20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava 2018 sa začína: Ak neprídeš, nezažiješ!

29.11.2018|tlačová správa/PR|

Jubilejný ročník MFF Bratislava a Súťaž hraných filmov dnes otvorí slovenská premiéra filmu José. Aj keď oslavy prebehnú v komornejšom duchu, jeho návštevníci sa opäť môžu tešiť na bohatý a kvalitný program. Festival bude prebiehať od 29. novembra do 2. decembra 2018 vbratislavských mestských kinách Lumière a Mladosť. Po minuloročnom úspechu premietne časťsvojho programu aj v troch mimobratislavských kinách: v kine Mier v Modre, v kine Záhoranv Malackách a v ArtKine Metro v Trenčíne.

Nosným pilierom festivalu bude opäť Súťaž hraných filmov, ktorá je určená prvým a druhým filmom režisérok a režisérov. Do tohtoročnej súťaže bolo vybraných 8 titulov z celého sveta. Ako tvrdí jej zostavovateľ, Nenad Dukić, „Filmy z dielne týchto ôsmich režisérov arežisérok sa odvážne zameriavajú na problémy mladých ľudí z rôznych častí sveta, majú silný naratív a v zmysle filmového jazyka sú takisto veľmi bohaté. Myslím si, že tieto dôvody sú dostatočne silné na to, aby pritiahli bratislavského, a obzvlášť mladého diváka, do kina.“

Súťaž hraných filmov oficiálne otvorí snímka José (2018). Prostredníctvom príbehu mladého gaya,Josého, divákom predostrie súčasný stav, reálie a život v jednej z najchudobnejších a najnebezpečnejších krajín sveta, Guatemale. Na tohoročnom festivale v Benátkach získal ocenenieQueer Lion. Je druhým filmom amerického režiséra Li Chenga, ktorého si festivaloví fanúšikovia môžu pamätať vďaka jeho debutu Jozueho strom (Joshua Tree, 2014). Slovenskej premiéry sa zúčastní ajosobne, spolu s producentom filmu Georgom F. Robersonom.

Na svoje si prídu aj priaznivci dokumentárnych snímok: Svedkovia Putinovi (Svideteli Putina, r. Vitaly Mansky, 2018), Druhá strana všetkého (Druga strana svega, r. Mila Turajlić), Vedľajšie zamestnanie:matka (r. Eva Štefankovičová), Ako uviazaná na reťazi (r. Diego Galán, Con la pata quebrada, 2013) a tak ďalej.

Festival sa každoročne snaží reflektovať súčasné spoločenské diania aj tematickými sekciami. Tento rok je to sekcia Lexikón, v ktorej sa zameriavame na tzv. female gaze, alebo ženský pohľad. Táto téma sa premietla aj aj do vizuálnej identity festivalu a festivalovej znelky. Jej reprezentantmi súnapr. pozoruhodné filmy Dobrá práca (r. Claire Denis, Beau travail, 1999), Pauza (r. Tonia Mishiali,Pafsi, 2018) a i. Súčasťou sekcie Lexikón: Ženský pohľad je aj pásmo krátkych filmov Poznaj svoje telo.

Aj v súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky sme sa rozhodli upozorniť na neustálu spoluprácu medzi slovenskými a českými tvorcami a preto v programe nebudú chýbať ani zástupcovia českej a slovenskej kinematografie: Všetko bude (r. Olmo Omerzu, 2018), King Skate (r.Šimon Šafránek, 2018), Mimoriadna správa (r. Tomáš Bojar, 2018), Hovory sTGM (r. JakubČervenka, 2018), Domestik (r. Adam Sedlák, 2018). Mnohí z tvorcov prijali pozvanie a prídu svoje snímky predstaviť aj osobne. V rámci sekcie Made in SK/CZ bude premietnuté aj pásmo študentskýchfilmov od mladých tvorcov z VŠMU.

Koprodukčným filmom, na ktorom sa podieľali i českí tvorcovia, je aj šiesty hraný film uznávaného rumunského režiséra Radu Jude „Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari“ (2018). Silný filmo nepríjemnej etape dejín, na ktoré sa snažíme radšej zabudnúť. Prináša príbeh mladej umelkynea aktivistky Mariany, usilujúcej sa vytvoriť rekonštrukciu etnickej čistky, ktorú spáchala rumunská armáda v roku 1941. Napriek úprimnej snahe sa jej však nedarí. Divákom tak nekompromisnepripomína podiel Rumunska na holokauste, ale aj vojnové zločiny počas druhej svetovej vojny. Premiéru mal na MFF v Karlových Varoch, kde získal hlavnú cenu.

20.ročník MFF Bratislava 2018 opäť prinesie bohatý výber pozoruhodných filmov tohtoročnej sezóny. Tak ako každý rok, aj tento krát budú môcť diváci hlasovať o najlepšom filme festivalu a udeliť taksvoju Cenu divákov.

Medzinárodný filmový festival Bratislava vznikol v roku 1999 a každoročne vytvára priestor pre stretnutia širokej diváckej verejnosti, kinofilov a filmových profesionálov zo Slovenska i zahraničia. Odsvojho vzniku rozvíja identitu festivalu mladého filmu – podujatia s ambíciou objavovať nové mená súčasnej kinematografie, ktoré sú na najlepšej ceste stať sa jej budúcimi hviezdami.

Aktuálne informácie o programe 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava nájdete na internetovej stránke www.bratislavaiff.sk a na Facebooku www.facebook.com/bratislavaiff.

Zdroj:  IFF BA Foto © IFF BA

Súvisiace články