Kráľovná (The Queen)

19.4.2007|Olivia|
Kráľovná (The Queen)

Po tragickej smrti princeznej Diany, kráľovná Elizabeth II zápasí so svojou reakciou na sled udalostí, ktoré nikto nemohol predvídať. Je pre ňu ťažké vzdať hold osobe, ktorá bola verejne vykreslená médiami ako kombinácia Demi Moorovej a Matky Terezy a ktorá zverejnila fakt, že jej členovia monarchie ubližovali.

Nachádzame sa v jednom týždni, na konci leta roku 1997. Tony Blair sa práve stal čerstvým ministrom a musí sa diplomaticky popasovať s nutnou spoluprácou s kráľovnou Anglicka. Po zverejnení tragických udalostí naňho smeruje povinnosť zmieriť šokovanú verejnosť s kráľovskou rodinou, ktorá odmieta vykonať verejný pohreb Diany s ováciami, ako by sa patrilo. Čo sa naozaj odohrávalo v srdciach Britskej Kráľovnej, Princa Philipa a Princa Charlesa, verejnosť nemohla tušiť. Tí sa utiahli do ústrania, pretože kráľovná chcela ochrániť svojich vnukov od nátlaku novinárov čo by len zhoršilo ich žiaľ a aj preto, lebo sama bola vychovaná tak, aby si nechávala veci pre seba. Tony Blair (Miachael Sheen - Blood Diamond, The Battle of Rome) je jediný, kto má tak blízko ku kráľovskej rodine, aby im mohol radiť a tým zabezpečiť uskutočnenie Dianinho veľkolepého pohrebu na moste nad riekou Temža a tým upokojiť zdrvený dav.

Kráľovná

Film "Kráľovná" režiséra Stephena Frearsa (Nebezpečné známosti), napísaná Petrom Morganom (spoluautorom filmu Posledný škótsky kráľ), v hlavnej úlohe s Helen Mirren, je brilantná dráma, alebo zľahka znepokojujúca komédia o momentoch zo súkromia kráľovnej Elizabeth II a o osobe Tonyho Blaira, ktorý "zachránil" Britskú kráľovskú rodinu od jej seba-zničujúcich činov. Producenti sa snažili vytvoriť citlivú rovnováhu medzi všetkými aspektmi tohto príbehu, uvedomujúc si dôležitosť kráľovského rodu vo Veľkej Británií a zároveň aj závislosť od verejných más. Je to film prezentujúci vnútorný život cez nablýskané vety plné pôvabu a hrdosti. Rozpory medzi starosvetskou kráľovnou a mladým ministrom sú riešené nanajvýš diplomaticky a nie verejne, preto sa nikdy nikto nedozvie, aká je naozaj pravda, aj keď film je naozaj urobený vynikajúco a zachytáva, minimálne sčasti, udalosti po Dianinej smrti. Sú tu spojené dve skupiny postáv, tie ústredné, ktoré vedú dejovú líniu - kráľovná, Tony, princovia Philip a Charles a postavy, ktorých záblesky sa objavujú v autentických ukážkach: Diana, Dody Al Fayed, prezidenti rôznych krajín vyjadrujúci kondolencie, ľud plačúci za Dianou. Najzaujímavejšou a centrálnou zložkou filmu je však samotná kráľovná, ktorej kamenná tvár nás sprevádza po celý čas. V jej očiach sa zračí istá výnimočnosť, samota a zároveň dôvtip s ktorým sa honosne nesie cez zložité udalosti. Pre tento jej výraz, ktorý si Helen Mirren musela udržať po dobu celého nakrúcania, bola ohodnotená Oscarom.

Kráľovná

Aj napriek skvelému spracovaniu danej témy a dobrému obsadeniu je film podľa môjho názoru precenený, možno hlavne kvôli jeho značnému významu pre britské publikum, ale určite by som netypovala, že dostane toľko nominácií. Zápletke chýba akási šťava a scény sú miestami rozvláčne. Film síce bazíruje na realite, no medzery medzi skutočnými udalosťami sú vyplnené vymyslenými rozhovormi, s ktorých niektoré znejú vcelku vierohodne, iné zas menej. V tomto prípade naozaj hrá rolu záujem o danú tému a ak tam je, aj film je zaujímavý a má zmysel ho vidieť.

Scenár: Peter Morgan
Réžia: Stephen Frear
Žáner: Dráma
Hrajú: Hellen Mirren, Michael Sheen, James  Cromwell, Sylvia Syms, Alex Jennings, Helen McCrory, Roger Allam, Tim McMullan, Douglas Reith

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Najlepšie filmy roku 2019

Najlepšie filmy roku 2019

Rok 2019 sa nezadržateľne blíži k svojmu koncu. A so všetkými rebríčkami a bilancovaním roka tu aj my máme...