Od dnes v kinách šesť nových filmov, medzi nimi Mária, kráľovná škótska, Amatéri, či Lego príbeh 2

7.2.2019|Ivet Kollárová|

Prvý februárový týždeň prinesie do kín šesť  nových filmov rozdelených na tri americkej a tri európskej produkcie. Nové filmy budú mať premiéru aj na 69. ročníku MFF Berlinale, ktorý začína dnes a potrvá do 17. februára.

Prehľad nových filmov začneme aj oscarovským nominantom v kategóriách najlepšie kostýmy a make-up a vlasy, historickou drámou o dvoch mocných ženách bojujúcich o anglický trón v réžii Josie Rourke, Mária, kráľovná škótska (Mary Queen of Scots). Dve výnimočné ženy v spore o jeden trón. Takáto kombinácia nikdy nemôže dopadnúť dobre. Na troch Oscarov nominovaná Saoirse Ronan v titulnej roli vo filme Mária, kráľovná škótska, ukazuje, kadiaľ vedie cesta na popravisko. Bolo jej len šesť dní, keď sa po smrti otca stala Mária škótskou kráľovnou. V šestnástich pridala vďaka svadbe aj titul francúzskej kráľovnej, ale keď o dva roky neskôr ovdovela, srdce ju odtiahlo domov do Škótska. Osemnásťročné dievča muselo od začiatku obhajovať svoj trón pred rebelujúcimi škótskymi klanmi, navyše čelila otvorenému nepriateľstvu rodovo spriaznenej anglickej kráľovnej Alžbety, ktorej vládu odmietala uznať. Averzia to bola obojstranná, Alžbete Mária vadila nielen ako spurná rivalka, ale aj ako matka budúceho kráľa Jakuba. Anglická panovníčka totiž v tomto smere mala z mnoho príčin len mizerné vyhliadky. Na druhú stranu obe panovníčky spojovala ich izolovanosť v prostredí tvorenom výhradne mužmi, vďaka ktorému získali vzájomné pochopenie, dokonca aj rešpekt. Britské ostrovy však boli pre dve tak silné ženy príliš malé a obe to vedeli. Otázkou bolo len, ktorá z nich sa rozhodne urobiť prvý krok k eliminácii tej druhej, a ako veľmi to bude bolieť.

Mária, kráľovná škótska vznikla v produkcii spoločnosti Working Title, ktorá má s oboma kráľovnami bohaté skúsenosti vďaka dvom filmom o kráľovnej Alžbete, v ktorých  excelovala Cate Blanchett. „Stále som mal pocit, že Mária je natoľko výnimočná osobnosť, že si zaslúži vlastný film. V Škótsku pobývala len desať rokov, napriek tomu stihla prežiť neuveriteľné veci. Dvoch manželov, dve bitky – dosť drámy pre jeden film,“ hovorí producent Tim Bevan.  V hlavných úlohách Saoirse Ronan, Margot Robbie, Simon Russell Beale, Martin Compston, Adrian Lester, Guy Pearce, Gemma Chan, Ismael Cruz Cordova, Ian Hart, David Tennant, Brendan Coyle, či Jack Lowden. 

Pre deti a mladých duchom bude od dnes v kinách k dispozícii animovaný film od tvorcu Mika Mitchella, Lego Príbeh 2 (LEGO Movie 2). Po úspechu filmu Lego príbeh®, ktorý položil základnú kocku nového fenoménu, sa opäť stretneme s hrdinami z mestečka Brickburg. V novom akčnom dobrodružstve sa obyvatelia pustia do boja za záchranu svojho milovaného domova. Uplynulo takmer 5 rokov, odkedy bolo „všetko super“, a teraz musia čeliť novej obrovskej hrozbe, nájazdníkom z LEGO DUPLO®, ktorí ničia všetko rýchlejšie, ako to stíhajú obyvatelia znova vystavať. V snahe poraziť nepriateľov a nanovo vyskladať harmóniu v Lego svete sa Emmet, Lucy, Batman a ich priatelia vydajú do vzdialených a neprebádaných galaxií. Na spoločnej ceste otestujú svoju odvahu, kreativitu, majstrovské staviteľské schopnosti a v neposlednom rade odhalia, akí sú v skutočnosti výnimoční. V anglickom origináli budeme počuť Alison Brie, Margot Robbie, Chrisa Pratta, Elizabeth Banks, Tiffany Haddish, Jonaha Hilla, Nicka Offermana, Channinga Tatuma, Mayu Rudolph, Charlieho Daya, či Willa Arnetta. U nás sa film premieta aj so slovenským dabingom: Veronika Strapková, Alena Pajtinková, Dušan Cinkota, Boris Bauer, Daniel Fisher, Ján Strapec – STRAPO, Zuzana Porubjaková, Milo  Kráľ, Andrea Somorovská, Bibiana Ondrejková, či Boris Bauer.

Tretím filmom americkej produkcie je hororová snímka Potomok (The Prodigy) od režiséra Nicholasa McCarthyho. V rovnakom čase ako prišiel na svet malý Miles, sa na inom mieste odohrala tragédia. Dve zdanlivo nesúvisiace udalosti sa o niekoľko rokov prepoja desivým spôsobom. Milesova mama Sarah so znepokojením sleduje synovo nevyspytateľné a agresívne správanie. Postupne sa zmieruje s myšlienkou, že malého chlapca ovláda nejaká zlá, nadprirodzená sila. Musí potlačiť svoj materinský inštinkt milovať a chrániť vlastné dieťa a podrobiť ho testom, aby pochopila, prečo robí tie hrozné veci. Chce sa za každú cenu dozvedieť pravdu – kto alebo čo získalo moc nad jej synom. Odpovede na všetky otázky sa skrývajú hlboko v minulosti a Sarah čoskoro pochopí, že skutočnosť je ďaleko horšia ako jej predstavy. V hlavných úlohách Taylor Schilling, Brittany Allen, Colm Feore, Jackson Robert Scott, Peter Mooney, Olunike Adeliyi, Paul Fauteux, či Elisa Moolecherry. 

Z Ameriky sa presunieme na európsky kontinent, konkrétne do Francúzska odkiaľ do našich kín mieri snímka režiséra Xaviera Legranda, Striedavá starostlivosť (Jusqu᾿à la garde). Snímka ukazuje, že domáce násilie nie je jednoduché, že to nie je niečo čo príde a odíde. Musíte byť stále v strehu. Človek, ktorý vás ohrozuje, vás nechce nechať len tak odísť. A ak s ním máte syna, stáva sa jeho najväčšou zbraňou. Pri boji o opatrovníctvo stojí vaše svedectvo proti jemu. A sudkyňa nemusí rozhodnúť vo váš prospech. Vo filme hrajú Léa Drucker, Denis Ménochet, Thomas Gioria, Mathilde Auneveux, Mathieu Saikaly, či Florence Janas.

Druhá snímka európskej produkcie je zo Švédska, natočila ju režisérka Gabriela Pichler a jej názov je Amatéri (Amatörer). Ospalé švédske mestečko Lafors nutne potrebuje nakopnúť. Postarať sa o to má reťazec Superbilly. Aby mesto presvedčilo nemecký diskont investovať, rozhodne sa vyrobiť bombastické reklamné video, ktoré vyzdvihne jeho klady. Proti tomu sa však postavia Aida a Dana, dve dospievajúce dievčatá z imigrantských rodín. Vyzbrojené mobilmi a selfie tyčami sa rozhodnú dať hlas tým, ktorí sa do oficiálnej verzie rozprávania o Laforse nehodia. V hlavných úlohách Zahraa Aldoujaili, Yara Aliadotter, Fredrik Dahl, Shada Ismaeel, Maria Nohra, Susanne Hedman, Jan Cruseman, či Mimmi Fasth. 

Prehľad filmov na prvý februárový týždeň ukončíme u našich severozápadných susedov z Česka snímkou Jiřího Mádla, Na streche. Profesor Rypar poskytne dočasné útočisko Songovi, mladému Vietnamcovi, ktorého našiel ukrytého na streche svojho domu. Môžu však dvaja odlišní ľudia vôbec zdieľať jeden priestor tak, aby z toho nakoniec nebola katastrofa? Pomôže im v tom ich bezočivý plán? Spolužitie nie práve najpriateľskejšieho pána, nahnevaného na celý svet, ktorý mu neuchopiteľne uniká a mladíka, ktorý hľadá východisko zo zúfalej situácie v neznámom meste, prináša množstvo trecích plôch, tragikomických situácií, ale i prekvapivých nápadov a riešení. Každý z nás totiž potrebuje, aby ho niekto potreboval. A Song potrebuje okrem teplého oblečenia a strechy nad hlavou niekoho, kto mu bude dôverovať. Je však možné dôverovať neznámemu mladíkovi? Profesor Rypar sa o to pokúsi i za cenu, že musí sem tam poľaviť zo svojich zásad a jeho strecha sa musí trochu rozšíriť. Ale dokáže Song túto dôveru skutočne oplatiť? Vo filme si zahrali Alois Švehlík, Duy Anh Tran, Vojtěch Dyk, Mária Bartalos, Adrian Jastraban, či David Švehlík.

  Foto © Depositphotos/Continental Film/CinemArt/ASFK/FilmEurope/ForumFilm

Súvisiace články