Spider-Man: Ďaleko od domova, Mŕtvi neumierajú, Pavarotti a Trafikant od dnes v našich kinách

4.7.2019|Ivet Kollárová|

V dnešný premiérový deň to budú štyri nové filmy, ktoré otvoria prvý, filmový júlový týždeň. Ponuka pestrá, rôzno-žánrová s marvelovským komiksom o pavúčom mužovi, dokument o slávnom, talianskom opernom spevákovi, komedy-horor so zombie a Iggym Popom a európsky film podľa svetového bestselleru aj o Sigmundovi Freudovi.

Režisér Jon Watts natočil nového spideyho s návzom Spider-Man: Ďaleko od domova (Spider-Man: Far from Home). Po udalostiach z Avengers: Endgame sa Spider-Man stretáva s celkom novou zodpovednosťou. Vo svete, ktorý sa navždy zmenil, však naňho číhajú aj nové hrozby. Peter sa s priateľmi vyberie oddýchnuť si na prázdniny do Európy, no Nick Fury sa ho snaží presvedčiť, aby sa pridal k novému superhrdinovi menom Mysterio v boji proti záhadným Elementálom. To je však úplný opak toho, čo chce Spider-Man... opäť varovanie, ten kto nevidel Avengers: Endgame, môže byť na začiatku filmu mierne v šoku. V hlavných úlohách Tom Holland, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Cobie Smulders, Samuel L. Jackson, Marisa Tomei, Jon Favreau, Michael Keaton, Jacob Batalon, Martin Starr, Remy Hii, Tony Revolori, J.B. Smoove, Meagan Holder, či Joakim Skarli.

„Niektorí speváci vedia spievať operu. Pavarotti bol opera.“ Bono Vox, U2. Režisér Ron Howard natočil všeobecný i intímny filmový pohľad na život, prácu a osobu opernej legendy Luciana Pavarottiho. Pavarotti priblížil operu najširšiemu publiku. Z chudobného talianskeho chlapca sa stal v podstate medzinárodnou rockovou hviezdou. Jeho životný príbeh, ktorý emóciami, zvratmi a veľkoleposťou sám o sebe pripomína operu, rozpráva režisér Ron Howard, držiteľ Oscara za film Čistá duša. Ron Howard okrem iného nakrútil ocenený dokument o Beatles „Eight Days a Week – The Touring Years“, a filmy ako Apollo 13, Ťažká váha, Da Vinciho kód alebo Rivali.

Meno Pavarotti pozná celý svet. Hudobná ikona, ktorá svojím významom, umením a popularitou ďaleko prekročila hranice operného žánru. Možno najlepší tenor histórie, ktorého si v roku 1972 obecenstvo Metropolitnej opery v New Yorku 17-krát vytlieskalo pred oponou. Dokument o ňom, ale nie je len filmom o celebrite, je to predovšetkým hlboký portrét samotného Luciana. Dokument Pavarotti ukazuje, aký bol, ako žil, čo ho poháňalo dopredu, z čoho mal obavy a strach, čo ho trápilo, čo ho robilo šťastným. Popri verejných záberov z vystúpení alebo televízie tvorcovia získali a využili množstvo súkromných videozáberov od jeho priateľov, spolupracovníkov, rodiny a manželky. Väčšina z unikátnych záberov a osobných hovorov s Pavarottim doteraz nevidelo svetlo sveta, Pavarotti je na nich medzi svojimi najbližšími otvorený a úprimný. „Nie som ani trochu znalec opery. Pavarottiho som musel študovať a objavovať. To, čo som sa naučil a dozvedel, ma ohromilo, a proste to rozprávam a odovzdávam ďalej,“ hovorí režisér Ron Howard. V dokumente sa objavia aj Spike Lee, Bono, Stevie Wonder, Plácido Domingo, José Carreras, aj samotný Luciano Pavarotti.

Jim Jarmusch, ikona amerického nezávislého filmu, zorganizoval najväčšiu zombie stretávku v histórii filmu. V hororovej komédii Mŕtvi neumierajú (The Dead Don´t Die) sa invázii živých mŕtvoliek postaví prvá herecká liga na čele s Billom Murraym, Tildou Swinton alebo Adamom Driverom. Americké mestečko Centerville je ospalý zapadákov, v ktorom starnúci šerif Robertson netrpezlivo odpočítava zostávajúce dni do dôchodku, pretože nudiť sa človek môže aj bez revolveru za pásom. Jeho mladý kolega Peterson naopak stále dúfa, že sa k nejakému poriadnemu vyšetrovaniu niekedy dostane. Zaslúžil by si to, pretože ako prvý vytuší, že tie dve škaredo zavraždené dámy z miestneho bistra majú na svedomí zombie. Inokedy by ho skúsenejší kolega vysmial, ale dnes nie. V mestečku sa totiž odohráva omnoho viac zvláštností ako napríklad slnko nezapadá vtedy keď by normálne má, do pohrebného ústavu nastúpila divná ženská so škótskym prízvukom a samurajským mečom, a rasistickému farmárovi Millerovi začal miznúť dobytok. A keď na mestečko konečne príde noc, z predtuchy sa stane istota. Najrušnejším miestom Centerville sa stáva cintorín, ktorého obyvatelia práve precitli a dostali chuť na čerstvé mäso. A muži zákona tušia, že dnes ich čaká  poriadne dlhá služba.

Jim Jarmusch sa ako legenda amerického nezávislého filmu mohol obklopiť tými najlepšími hercami. S väčšinou z nich navyše opakovane pracoval na svojich predchádzajúcich filmoch, s Billom Murraym napríklad na tituloch Zlomené kvety alebo Káva a cigarety. Aj preto herec nad ponukou úlohy v zombie komédii vôbec neváhal. „Scenár bol neskutočne vtipný, netušil som, že by Jim dokázal napísať takúto dokonale praštenú vec. Vzhľadom k tomu, že som sa už objavil v jednom z najväčších zombie filmov všetkých dôb, v Zombielandu, bol som zjavne logická voľba. Hádam sa raz stanem synonymom zombie žánru,“ dodáva Bill Murray. Okrem spomínaných hercov sa vo filme objavia aj Steve Buscemi, Austin Butler, Danny Glover, Selena Gomez, Caleb Landry Jones, Carol Kane, Kevin McCormick, Rosie Perez, RZA , Chloë Sevigny, Dorothea Swiac, Tom Waits, Tilda Swinton, či Iggy Pop.

Od dnes v kinách aj filmová adaptácia svetového bestselleru Roberta Seethaltera v réžii Nikolausa Leytnera, Trafikant (Der Trafikant). Film ponúka dojímavý príbeh o mladíkovi, ktorý sa zamestná v trafike a tam sa zoznámi a spriatelí s jej pravidelným zákazníkom - Sigmundom Freudom. V tom čase Viedeň práve okupujú nacisti... v hlavných úlohách Simon Morzé, Bruno Ganz, Emma Drogunova.

  Foto © Depositphotos/FilmEurope/CinemArt/Itafilm/Bonton

Súvisiace články