Od dnes v kinách osem nových filmov, vrátane My, Verní, neverní, Dumbo, či Arctic: Ľadové peklo

28.3.2019|Ivet Kollárová|

Mesiac marec sa s nami rozlúči s ôsmimi novými filmami, ktoré v tento premiérový deň prichádzajú do našich kín. V prevahe je opäť európska produkcia, ktorej dominuje rumunský film Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari, či francúzsky film od herca Louisa Garrela, Verní neverní.

Americká produkcia ponúkne tri snímky, a jedna z nich už v Severnej Amerike láme rekordy ako najúspešnejší orignál hororový film za prvý otvárací víkend (zarobil cez 70,3 miliónov dolárov), ktorého hlavnú úlohu stvárnila Afro-Americká herečka, menovite Lupita Nyong'o. Reč je o filme My (Us) režiséra Jordana Peeleho. Štastná rodinka na letnom byte, ktorej prázdninovú pohodu naruší štvorica votrelcov. Tradičná hororová zápletka? Ani omylom. V podaní oscarového scenáristu a režiséra Jordana Peelea ide o totálne niečo nové, niečo čo divákov zmetie rovnako ako jeho predchádzajúci horor Uteč.

Prišiel, natočil, zvíťazil. Pred dvoma rokmi šokoval Jordan Peele celý svet provokatívnym a inteligentným hororom Uteč, za ktorého scenár dostal Oscara. Jeho ďalší film, ktorý sa volá jednoducho – My – sa slávnemu „súrodencovi“ vo viacerých veciach dosť  podobá. Peeleovi sa znovu podarilo natočiť film, ktorý zároveň šokuje a baví, a pod hororovou nálepkou ukrýva inteligentnú a rafinovanú satiru súčasného sveta.

Adelaide Wilsonová prichádza s manželom a dvoma deťmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží, kde ako malá trávila prázdniny. Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe skrýva veľké trauma z detstva a hneď po príchode v nej reťaz zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka veľmi skoro skončí. Predtucha sa premení na realitu, keď sa uprostred noci na príjazdovej ceste k domu objaví štvorica podivínov, ktorí na rodinu ihneď zaútočia. Desivá nočná mora je o to strašnejšia, že útočníci vyzerajú rovnako ako Wilsonovci. Majú však v rukách zbrane a neváhajú ich použiť.

„Vyzerajú ako my. Myslia ako my. Nezastavia sa pokiaľ nás nezabijú, alebo my nezabijeme ich, “hovorí Adelaide svojmu vydesenému synovi vo filme. „Môj film je o tom, čo je dnes nespochybniteľnou pravdou, ale čo si väčšinou odmietame pripustiť – my sami sme sebe najväčším nepriateľom,“ popisuje Peele hlavnú myšlienku svojho výsostne originálneho hororu. Film, ktorý vo vás vyvolá stovky otázok, na ktoré sa odpovede hľadajú len veľmi ťažko. V hlavných úlohách Lupita Nyong'o, Winston Duke, Anna Diop, Kara Hayward, Tim Heidecker, Cali Sheldon, Yahya Abdul-Mateen II, či Elisabeth Moss.

Svojej live-action verzie sa dočkal aj obľúbený Disney film o milom sloníkovi s veľkými ušami, Dumbo. O réžiu rodinného filmu sa postaral Tim Burton. Majiteľ cirkusu Max Medici poverí bývalú hviezdu Holta Farrier a jeho deti Milly a Joe, aby sa starali o novorodeného slona, ktorý je svojimi obrovskými ušami na smiech publiku v upadajúcom cirkuse. Ale potom, čo sa zistí, že Dumbo vie lietať, zažíva cirkus neuveriteľný návrat. Zároveň sa o Dumba veľmi zaujíma podnikateľ V.A. Vandevere, ktorý angažuje "podivného tlstokožca" pre svoj najnovší zábavný podnik Dreamland. Dumbo stúpa na vrchol slávy vďaka spoločným vystúpeniam s očarujúcou a okázalou kráľovnou vzduchu Colette Marchantovou. Čoskoro však Holt Farrier zisťuje, že pod nablýskaným povrchom zábavného podniku Dreamland, sa skrýva nejedno temné tajomstvo. V hlavných úlohách Eva Green, Alan Arkin, Colin Farrell, Danny DeVito, Michael Keaton, Alfie Allen, Linda Gray, Nico Parker, Lars Eidinger, Deobia Oparei, či Roshan Seth. Film sa u nás premieta aj so slovenským dabingom, v ktorom budeme počuť Ellu Maturkaničnovú, Henrietu Mičkovicovú, Jána Koleníka, Dušana Tarageľa, Andyho Kummera, či Alfréda Swana.

Režisér James Kent natočil historickú vojnovú snímku Zranené srdcia (The Aftermath). Jedna žena a dvaja muži vo vojnou zničenom meste. Keira Knightley v úlohe  manželky britského dôstojníka prichádza do zničeného Hamburgu, kde spoznáva nielen následky vojnových hrôz, ale aj jedného sympatického Nemca. Povojnové Nemecko v roku 1946. Rachael Morgan prichádza do  rozbombardovaného Hamburgu, aby sa stretla so svojím manželom Lewisem, britským plukovníkom. Ten je poverený obnovou zničeného mesta, v ktorom stále vládne chaos a beznádej. Vo chvíli kedy sa vydajú do svojho nového domova, je Rachael  zaskočená neočakávaným rozhodnutím, ktoré Lewis urobil – dom budú obývať spolu s jeho predchádzajúcim nemeckým vlastníkom Stefanem Lubertom a jeho dospievajúcou dcérou Fredou.

Rachael stratila cez vojnu syna pri nemeckých náletoch na Londýn, a tak vníma bývanie s nedávnym nepriateľom ako nemysliteľné. Medzi ňou a Stefanom vzniká silné napätie. Keď zistí, že aj on utrpel cez vojnu veľkú osobnú stratu, začína sa jej postoj meniť. Povinnosťami zaneprázdnený Lewis až veľmi neskoro zistí, že jej pôvodné odmietanie a zármutok vystriedala vášeň a zrada. Film Zranené srdcia bol natočený podľa bestseleru spisovateľa Rhidiana Brooka, k jeho pozoruhodnému príbehu ho inšpirovalo rozprávanie jeho starého otca. Natáčanie filmu prebiehalo aj v Prahe a v ďalších českých mestách. Okrem Keiry Knightley si vo filme zahrali aj Alexander Skarsgård, Jason Clarke, Martin Compston, Kate Phillips, Abigail Rice, Flora Thiemann, či Tom Bell.

Dánsky herec Mads Mikkelsen nám svoje brilantné herectvo predstaví v mrazivej islandskej dráme Arctic: Ľadové peklo (Arctic) od režiséra Joa Penna. Muž z havarovaného lietadla uviazne v Arktíde, nepriaznivej a opustenej ľadovej pustatine, kde bojuje o svoje prežitie. Postupne sa ale naučil ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu... Nečakaná udalosť ho však prinúti vyraziť na dlhú a nebezpečnú expedíciu, ktorá rozhodne o jeho prežití. V snímke si zahrali aj Maria Thelma Smáradóttir, či Tintrinai Thikhausk.

Od dnes v kinách aj česká komédia režiséra Vladimíra Micháleka, Úhoři mají nabito. Toto nie je len hra. Je to útek z reality všedných dní, ktorý je prudko návykový. Úhoři mají nabito je čierna komédia o partičke chlapov, ktorí sa vo voľnom čase hrajú na členov URNA – Útvaru rýchleho nasadenia. Zasahujú v domoch domnelých zločincov, evakuujú kultúrne domy a do svojich hier zaťahujú nič netušiace okolie. Ich motiváciou je túžba po adrenalíne a falošná predstava, že sú ako Robin Hood a jeho družina, ktorí bohatým brali a chudobným dávali. URNA je pre Roberta, Arnyho, Karloas, Davea a Komára istota, únik i náhradný svet. Svet pre chlapov, ktorí tak trochu nevyrástli z puberťáckych úletov. Všetko ide hladko až do okamihu, keď sa ocitnú v nesprávnu chvíľu na nesprávnom mieste. Jedno náhodné zastavenie na benzínke a ich hra už nie je iba zábavou. Obzvlášť, keď sa do všetkého zapletie pekná pumpárka.
"Úhoři mají nabito je čierna komédia s ironickým nadhľadom. Ako vždy je realita omnoho bizarnejšia, ale nechcel som nakrútiť dokument, ale skôr určitú sondu do hláv ľudí, "hovorí Vladimír Michálek, ktorý má na svojom konte oceňované filmy Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala. Babí léto, ako i divácky hit Pohádkář. V hlavných úlohách Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Anna Linhartová, Matěj Hádek, Jiří Vyorálek, Patrik Holubář, či Matej Ruppert.

Taliansku komédiu Jednou nohou v base (Il Tuttofare) o tom, že zákon nemusí vždy platiť pre všetkých rovnako nám predstaví režisér Valerio Attanasio. Mladý právnik Antonio sníva o tom, že sa stane spoločníkom vo vychytenej firme svojho profesora Salvatoreho. Ten je však známy egoista a tyran, a tak sa Antonio stáva jeho asistentom, osobným šoférom či kuchárom. Keď konečne dostane vytúženú ponuku stať sa spoločníkom, má to jeden háčik – musí si vziať Isabel, milenku jeho mentora, ktorá potrebuje získať občianstvo. Dobromyseľný Antonio prijíma... a ocitá sa v kolotoči problémov, ktorý sa len tak nezastaví. V hlavných úlohách Sergio Castellitto, Guglielmo Poggi, Elena Sofia Ricci, Clara Alonso, Luca Avagliano, Riccardo Camilli, Domenico Centamore, či Alberto Di Stasio.

Film, ktorý mali diváci možnosť vidieť v rámci prehliadky Crème de la Crème, prichádza dnes do oficiálnej kinodistribúcie. Francúzsky herec Louis Garrel sa posadil na režisérsku stoličku a natočil očarujúco-úsmevnú love story, Verní neverní (L’homme fidele). Abel a Marianne sú 10 rokov rozídení. Keď sa znova stretnú, Abel sa rozhodne získať Marianne späť. Veci sa však zmenili: Marianne má syna Josepha a jeho teta, mladá Éve, vyrástla. A majú tajomstvá, ktoré postupne odhaľujú... Garrel si v snímke zahral po boku svojej manželky a herečky Leatitii Casta, či Lily-Rose Depp, Josepha Engela, Diane Courseille, či Vladislava Galarda.

Čerstvo z Febiofestu do oficiálnej kinodistribúcie nám dnes vstupuje rumunská snímka režiséra Radu Judeho s názvom Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari (Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari). Filmový komentár, zároveň poriadne čierna komédia o recyklácii novodobých dejín. Názov filmu je priamym citátom vtedajšieho politického predstaviteľa. Mladá divadelná režisérka chce zrekonštruovať skutočné udalosti, avšak stretáva sa s neustálou snahou dejiny zľahčovať či upravovať. Film získal hlavnú cenu na festivale v Karlovych Varoch. V hlavných úlohách Ioana Iacob, Alex Bogdan, Alexandru Dabija, Ion Rizea, Serban Pavlu, či Gabriel Spahiu.

  Foto © ASFK/FilmEurope/CinemArt/ForumFilm/Saturn/Itafilm/ContinentalFilm

Súvisiace články