Malé deti (Little Children)

9.2.2007|Olivia|
Malé deti (Little Children)

Mierne parodujúci, hlavne však depresívny príbeh Toma Perrottu o americkom malomestskom živote a medziľudských vzťahoch. Zahŕňa všetko, od rodičovstva, nevery, lásky, po psychické poruchy.

 "Je to túžba... hlad po niečom, čo nemôžete mať a neschopnosť prijať život plný nešťastia." - opisuje svoje pocity hlavná hrdinka filmu.... Každý deň sa niekoľko matiek stretne na detskom ihrisku a kým sa ich deti hrajú, rozoberajú rôzne aspekty ich života. Reč príde aj na Ronnieho, ktorého tvár je vystavená na plagátoch po celom meste ako výstraha pred pedofilom. V tom istom meste žije žena v domácnosti a roztržitá matka - Sarah (Kate Winslet - Titanic, Finding Neverland). Jej muž je závislý na virtuálnom sexe a vedú spolu tichú domácnosť. Majú 4 ročnú dcérku Lucy (Sadie Goldstein), ktorá sa na ihrisku zoznámi s rovnako starým Aaronom - synom mladého otca menom Brad (Patrick Wilson - The Phantom of the Opera, My sister´s wedding). Ten má tiež manželku - Kathy (Jennifer Connelly - A Beautiful Mind, Blood Diamond), ktorá dúfa, že sa z rebelujúceho muža raz stane úspešný právnik. Po odvážnej Sarinej stávke s prudérnymi mamičkami, ktoré do svojho uzatvoreného sveta nepustia nikoho nového, sa čoraz častejšie stretáva z Bradom a to vyústi do milostného vzťahu. Nasleduje spleť scén ktoré spolu len málo súvisia: Brad hráva nočný futbal, Sarah chodí do klubu čitateliek, psychicky narušený Ronnie (Jackie Earle Haley - Renegade) sa snaží zaradiť do sociálneho života....

Spád udalostí, sprevádzaný rozprávačom, je najprv pomalý, potom sa veci začnú hýbať, niečo sa začne diať až si divák myslí že už, už sa niečo stane - niečo závažné a vtedy sa film posunie niekam úplne inam. Scény sú zamerané najmä na charaktery jednotlivých postáv, a to cez ich prchké činy. Predstavuje ľudskú slabosť, ktorá spočíva v silných emóciách, pričom ich vnímanie dokázal zobraziť z rôznych strán - zo ženskej (zamilovaná Sarah), z mužskej (detinský Brad), z detskej (nevinná Lucy), rodičovskej či morálnej. Film je spravený tak, že vyjadruje postoje všetkých postáv, ktorých názory na jeden objekt sú tak rozdielne. Napríklad Ronnie, ktorý je v očiach svojej matky milý a citlivý, no pre obyvateľov mestečka je to nebezpečný jedinec. Postavy príliš nerozprávajú, za ne sa vyjadrujú pohľady do ich tvárí a ich činy, plné manipulácie a bolestnej túžby.

Režisér filmu Todd Field (Eyes Wide Shut, Twister) ťaží najmä z dobrých hereckých výkonov. Hviezda, pôvodom z Anglicka, Kate Winslet dodáva zmyselnosť charakteru Sary. Ja som si na ňu zvykla vo filmoch iného razenia a preto si myslím, že sa viac hodí do tých, ktoré sa odohrávajú v dávnejšej minulosti, keďže z nej vyžaruje akési spektrum pravej anglickej dámy. Patrick Wilson je sympaťák, s perfektne vypracovaným telom, ktorého nahé krivky sa odhalia pri milostných scénach s Kate Winslet.

Film svojou dramatickosťou vyvolal nie príliš príjemné pocity, čo bolo spôsobené majstrovským zobrazením atmosféry. Naznačované tragédie sa stali vždy iba takmer, čo mi pootvorilo ústa úžasom. Pre mňa je film Little Children psychologickou drámou, kde nič nie je až také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá.

Réžia: Todd Field
Podľa novely: Toma Perrottu
Žáner: Psychologická dráma
Dĺžka: 130 min.
Hrajú: Gregg Edelman, Kate Winslet, Patrick Wilson, Sadie Goldstein, Jennifer Connelly, Jane Adams, Jackie Earle Haley

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Najlepšie filmy roku 2019

Najlepšie filmy roku 2019

Rok 2019 sa nezadržateľne blíži k svojmu koncu. A so všetkými rebríčkami a bilancovaním roka tu aj my máme...