Taxi 4 (T4xi)

12.5.2007|Olivia|
Taxi 4 (T4xi)

Kto by nepoznal taxikára Daniela s jeho tuningovaným taxíkom, ako si to valí rýchlosťou 180 km/hod po uliciach mesta Marseilles. Ani sme sa nenazdali a je tu v poradí štvrté, voľné pokračovanie medzinárodne úspešnej francúzskej komédie Taxi.   

O päť rokov neskôr Daniel Morales (Sami Naceri) a Émilien Coutant-Kerbalec (Frédéric Diefenthal) sú už otcovia a neohrozene sa vydávajú vpred novým dobrodružstvám. Celé Francúzsko žije futbalom, okrem svojského komisára Gilberta (Bernard Farcy) veliteľa pobočky Marseillskej polície, ktorý holduje rybárčeniu. Daniel má vzťah s krásnou oficiérkou Petrou, ktorá nečakane odcestuje. Namiesto toho sa však tajne zamieša do organizovaného gangu, aby ho pomohla polícií zlikvidovať. Do Gilbertovej pobočky priviezli medzinárodne obvineného belgického zločinca, uzamknutého v oceľovej klietke, aby ho mohli následne previezť do väzenia v Afrike. Gilbert sa nechtiac postrelí uspávacou šípkou a zločinec obalamutí policajta Émiliena, ktorý ho pustí na slobodu. Na šťastie pre Émiliena si zločinec stopol taxík riadený jeho kamarátom Danielom, ktorý pomôže Émilienovi zločinca nájsť. Začína sa neuveriteľná naháňačka plná zrážok policajných áut, za sprievodu akčnej pesničky Pump It! od Black Eyed Peas. Samozrejme, všetko nakoniec dopadne dobre, ale nevyhneme sa početným trapasom komisára Gilberta a jeho jednotky. Jediný, kto si ponecháva chladnú hlavu je práve Daniel - taxikár s bielim prúžkom vlasov nad pravým uchom.

T4xi

V jednotke bol Daniel ešte len poslíčkom na roznášanie pizze, potom sa stal taxikárom, ale v skutočnosti chcel byť pretekárom formuly 1, nečakane sa stretol s Émilienom, aby spoločne bojovali za bezpečnosť Marseillských ulíc. Tento film bol zúrivo rýchly, nadštandardne vtipný s chytľavým príbehom. Potom sa nakrútil ešte film Taxi 2, ktorý bol dobrý a Taxi 3, ktorý bol OK. Teraz sa Daniel a Émilien vracajú na strieborné plátno v príbehu, ktorý nenápadne nadväzuje na trojku, kde obidvaja majú synov. Ostatná dejová línia sa tiež ako tak drží predošlého dielu, čo znamená, že aj postavy sú tie isté. Rýchlosť je tam tiež, nie však v takom množstve, ako v predošlých filmoch. Daniel sa už evidentne zmieril s tým, že nebude pretekárom formuly jeden a radšej bude navždy verným chvostom Marseillskej polície. A práve v nedostatku rýchlosti tkvie nemilosrdné negatívum Taxi štvorky. Producenti už v Taxi 1, 2 a 3 vyťažili čo sa dalo a tento krát, zdá sa, niet z čoho viac ťažiť. Možno akurát tak z faktu, že tá štvorka sa naozaj hodí namiesto A-čka v nadpise. Ale to je všetko. Všetko tu už bolo. Aj zašpinená tvár komisára Giliena aj roztržité Émilienove chyby, či húkanie policajných áut na preplnených cestách Marseille. To je ako tak vyvážené bielym Peugeotom 407 (v predošlých dieloch to bola 406-ka) s už známymi funkciami automatického vysúvania spojlerov, či pneumatík a ktorého rýchlosť nikdy nevedia namerať na speedometri. Jeho rýchlostná obratnosť však už nedostáva v štvrtom pokračovaní toľko príležitostí.

T4xi

Až na niekoľko vydarených a vskutku vtipných scén (celkovo asi 15 min. filmu) je Taxi štyri skôr sklamaním fanúšikov série. V skratke: viac dobrodružstiev v Marseille s rýchlym taxíkom a pomalými policajtmi. Zďaleka však nie taký dobrý, ako tie predchádzajúce a snáď trochu dúfam, že je aj posledný, pretože priamo úmerne klesajúca kvalita každým dielom je pre diváka sklamaním.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Hostel (Hostel)

Hostel (Hostel)

Dlhoočakávaný film Eliho Rotha je už tu! Film, o ktorom sa toľko hovorilo a písalo, má dnes premiéru aj na Slovensku. Film tak ospevovaný...