Filmy Pokémon Detektív Pikachu, Yao a Do boja prichádzajú dnes do našich kín.

9.5.2019|Ivet Kollárová|

Druhý, a opäť skrátený májový týždeň privítame v našich kinách len tri nové snímky, ktoré tak dajú priestor na pozretie starších, no stále aktuálnych snímok. A či už dávate prednosť megahitu Avengers: Endgame, komornejšiemu sci-fi High Life, minulotýždňovej dráme Chvilky, či novinkám do kina sa určite oplatí zavítať.

Jedným z dnešných premiérových titulov je aj film Pokémon Detektív Pikachu (Detective Pikachu) režiséra Roba Lettermana. Prvýkrát sa na plátnach kín v podobe hraného filmu objaví azda najpopulárnejší popkultúrny fenomén všetkých generácií – pokémoni. Okrem obľúbenej elektrizujúcej príšerky Pikachu, ktorý sa predstaví v úlohe detektíva, sa vo filme predvedie aj množstvo iných pokémonov s unikátnymi schopnosťami aj povahami. Príbeh začína záhadným zmiznutím špičkového detektíva Harryho Goodmana. Táto udalosť prinúti jeho syna Tima pátrať po tom, čo sa stalo. Pri odhaľovaní záhady mu asistuje detektív Pikachu, otcov parťák, rozkošný a vtipný supersliedič. Novovzniknutá dvojica je ako stvorená na spoluprácu, keďže Tim je jediným človekom, ktorý rozumie reči svojho pokémonského partnera, zatiaľ čo ostatní počujú len známe „pika – pika“. Ak chcú spoločne prísť záhade na kĺb, čaká ich obrovské dobrodružstvo v neónom ožiarených uliciach veľkomesta Ryme City. Ľudia a pokémoni tam žijú bok po boku bez toho, aby tušili, že ich spolunažívanie bude čeliť nevídanej hrozbe. Hlas malému žltému klbku v anglickom origináli prepožičal Ryan Reynolds. Vo filme okrem neho budeme vidieť/počuť aj Justica Smitha, Suki Waterhouse, Kathryn Newton, Billa Nighyho, Karan Soni, Roba Delaneyho, Kena Watanabeho, či Ritu Ora. V slovenskom znení: Jakub Króner, Dušan Cinkota, Zuzka Porubjaková, Peter Kočiš, František Kovár, SEPAR – Michal Kmeť, či Daniel Fisher.

S ďalšou snímkou sa presunieme z Hollywoodu do Senegalu. Režisér Philippe Godeau natočil dramédiu Yao. Yao je mladý 13-ročný chlapec žijúci v jednej dedine na severe Senegalu a je ochotný urobiť všetko preto, aby sa mohol stretnúť so svojím hrdinom, ktorým je Seydou Tall, slávny francúzsky herec. Seydou Tall je pozvaný do Dakaru, aby tam predstavil svoju novú knihu, a po prvý raz navštívi krajinu, z ktorej pochádza. Aby si mladý Yao splnil svoj sen, naplánuje si útek a sám prekoná 387 kilometrov, ktoré ho delia od hlavného mesta. Herec je dojatý odhodlanosťou tohto dieťaťa a rozhodne sa utiecť pred povinnosťami a odprevadiť chlapca naspäť domov. Na prašných a neistých senegalských cestách však Seydou pochopí, že sa približuje nielen k chlapcovej dedine, ale zároveň k svojim koreňom. V hlavných úlohách Omar Sy, Lionel Louis Basse, Fatoumata Diawara, Germaine Acogny, Gwendolyn Gourvenec, či Abdoulaye Diop.

A do tretice francúzska klubovka režiséra Stéphaneho Brizého, Do boja (En guerre). Pred dvoma rokmi automobilová spoločnosť Perrin Industries podpísala dohodu so svojimi 1100 zamestnancami – tí pristúpili na citeľné platové obmedzenia výmenou za istotu pracovného miesta po dobu nasledujúcich 5 rokov. Navzdory rekordnému zisku továrne a daným sľubom sa vedenie podniku ale náhle rozhodlo výrobu ukončiť. Zamestnanci, v čele s hovorcom Laurentem Amédéom, však toto rozhodnutie odmietajú prijať a sú pripravené urobiť všetko, čo je v ich silách, aby si  práci zachránili. V hlavných úlohách Vincent Lindon, Mélanie Rover, Jacques Borderie, David Rey, Olivier Lemaire, Isabelle Rufin, Bruno Bourthol, či Sébastien Vamelle.

  Foto © Depositphotos/Film Europe/ASFK/Continental Film

Súvisiace články

Filmové novinky na august 2020

Filmové novinky na august 2020

Akoby mávnutím čarovného prútika sme sa prehupli do druhej polovice leta, do mesiaca august. Mesiac, ktorý do kín prinesie o pár snímok...