V dnešný premiérový deň privítame v kinách štyri filmy, Na nože, Nenávisť, Špindl 2, Zakliate pierko

2.1.2020|Ivet Kollárová|

Dva americké a dva české filmy otvoria mesiac január a jeho prvý filmový týždeň.

Znovuzrodenie režiséra Riana Johnsona nastáva jeho novinkou, detektívnou krimi-komédiou, ktorá vzdáva poctu klasickým detektívkam od Agathy Christie, Na nože (Knives Out). Keď slávneho autora detektívok Harlana Thrombeyho nájdu mŕtveho v jeho sídle tesne po oslave 85. narodenín, na mieste činu sa záhadne objaví svojrázny a šarmantne neodbytný detektív Benoit Blanc. Postupne sa zoznamuje s členmi rozhádanej excentrickej rodiny aj s oddaným služobníctvom, aby rozmotal sieť dômyselne utkanú zo lží a poloprávd a vylovil z nej pravdu o smrti starého pána. Film má tri nominácie na Zlaté glóbusy a kľudne môže získať aj nomináciu na Oscara. Vo filme hrá skoro epické obsadenie: Toni Collette, Ana de Armas, Chris Evans, Edi Patterson, Daniel Craig, Jamie Lee Curtis, Katherine Langford, Michael Shannon, Jaeden Martell, Lakeith Stanfield, Christopher Plummer, Don Johnson, Riki Lindhome, Frank Oz, M. Emmet Walsh, či Marlene Forte. 

Mrazivú, hororovú atmosféru do kín prinesie nová časť svetoznámej série Ju-On, Nenávisť (Grudge) v réžii Nicolasa Pesceho a pod dohľadom vizionárskeho producenta Sama Raimiho. Záhadná kliatba sa z Japonska dostala do USA, kde mučila každého, kto vstúpil do jej domova. Detektívka Muldoonová je však v meste nová a v nadprirodzené sily neverí. Názov však zmení, keď do prekliateho domu vstúpi aj ona a rozhodne sa kliatbu zastaviť za každú cenu.. v hlavných úlohách Betty Gilpin, Andrea Riseborough, William Sadler, John Cho, Lin Shaye, Demián Bichir, Jacki Weaver, Stefanie Sherk, Frankie Faison, či Nancy Sorel. 

Na začiatok mesiaca január si dáme aj českú komédiu od režiséra Radka Balaša, Špindl 2. Silvia je úspešná lekárka a verí, že konečne našla recept aj na šťastný vzťah. Renáta je manželka známeho spisovateľa, vo svojich kruhoch dodáva ďalším ženám odvahu a silu k lepšiemu životu, ale v jej vlastnom živote jeden osudový prvok chýba. Herečka a tanečnica Eliška stojí na začiatku dobre rozbehnutej kariéry, ale komplikuje sa jej vzťah s priateľom – muzikantom. A chlapi z horskej služby sú vždy pripravení pomôcť. Kde inde by sa mohli všetky príbehy pretnúť a vyriešiť ako v zasneženom Špindli? Vo filme hrajú Radim Fiala, Kateřina Hrachovcová-Herčíková, Anna Čtvrtníčková, Filip Blažek, Hana Vagnerová, Oldřich Navrátil, Jitka Sedlácková, Igor Rattaj, či Karel Zíma. 

A bude aj česká rozprávka, konkrétne od režiséra Zdeňka Trošku, Zakliate pierko (Zakleté pírko) o odvážnej dievčine, ktorá sa vyberie do ďalekého sveta, aby oslobodila zakliateho princa. Aninka žije na statku s dvomi nafúkanými sestrami, ktorým musí stále slúžiť. Jedného dňa ale nájde pierko, pomocou ktorého si privolá princa Vítka, zakliateho do vtáčej podoby. Keď zlé sestry zistia, že sa Aninka stretává s pekným mládencom, pierko jej vezmú, zničia ho a Vítek zmizne. Jediná možnosť, ako zlomiť Vítkove prekliatie, je nájsť ho v ďalekom svete. A tak sa Aninka vydáva na cestu, aby zachránila svojho milovaného. Jej spoločníkom sa stáva vodník, ktorého na začiatku putovania zachráni pred zlým sedliakom. Spoločne prežijú nielen veľa dobrodružstiev, ale aj zábavy. A aj keď vodnícke čary dokážu pomôcť Aninke uzdravovať chorých, ba aj sa obrániť pred lúpežníkmi, na vyslobodenie Vítka z pazúrov zlej princeznej Ebénie, bude Aninka potrebovať hlavne pravú lásku.

Zakliate pierko je rozprávka o láske a dobrom srdci, ktoré pomôžu prekonať všetky nástrahy. A o tom, že byť dobrým človekom, je jedna z najväčších hodnôt, ktoré v živote máme. „Slušné správanie a pomoc blížnemu sa z našich životov rýchlo vytráca. Nie je nič krajšie, ako keď dobro zvíťazí nad zlom. A malo by to tak byť nielen v rozprávkach,“ hovorí Zdeněk Troška. „Zdeněk dokázal zo mňa vydolovať schopnosti, o ktorých som vôbec netušil, že ich mám! Nevedel som, že viem napríklad chodiť po vode a premieňať sa na žabu, takže spolupráca s ním, bola vynikajúca,“  hovorí s úsmevom predstaviteľ vodníka Lukáš Pavlásek a dodáva: „Vodník je vo filme, taký, ako som ja, takže ho vôbec nemusím hrať!“ V hlavných úlohách Anastázie Chocholatá, Lukáš Pavlásek, Petr Urban, Šárka Vaculíková, Lucie Políšenská, Sára Sandeva, Andrea Hoffmannová, Marek Lambora, Dana Syslová, či Jitka Smutná.
 

  Foto © Depositphotos/Itafilm/CinemArt/ContinentalFilm/ForumFilm

Súvisiace články