícii slovenských filmov z 80. rokov sa predalo viac ako 100 000 nosičov

DVD edíciu Slovenský film 80. rokov pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) a vydavateľstvo Petit Press s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Vďaka nej vyšlo od 2. októbra do 4. decembra 2006 desať DVD titulov so slovenskými filmami, ktoré sa stretli s obrovským záujmom u odbornej i laickej verejnosti. Predalo sa viac ako 100 000 DVD nosičov. Na úspech edície nadviaže na jeseň DVD projekt Slovenský film 70. rokov, ktorý tiež prinesie desať titulov, tentoraz z obdobia 70. rokov.


Slovenský film 80. rokov

Projekt Slovenský film 80. rokov vznikol so zámerom obnoviť záujem slovenských divákov o pôvodnú filmovú tvorbu. Aj preto sa sústredil na produkciu obdobia 80-tych rokov, ktoré je ešte stále v pamäti staršej, ale i strednej generácie. V edícii vyšlo desať titulov, ktoré reprezentujú to najlepšie, čo v danom období v slovenskej kinematografii vzniklo a zároveň odrážajú situáciu tej doby. „Hľadali sme cestu, ako by bolo možné výraznejšie sprístupniť slovenské filmy v dôstojnej rovine a zároveň vo vyššom náklade, ako ich na DVD doposiaľ vydával Slovenský filmový ústav,“ hovorí Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ a pokračuje: „Projekt vydávania slovenských filmov na DVD nadviazal na úspešný trend vydavateľského domu Petit Press vo vydávaní literatúry 20. storočia a neskôr 19. storočia. Ak dnes hodnotíme tento počin, myslím si, že môžeme byť spokojní, pretože sme nielen medzi čitateľov denníka SME, ale aj medzi širšiu verejnosť dostali filmy, ktoré naozaj patria k tomu najlepšiemu, čo vzniklo v 80. rokoch a zároveň potvrdzujú, že na Slovensku existuje kvalitná pôvodná tvorba. Je to aj poďakovanie všetkým slovenským tvorcom, ktorí sa na týchto filmoch podieľali. Vytvorili filmy, o ktoré má záujem nielen filmový historik, ale predovšetkým diváci. Preto ma teší, že odozva je naozaj veľmi priaznivá a tento projekt bude mať svoje pokračovanie v edíciách Slovenský film 70. rokov a Slovenský film 60. rokov. Za seba môžem povedať, že projekt splnil moje očakávania a som veľmi rád, že slovenskí diváci majú možnosť pozrieť si slovenské filmy na DVD.“

Alexej Fulmek, generálny riaditeľ vydavateľstva Petit Press hodnotí DVD projekt tiež priaznivo: „Edícia dosiahla vynikajúci úspech, ktorý presiahol naše pôvodné očakávania a rozhodne sme pripravení pokračovať v podobných projektoch aj v budúcnosti. Nejde len o to, že sa nám podarilo za desať týždňov predať viac ako 100 000 nosičov. Potešilo nás tiež to, že sa o slovenskej filmovej tvorbe začalo viac hovoriť a že sa o nej vďaka SME dozvedeli aj ľudia, ktorí by o nej inak nevedeli. Tento zvýšený záujem o filmy snáď prispeje k tomu, že sa na Slovensku opäť začne nakrúcať viac filmov.“

Filmy DVD edície Slovenský film 80. rokov boli cenou 99 Sk najlacnejšie predávané DVD so slovenskými filmami. Jednotlivé DVD tituly obsahovali aj textové bonusy, medzi nimi ohlasy z tlače, informácie o filme a profily tvorcov, fotogalériu. Titulky a menu mali slovenské a anglické.

Predajnosť filmov edície Slovenský film 80. rokov:
1. Fontána pre Zuzanu (16 106 ks)
2. Pásla kone na betóne (14 131 ks)
3. Sladké starosti (9 496 ks)
4. Ja milujem, ty miluješ (9 491 ks)
5. Noční jazdci (9 300 ks)
6. Chodník cez Dunaj (9 093 ks)
7. Pomocník (8 470 ks)
8. Iba deň (8 270 ks)
9. Južná pošta (8 246 ks)
10. Iná láska (8 022 ks)
pozn.: údaje sú spracované k 31. 12. 2006


Slovenský film 70. rokov

S DVD edíciou slovenských filmov z 80. rokov sa projekt vydávania slovenských filmov na DVD nosičoch nekončí. V nadväznosti na jeho úspech sa Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press rozhodli dostať na DVD aj desiatku slovenských filmov zo 70. rokov. Výber tvoria opäť významné diela slovenskej kinematografie danej doby. Sú medzi nimi Medená vežaOrlie pierko Martina Hollého, Keby som mal pušku Štefana Uhra, Ľalie poľné Ela Havettu, Pacho, hybský zbojník Martina Ťapáka, Červené víno I. a II. Andreja Lettricha, Ružové sny Dušana Hanáka, Víťaz Dušana Trančíka, A pobežím až na kraj sveta Petra Solana a napokon Postav dom, zasaď strom Juraja Jakubiska. „Obdobie 70. rokov v slovenskej kinematografii patrí asi k najzložitejším, pretože bolo asi najviac pod ideologickým a politickým tlakom. Napriek tomu sa z tohto obdobia podarilo nájsť filmy, ktoré sú divácky zaujímavé a zároveň majú aj vysokú umeleckú hodnotu. Celková desiatka je veľmi vyvážená a divácky veľmi atraktívna. Pevne verím, že o ňu bude rovnaký záujem ako o edíciu 80. rokov,“ hovorí o filmovej skladbe edície Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ. Jednotlivé filmy edície Slovenský film 70. rokov začnú vychádzať na DVD v polovici septembra 2007.

Filmy DVD edície Slovenský film 70. rokov:
A pobežím až na kraj sveta (r. Peter Solan, 1979)
Červené víno I., II. (r. Andrej Lettrich, 1976)
Keby som mal pušku (r. Štefan Uher, 1971)
Ľalie poľné (r. Elo Havetta, 1972)
Medená veža (r. Martin Hollý, 1970)
Orlie pierko (r. Martin Hollý, 1971)
Pacho, hybský zbojník (r. Martin Ťapák, 1975)
Postav dom, zasaď strom (r. Juraj Jakubisko, 1979)
Ružové sny (r. Dušan Hanák, 1976)
Víťaz (r. Dušan Trančík, 1978)

Zdroj:  SFÚ

Súvisiace články