Od dnes v kinách šesť nových filmov, Ľadové kráľovstvo 2, Vlastníci, či Portrét ženy v plameňoch

21.11.2019|Ivet Kollárová|

V novembri sa dostávame do jeho tretieho týždňa, ktorý do kín prináša šesť nových snímok. K animovanému pokračovaniu Ľadové kráľovstvo sa pridajú dve snímky z tohtoročného MFF Cannes, jeden slovenský film, jedna česko-slovenská komédia Vlastníci, či horor o aplikácii, ktorá odpočítava dni do vašej smrti.

Režisérske duo Chris Buck a Jennifer Lee prináša na plátna kín dlho očakávané pokračovanie úspešného animovaného filmu od štúdii Disney, Ľadové kráľovstvo 2 (Frozen 2). Prečo sa Elsa narodila s magickými schopnosťami? Odpoveď na túto otázku ju láka, zároveň však ohrozuje jej kráľovstvo. Spolu s Annou, Kristoffom, Olafom a Svenom sa vydávajú na pozoruhodnú a nebezpečnú cestu. Vo filme Ľadové kráľovstvo sa Elza obávala, či jej schopnosti nie sú pre svet príliš mocné a nebezpečné. V Ľadovom kráľovstve 2 musí dúfať, že sú dostatočné... v anglickom origináli: Kristen Bell, Evan Rachel Wood, Sterling K. Brown, Jonathan Groff, Idina Menzel, Josh Gad. Film sa u nás premieta aj so slovenským dabingom: Lucia Bugalová (Anna), Andrea Somorovská (Elsa), Juraj Kemka (Kristoff), Martin Mňahončák (Mattias), Monika Hilmerová (Iduna) a ďalší.. 

Slovenský režisér Peter Magát natočil romantickú dobovú drámu Malá ríša (LIttle Kingdom). Mladá Eva pracuje v továrni arogantného zbohatlíka Bara, aby sa uživila, kým sa jej manžel vráti z vojny. Ten jedného dňa dezertuje a vracia sa domov s nádejou, že všetko bude tak, ako predtým. Do dediny však nečakane prichádza aj záhadná Cat, ktorá pozná jeho minulosť a pre vlastné prežitie je schopná urobiť skutočne všetko. V medzinárodnom hereckom obsadení uvidíme Aliciu Agneson, Lachlana Nieboereho, Briana Caspeho, Abigail Rice, Marka Fleischmanna, Dávida Hartla, Klaru Mucci, Amy Loughton, Jána Jackuliaka, Kristínu Kanátovú, Katarínu Šafaříkovú, či Attilu Végha.

V dnešný premiérový deň prichádza do oficiálnej kino distribúcie aj komorná francúzska dobová romantická dráma od režisérky Céline Sciamma s názvom Portrét ženy v plameňoch (Portrait de la jeune fille en feu). Bretónsko, rok 1760. Talentovaná maliarka Marianne dostane zadanie odísť do panského domu na izolovanom ostrove a namaľovať tam svadobný portrét Héloise – mladej ženy z bohatej rodiny, ktorá na prianie svojej matky práve opustila kláštor, aby sa vydala do Milána. Héloise dohovorenému manželstvu vzdoruje tým, že odmieta maľbu portrétu. Marianne preto hrá rolu najatej spoločníčky a maľuje svoj objekt po večeroch spamäti. Medzi oboma ženami postupne rastie vzájomná príťažlivosť umocnení blížiacim sa koncom slobody. V hlavných úlohách Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami, Valeria Golino. Vo vedľajších úlohách Christel Baras, Armande Boulanger, Guy Delamarche, Clément Bouyssou, Michèle Clément, či Cécile Morel. Režisérka Céline Sciamma získala s filmom na MFF Cannes 2019 cenu za scenár a cenu Queer Palm. Film je rovnako nominovaný na niekoľko Európskych filmových cien.

Ďalšia tohto týždňová filmová novinka Pardon, nezastihli sme vás (Sorry We Missed You), sociálna dráma od britskej režisérskej legendy Kena Loacha, mala rovnako premiéru na MFF Cannes 2019. Ricky a jeho rodina bojujú s ťažkosťami kvôli dlhu od finančnej krízy v roku 2008. Príležitosť opäť sa postaviť na nohy a  získať nezávislosť sa objaví s lesklou novou dodávkou, ktorá poskytne Rickymu šancu stať sa samostatne zárobkovým šoférom. Je to ťažká práca, rovnako ako aj práca jeho ženy, ktorá je opatrovateľkou. Ich rodinné puto je silné, ale nová situácia nasmeruje každého inde a prichádza bod zlomu. Jeden z najznámejších a najoceňovanejších súčasných britských režisérov Ken Loach nakrútil ďalšiu sociálnu drámu zo života ľudí, ktorí sa ocitnú v núdzi. Vo filme si zahrali Kris Hitchen, Debbie Honeywood, Harriet Ghost, Nikki Marshall, Rhys Stone, Katie Proctor, Charlie Richmond, či Mark Burns. 

Tento týždeň sa budeme v kinách aj báť. Režisér Justin Dec natočil horor Appka (Countdown). Keď si zdravotná sestrička stiahne aplikáciu, ktorá sľubuje, že jej prezradí presný dátum a čas vlastnej smrti, dozvie sa, že má pred sebou posledné 3 dni života. Hodiny začnú neúprosne odpočítavať zostávajúce minúty a sekundy a ju začne prenasledovať záhadná postava. Dokáže nájsť spôsob, ako oklamať nebezpečnú aplikáciu a zachrániť si život? V hlavných úlohách Charlie McDermott, Anne Winters, Elizabeth Lail, Peter Facinelli, Jordan Calloway, Tom Segura, Talitha Eliana Bateman, Tichina Arnold, Austin Zajur, či P.J. Byrne.

Posledným filmom od dnes v kinách je česká komédia od režiséra Jiřího Havelky, Vlastníci. Komédia pre tých, čo to nezažili. Dráma pre tých, ktorí tým žijú.Mnohí majitelia bytov to poznajú z vlastnej skúsenosti. Hrdinami filmu Vlastníci sú totiž práve majitelia. Majitelia bytov v staršom činžovom dome, ktorí sedia na domovej schôdzi a pokúšajú sa o nemožné. Vyriešiť vo vzájomnej zhode problémy týkajúce sa správy ich domu…Sú medzi nimi rojkovia jednajúci v prospech celku, vypočítaví prospechári či rafinovaní manipulátori, ale aj ľudia stratení v pocitoch vlastnej bezvýznamnosti. A títo všetci sa musia nakoniec dohodnúť.

Pani Záhradková s manželom romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková, zastupovaná pánom Novákom, hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci. Len starý pán profesor Sokol zatiaľ mlčí….

Jiří Havelka sa inšpiroval vlastnými zážitkami z domových schôdzí vlastníkov bytov a divákom odkazuje: „Môj film je komédia. A myslím, že pre všetky vekové kategórie a pre voličov všetkých politických strán. Snáď je tam celé dnešné spektrum. Ideálne by teda bolo v kine sa zabaviť a dúfať, že „peklo sú tí druhí“.“ Vo filme si zahrali Tereza Voříšková, Vojtech Kotek, Dagmar Havlová, Jiří Lábus, Andrej Polák, Pavla Tomicová, Ondrej Malý, Klára Melíšková, David Novotný, Kryštof Hádek, Stanislav Majer, Ladislav Trojan, Martin Sawa, či Jiří Černý.

  Foto © FilmEurope/CinemArt/Itafilm/ForumFilm/Saturn/ASFK

Súvisiace články