Koniec mája prinesie do kín dlho-očakávané pokračovanie filmu Top Gun, či bizarný Film roka

26.5.2022|Ivet Kollárová|

Tri nové snímky, ktoré prichádzajú dnes do našich kín, určite zanechajú po vzhliadnutí viac ako dobrý pocit na duši. Jedna ponúka akciou nabité dobrodružstvo špeciálnej bojovej letky, ktorej originál film sme mohli vidieť na plátnach pred 30. rokmi. Druhá animovaná nás zavedie do sveta fantázie, ktorý existuje paralelne s tým našim reálnym a ktorý treba o to viac chrániť. A tretia snímka nám predstaví pozadie natáčania jedného bizarného filmu s výborným obsadením pre vôbec nie bláznivé postavy.

Americký režisér Joseph Kosinski natočil Top Gun: Maverick. Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw, syn jeho priateľa a navigátora Goosea.

Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. V hlavných úlohách Tom Cruise, Jennifer Connelly, Val Kilmer, Jon Hamm, Miles Teller, Monica Barbaro, Ed Harris, Glen Powell, Manny Jacinto, Lewis Pullman, Jay Ellis, Raymond Lee, Charles Parnell, Nancy DeMars, Brandon Rush, či Mobin Khan. Film sa u nás v kinách premieta v anglickom origináli, ale aj so slovenským dabingom.

V slovensko-belgicko-českej koprodukcii vznikol animovaný rodinný film Tvojazem od režiséra Petra Budinského. Riki, desaťročný chlapec, uteká z domu za záhadným núdzovým signálom, ktorý vysiela lesklý kameň. Zdá sa, že podivný artefakt má vlastnú myseľ, a tak Rikiho zavedie do úchvatného paralelného sveta “Tvojazem”, kde sa po zlatých púšťach potulujú úžasné stroje, rozprávajú sa opice a havrany a veda pokojne koexistuje s prírodou. Žiarivý kameň sa spojí s Rikim tým, že sa ukryje v jeho srdci a požiada ho o ochranu. Zdá sa, že každý v Tvojazemi túži získať tento poklad, pretože je jadrom moci a jeho vlastníctvo dáva veľký vplyv.

S kým by sa mal Riki podeliť o svoje tajomstvo? So svojou novou drzou priateľkou Emmou? So Železníkom, mocným robotom? Tidlingom, opičím generálom? Alebo s nikým? Komu môže dôverovať? Sprevádzame Rikiho na jeho očarujúcej dobrodružnej ceste plnej nebezpečenstiev, nástrah a humoru, aby sa kameň, nazývaný aj Srdce veže, vrátil do svojho “hniezda”. Je to jediný spôsob, ako sa Rikimu podarí dostať späť domov a zachrániť si vlastné srdce. V slovenskom znení: Erik Koníček, Greta Luprichová, Juraj Kemka, Jozer Vajda, Helena Krajčiová, Ivan Romančík a ďalší.

Po svetovej premiére na MFF Benátky 2021, prichádza dnes do našej oficiálnej kino distribúcie film v španielsko-argentínskej spolupráci od tvorcov Mariano Cohn a Gastón Duprat s názvom Film roka (Competencia oficial). Najlepšia režisérka, najlepší herci... najlepší nápad? Penélope Cruz, Antonio Banderas a Oscar Martínez spolu natočili Film roka.

Penélope Cruz sa predstaví ako slávna a excentrická režisérka, ktorá dostala úlohu nakrútiť zaručene najlepší film všetkých čias. Má neobmedzený rozpočet a veľké umelecké ambície, avšak tou najväčšou výzvou pre ňu bude skrotiť dvoch hercov v hlavných úlohách. Antonio Banderas ako slávna, egocentrická filmová hviezda a Oscar Martinez ako prehnane umelecký charakterový herec sa totiž navzájom nemôžu vystáť. Všetci traja spolu tvoria filmovú zostavu snov s veľkým talentom a ešte väčším egom.  Dokážu však spolu vydržať až do poslednej klapky bez toho, aby sa navzájom pozabíjali?

Ak ste si mysleli, že filmári a filmové hviezdy sú neznesiteľné primadony, Film roka vám túto predstavu nevyvráti. Penélope Cruz, Antonio Banderas a Oscar Martínez si v tejto hravej a jemne bizarnej komédii strieľajú sami zo seba, zo svojich kolegov aj z celého filmové sveta. Snímka Film roka sa vlani predstavila na festivaloch v Toronte či v Benátkach a vďaka skvelým ohlasom kritikov aj filmovej verejnosti si na serveri Rotten Tomatoes drží fantastické hodnotenie 100 %. Po boku Cruz, Banderasa a Martíneza si zahrali aj José Luis Gómez, Manolo Solo, Nagore Aramburu, Irene Escolar, Pilar Castro, Koldo Olabarri, či Melina Matthews. 

  Foto © Depositphotos/Bonton Film/CinemArt/Forum Film

Súvisiace články