Prvý júnový týždeň sa bude niesť v znamení piatich nových filmov, medzi nimi aj X-Men: Dark Phoenix

6.6.2019|Ivet Kollárová|

Na úvod júna privítame v našich kinách päť nových snímok a highlightom týždňa je nový film zo série o X-Menoch s podtitulom Dark Phoenix. Na svoje si prídu aj milovníci klubového filmu s magickou snímkou Šťastný Lazzaro.

V réžii Simona Kinberga prichádza do kín film X-Men: Dark Phoenix. X- Meni čelia najhroznejšiemu a najsilnejšiemu nepriateľovi z vlastných radov – Jean Grey. Počas vesmírnej záchrannej misie Jean takmer zomrie. Po návrate domov zistí, že  neznáma vesmírna sila posilnila jej schopnosti, ale zároveň ostala oveľa menej stabilná. Práve sa zrodil Dark Phoenix. Keď skupina X-Menov vyrazí na celkom rutinnú záchrannú misiu na obežnú dráhu k ohrozenej posádke raketoplánu, zdá sa, že majú všetko pod kontrolou a operácia prebieha bez problémov. Ale zdanie klame. Jean Grey je zasiahnutá neznámou a smrtiacou vesmírnou silou, ktorá ju premení v jedného z najsilnejších mutantov. Jean musí zápasiť nielen so svojou novo nabitou a nestabilnou silou, ale aj so svojimi osobnými démonmi.

Postupne sa dostáva do desivej špirály a stráca nad sebou kontrolu. Navyše jej myslenie začína ovplyvňovať tajomná postava, ktorá prichádza s nebezpečnými návrhmi na využitie jej ničivej sily. Grey sa mení na Dark Phoenix a stáva sa hrozbou nielen pre svojich teraz už bývalých priateľov z radov mutantov, ale pre celú planétu. X-Meni tak musia čeliť svojmu najbližšiemu a najničivejšiemu nepriateľovi. Svoju postavu a jej osud popisuje Sophie Turner slovami: „Je to ako rozpad rodiny. Akoby Jean prechádzala bojom s duševnou chorobou alebo závislosťou a jej rodina sa s tým musí vyrovnať a popasovať. Vzťah Jean a Scotta, takisto prejde zaťažkávacou skúškou, aby mohlo prežiť.“ V hlavných úlohách James McAvoy, Jennifer Lawrence, Jessica Chastain, Sophie Turner, Nicholas Hoult, Michael Fassbender, Tye Sheridan, Evan Peters, Alexandra Shipp, či Kodi Smit-McPhee. 

Na niektoré priateľstvá jeden život nestačí. Psia duša 2 (Dogs Journey) je voľné pokračovanie úspešného filmu o vernom psom kamarátovi, ktorý nakoniec nájde svojho strateného pána. Bailey je dobrý pes. Má za sebou niekoľko rušných a pohnutých životov, ale svoju misiu splnil a teraz si spokojne žije u svojej rodiny. Až kým sa neobjaví nový prírastok – malá Clarity, ktorá bude tiež čoskoro potrebovať svojho verného štvornohého ochrancu. A Bailey svojmu pánovi sľúbi, že sa o ňu postará. Podmanivý príbeh nádeje, bezhraničnej oddanosti a najmä lásky chytí za srdce nielen majiteľov domácich miláčikov. O réžiu sa postarala Gail Mancuso. V hlavných úlohách uvidíme Dennisa Quaida, Betty Gilpin, Abby Ryder Fortson, Josha Gada, Marg Helgenberger, Kathryn Prescott, Iana Chena, či Jaka Manleyho. 

V dnešný premiérový deň prichádza do našich kín aj odvážny počin režiséra Joa Berlingera, snímka Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou (Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile). Príbeh jedného z najznámejších a najmilovanejších sériových vrahov histórie, Teda Bundyho. Prekvapivým rozprávačom strhujúceho filmu je Bundyho priateľka, ktorá s ním v čase vrážd žila pod jednou strechou a o jeho hrôzostrašnej činnosti nemala ani potuchy. Až postupne zisťuje, že muž, s ktorým viedla láskyplný rodinný život, je jedným z najhľadanejších a najväčších monštier Ameriky.

Príbeh Teda Bundyho je strašný a v mnohých ohľadoch fascinujúci aj dnes, štyridsať rokov potom, čo Amerika sedela prilepená k obrazovkám a sledovala s ním súdny proces. Bundy spáchal minimálne tridsať vrážd mladých žien. Všetky omráčil, brutálne uškrtil a znásilnil, často posmrtne. Jeho krvavý koníček budil hrôzu, napriek tomu sa počas procesu, ale aj po ňom stal miláčikom mnohých žien a dievčat. Nebol to žiadny odporný čudák a hnusný vrah. Ted Bundy bol očarujúci, vzdelaný a inteligentný krásavec. Vďaka svojmu šarmu sa vždy ľahko zoznámil a odviedol svoju obeť bez problémov z verejného baru niekam preč, kde mohli byť sami. Dvakrát utiekol z väzenia, akúkoľvek vinu vyše desať rokov popieral a veril, že svojím odzbrojujúcim úsmevom a osobným kúzlom si vedľa zástupu zamilovaných žien nakoniec nakloní aj porotu. 

Režisér Joe Berlinger uviedol začiatkom roka na Netflixe dokument o Tedovi Bundym, ktorý je plný autentických záberov a rozhovorov s ním. Šarmantný vrah znovu pobláznil rad diváčok, ktoré písali, že Bundy je naozaj sexy, až sa musel Netflix proti adorácii usvedčeného vraha verejne ohradiť. Ted Bundy sa vraj stal inšpiráciou pre rovnako nebezpečného ako charizmatického Hanibala Lectera. V hlavných úlohách Lily Collins, Zac Efron, Angela Sarafyan, James Hetfield, Jeffrey Donovan, Dylan Baker, Kaya Scodelario, Haley Joel Osment, Terry Kinney, Joe Berlinger, Brian Geraghty, Jim Parsons, John Malkovich, Anita Farmer Bergman, či Steve O'Connell. 

Od dnes v kinách aj chorvátsko-slovenská koprodukčná snímka Môj dedo spadol z Marsu od tvorcov Marina Andree Skop a Drazen Zarkovic. Život dievčatka Uny sa v jednej chvíli otočí hore nohami. Jej deda unesú mimozemšťania. Una zistí, že jej dedo je sám mimozemšťan, ktorého raketa havarovala na zemi pred mnohými rokmi. V pivnici objaví dedovho pilota, malého mrzutého robota. Una a robot majú necelých 24 hodín na to, aby našli a zachránili deda. Počas výnimočných dobrodružstiev sa spriatelia, racionálnu robotickú logiku nahradia emócie a Unina láska zachráni jej čiastočne mimozemskú rodinu. Vo filme si zahrali Lana Hranjec, Nils Ole Oftebro, Petra Polnišová, Ozren Grabaric, Frano Maskovic, či Marko Plesnik. 

Dnes do oficiálnej kinodistribúcie prichádza aj snímka talianskej režisérky Alice Rohrwacher, Šťastný Lazzaro (Lazzaro felice). Lazzaro je mladík tak dobrosrdečný a úprimný, až sa niektorým ľuďom zdá hlúpy. Žije v odľahlej časti Talianska v izolovanej komunite roľníkov, ktorí už pred desiatkami rokov stratili kontakt so zvyškom sveta a bez nároku na mzdu, vzdelanie alebo slušné životné podmienky tvrdo pracujú pre svoju premúdrelú pani. Bez možnosti porovnanie však žijú svojím spôsobom šťastne. Keď skupinu zotročených dedinčanov zhodou náhod objaví polícia, roľníci zisťujú, v akom klamstve roky žili a s vidinou splnených snov sa vydávajú do mesta. Zatiaľ čo ostatní prezívajú tvrdý stret s novou realitou, Lazzaro zostáva aj uprostred moderného sveta až dojemne dobrý a prirodzený a pôsobí ako čriepok stratenej minulosti. Magický film Alice Rohrwacher skladá pôsobivú poctu klasickej kinematografii, z MFF Cannes 2018 si odviezol Cenu za najlepší scenár. V hlavných úlohách Alba Rohrwacher, Adriano Tardiolo, Agnese Graziani, Luca Chikovani, Tommaso Ragno, Sergi López, Natalino Balasso, či David Bennent. 

  Foto © Depositphotos/ASFK/ContinentalFilm/Bonton/CinemArt/ForumFilm

Súvisiace články

Filmové novinky na marec 2020

Filmové novinky na marec 2020

Filmový marec ponúkne nevídaný jav. Do oficiálnej kino-distribúcie mieri viac slovensko-českých snímok ako amerických. Z 22 nových...