Do kín prichádzajú štyri nové filmy – Thor: láska a hrom, Jablká, Povedz to psom a King

7.7.2022|Ivet Kollárová|

Filmový mesiac júl nebude čo do kvantity nových filmov tak bohatý ako bol ten minuloročný, avšak snímky stoja za pozretie, či už na zlepšenie nálady, schladenia sa v kinosále, ale aj na podporu duchaplného myslenia. Prvý júlový týždeň prinesie do kín štyri nové snímky s hollywoodskym ťahákom od Marvelu.

Režisér Taika Waititi natočil 6. film štvrtej fázy MCU - Thor: láska a hrom (Thor: Love and Thunder). Film je priamym pokračovaním filmu Thor: Ragnarok z r. 2017 a 29. filmom v rámci celého Marvel Cinematic Universe (MCU).

V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru, Korga a Jane Fosterovú – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher, zlikvidovať všetkých bohov. Vo filme si zahrali Chris Hemsworth, Christian Bale, Tessa Thompson, Jaimie Alexander, Russell Crowe, Natalie Portman, Karen Gillan, Chris Pratt, Matt Damon, Vin Diesel, Bradley Cooper, Melissa McCarthy, Sam Neill, Dave Bautista, Simon Russell Beale, Luke Hemsworth, či Taika Waititi. Film sa v kinách premieta v anglickom origináli, ale aj so slovenským dabingom. 

Režisér Robert Sedláčk natočil českú komédiu Povedz to psom (Řekni to psem). Dita dostane od svojho priateľa Filipa namiesto dieťaťa, ktoré chcela, mladú border kóliu, hoci nikdy nechcela psa a psiu komunitu považuje za smiešnu. Celý príbeh sa začína tým, že šliapne do psieho… no, veď viete čo….  Je to naozaj náhoda? Zatiaľ to vyzerá tak, že sa jej lepí na päty len smola.

Dita je mladé dievča, žije so sympatickým Filipom a pracuje pre svoju najlepšiu kamarátku Gábinu. Táto idylka sa však náhle skončí, keď namiesto vytúženého dieťaťa dostane od svojho partnera border kóliu. Ale Filipovi akosi uniklo, že Dita sa bojí psov. Navyše to znamená, že je “psíčkar”, a tí sú takí smiešni. Úbohá border kólia je v tom úplne nevinne, a hoci robí psie veci, aby potešila svojho nového majiteľa, Dita sa nenechá uniesť tým, že je pes. Nielenže dostane od Filipa psa, ale dostane aj kopačky. Filip ju opustí s klasickými výhovorkami, že nie je pripravený na vážny vzťah, že je príliš mladý a že hľadá sám seba.

Opustenú Ditu čakajú veľké problémy. Akoby nestačilo, že má na krku nového psa, zradí ju jej najlepšia priateľka a šéfka Gábina. Dita tak nakoniec príde o prácu. Zrazu je všetko zle. Aby toho nebolo málo, Ditina príliš aktívna a trochu afektovaná matka (Veronika Žilková) sa rozhodne pomôcť svojej dcére nájsť si nového priateľa. Našťastie sa Dita proti svojim očakávaniam zblíži nielen so svojím psom, ale aj s ostatnými milovníkmi psov. Od propagátorky psích ihrísk pani Voráčkovej, cez bývalého barového klaviristu pána Drnca až po Petra, z ktorého sa možno vykľuje niečo viac ako len jej zdanlivo čudný sused. A to možno aj vďaka tomu, že jeho psom je border kólia. V hlavných úlohách Štěpán Benoni, Berenika Kohoutová, Miroslav Lhotka, Jiří Lábus, Taťjana Medvecká, Igor Orozovič, Hana Vagnerová, či Veronika Žilková. 

Od dnes je v kinách aj novinka od gréckeho režiséra Christosa Nikou, Jablká (Mila). Svet zasiahla záhadná pandémia. Ľudia bez dôvodu strácajú pamäť. Nezostáva, než si pod starostlivým dohľadom lekárov a psychológov znovu budovať novú identitu. Amnézia postihne aj Arisa, muža v strednom veku. Apatický muž začína podstupovať absurdnú terapiu, ktorá mu má otvoriť novú životnú perspektívu. Debutujúci Christos Nikou svojim štýlom patrí ku gréckej divnej vlne, ale do známej receptúry pridáva osviežujúce prvky nežnej melodrámy a horkej komédie o túžbe zabudnúť. Jablká ukazuje groteskný portrét doby, ktorá vnucuje ľuďom pochybné recepty na šťastie. V hlavných úlohách Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou, Argyris Bakirtzis, Kostas Laskos, Kimon Fioretos, Costas Xikominos, či Konstantinos Papatheodorou.

V dnešný premiérový deň uvidíme v kinách aj francúzsko-belgickú snímku od režiséra Davida Moreaua, King. King, levíča určené na prepašovanie, uteká z letiska a nájde útočisko v dome Inès a Alexa. Brat a sestra potom dostanú bláznivý nápad vziať ho domov do Afriky, ale prenasledovanie colníkov im život neuľahčuje. Keď sa Max, ich rozmarný dedko, ktorého dovtedy videli len dvakrát, pripojí k dobrodružstvu, všetko sa stane možným... v hlavných úlohách Gérard Darmon, Lou Lambrecht, Léo Lorléac'h, Thibault de Montalembert, Clémentine Baert, Artus, Marius Blivet, či Laurent Bateau. Film sa premieta so slovenským dabingom.

  Foto © Depositphotos/CinemArt/ASFK/ContinentalFilm

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...