Režisér Martin Scorsese sa konečne dočkal – má Oscara

26.2.2007|Tomáš Kolompár|
Režisér Martin Scorsese sa konečne dočkal – má Oscara Dnes nad ránom( SEČ) sa v Los Angeles po 79. krát rozdávali najprestížnejšie filmové ocenenia Americkej filmovej akadémie- Oscar.

Celý slávnostný večer bol sprevádzaný obrovskou pompéznosťou a slávou prítomných hviezd filmu či showbiznisu. Hviezdou večera bol jednoznačne brilantný režisérsky mág Martin Scorsese, ktorý sa konečne dočkal vytúženého Oscara za najlepšiu réžiu za film The Departed (Na druhej strane). O to väčšia je jeho radosť, pretože v azda najsilnejšej konkurencii favoritov na zisk zlatej sošky, za posledných 10 rokov, dokázal poraziť také esá ako Alejandra Gonzáleza Inárritu (Babel), Clinta Eastwooda (Listy z Iwo Jima), Stephena Frearsa (Kráľovná) či Paula Greengrassa(Let číslo 93) . To, že to bol Skutočne večer „Martyho“ a jeho tímu dokázal aj fakt, že dominoval aj v ďalších troch kategóriách. Jeho najnovší film Na druhej strane získal Oscara aj za najlepší film. Jeho verný kolegovia William Monahan( najlepšie adaptácia scenára) či Thelma Schoonmaker ( najlepší strih) si taktiež odniesli ocenenia, ktoré spravili z The Departed najúspešnejší film 79.ročníka Oscarov. V hlavných kategóriách – najlepší herec zvíťazil charizmatický Forest Whitaker (Posledný škótsky kráľ). V ženskej kategórií ho napodobnila vynikajúca Helen Mirren vo filme The Queen (Kráľovná).

Menšie prekvapenie sa zrodilo v kategórií Najlepší herec vo vedľajšej úlohe, kde veľkého favorita Eddieho Murphyho predbehol Alan Arkin (Malá Miss Sunshine). Ocenenie za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe si zaslúžene odniesla Jennifer Hudson (Dreamgirls) . Práve film Dreamgirls, ktorý má v týchto dňoch premiéru aj v našich kinách, utrpel veľké sklamanie, keď z ôsmych nominácii dokázal získať len dva Oscary.

79. ročník udeľovania priniesol okrem očakávaných víťazov aj plno prekvapení, a to Guillermo Navarro (Pan´s Labyrinth) za najlepšiu kameru či v kategórií najlepšia skladba, ktorú získal dokumentárny filmy Nepríjemná pravda. Práve tento film „vyfúkol“ jasného Oscara až trom nominovaným skladbám pre Dreamgirls. Za zmienku stojí ešte pripomenúť víťazov v kategórií Najlepší animovaný film, kde zvíťazil Happy Feet, pred „pixarovkou“ Cars ,či cena za Najlepšie kostýmy Milena Canonero (Marie Antoinette) a Najlepšia výprava Eugenio Caballero, Pilar Revuelta (Pan´s Labyrinth), ktorý vytlačil Pirátov z Karibiku... Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články