Tri nové filmy prichádzajú dnes do našich kín, bude Wonder Woman 1984, Králi videa a 100% vlk

17.12.2020|Ivet Kollárová|

V tejto neistej dobe sme prežili ďalší týždeň a míľovými krokmi sa blížime ku koncu roka. Všetci sme tajne dúfali, že stále omieľaný lockdown, ktorý nám už padá na hlavu, bude ku kinám čo najprívetivejší a my si budeme môcť aj naďalej vychutnávať nové filmy v kinách. Žiaľ podľa najnovších nariadení, ktoré majú začať platiť od soboty 19. decembra to vyzerá tak, že sa kiná budú opäť zatvárať. Veľmi smutný fakt v súvislosti s novými filmami, ktoré sme mohli do konca roka ešte vidieť.

Na tohto-týždňové tri nové filmy nám tak ostávajú dva dni..

Konečne, po mnohých odkladoch sa do kín dostáva dlhoočakávaná DC-Warner Bros. snímka v réžii Patty Jenkins Wonder Woman 1984. V novom filmovom dobrodružstve, ktoré je pokračovaním úspešného hitu z roku 2017 – Wonder Woman, sa s mocnou komiksovou hrdinkou presunieme do osemdesiatych rokov a budeme spolu s ňou čeliť dvom novým nepriateľom - Maxovi Lordovi a The Cheetah. Na plátna kín sa vracia Gal Gadot v ikonickej úlohe Diany Prince a.k.a. Wonder Woman, ale aj Chris Pine ako Steve Trevor, Robin Wright ako Antiope a Connie Nielsen ako Hippolyta. V úlohách zločincov sa predstavia Pedro Pascal a Kristen Wiig. Okrem spomínaných hercov si vo filme zahrali aj Natasha Rothwell, Gabriella Wilde, Ravi Patel, Kristoffer Polaha, Amr Waked, či Jonathan Ajayi. Film sa dá pozrieť vo formátoch 2D, 3D a IMAX 3D. 

Ďalší film je pre milovníkov klubovej scény, retra a VHS kaziet. Režisér Lukáš Bulava natočil dokument Králi videa. Celovečerný dokument s hranými scénami „Králi videa“ podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. Vo filme sa objavia Ondřej Hejma, Zdeněk Troška, Roman Holý, František Fuka, Dana Hábová, Ondřej Neff, Petr Šaroch, Jozef Šedý, Pavel Hewlit a Miroslav Táborský ako voiceover.

A tento týždeň nevynechá ani najmenších. Animovaný film 100% vlk (100% Wolf) natočil austrálsky režisér Alexs Stadermann. Každá svorka potrebuje vodcu. Freddy Lupine vyzerá ako obyčajný mladý chlapec, akurát nie je obyčajný a nie je ani tak celkom chlapec. Má štrnásť a je… vlkolak. Alebo skôr bude. Freddy je súčasťou hrdého starého rodu vlkolakov a všetci očakávajú, že sa raz z neho stane vodca svorky – rovnako ako kedysi jeho otec. Keď nadíde slávnostná noc jeho prvej premeny, Freddy je pripravený stať sa hrôzostrašným a silným vlkom. Niečo sa však zvrtne a Freddy sa zmení sa na nie príliš dravého ani veľmi strašidelného, zato ale mimoriadne rozkošného… pudlíka.

Toto je stopercentné sklamanie pre všetkých. Keďže vlci a psi sebou navzájom pohŕdajú, Freddy sa stáva hanbou rodiny a končí na ulici. Zatiaľ. Čarovná noc a spln prvej premeny stále trvá a Freddy musí do rána dokázať, že je skutočným stopercentným vlkolakom, inak bude navždy vylúčený zo svorky. So srdcom vlka a ružovou natupírovanou frizúrou sa pudel Freddy vydáva do ulíc za dobrodružstvom a kopou zábavy. Stretne pár túlavých psích kamošov, šialeného zmrzlinára, zažije psie väzenie, odhalí jedno dávne tajomstvo a napokon všetkým dokáže, že stopercentný vlkolak môže byť drsný ako vlk a zároveň rozkošný a kučeravý ako pudlík.

100 % vlk nadväzuje na úspešné animované filmy, ktoré kombinujú príšery a hrôzostrašné kulisy so „strašidelne“ veľkou dávkou zábavy. Vlkolak s tvárou pudlíka Freddy sa môže smelo zaradiť do panteónu monštier ako Drakula a jeho partička z Hotelu Transylvánia alebo celá Rodina Addamsovcov či  Príšerákovcov, bez problémov by ho zobrali na Monster High: Školu duchov a jeho životopis aj pôvod je skvelý na prácu medzi Príšerkami s ručením obmedzeným. V slovenskom znení hrajú Michal Domonkoš, Natália Košová, Dušan Szabó, Martin Kaprálik, Jana Valocká, Martin Trnavský, Juraj Predmerský, Zuzana Porubjaková, Zuzana Krónerová a ďalší. 

  Foto © Depositphotos/Bonton/Continental Film

Súvisiace články