Prvý trailer k filmu od Sama Mendesa, Empire of Light

14.11.2022|Ivet Kollárová|

Štúdia Searchlight spolupracovali s režisérom Samom Mendesom na jeho novom filme Empire of Light, ktorý je nasledovníkom Mendesovej akčnej vojnovej drámy 1917, ktorá vyšla pred troma rokmi. Novinka sa odohráva v 80. rokoch a je akousi poctou klasickým kinám a klasickému filmovému umeniu. Film je zároveň aj jedným z nádejných kandidátov v oscarovskej sezóne, premiéru mal na MFF TellurideAkademici nikdy nepohrdnú filmom o filmovom biznise (v jeho rôznych formách).

Film Empire of Light rozpráva príbeh ženy v strednom veku menom Hilary Small, ktorá je zamestnankyňou lokálneho kina The Empire v prímorskom anglickom mestečku. Hilary v minulosti trpela duševnou poruchou a bola závislá na liekoch z obsahom lítia. Napriek depresii a samote sa Hilary nečakane a intímne zblíži s novým zamestnancom, mladým Afroameričanom Stephenom. Tento románik otvorí inak apatickej Hilary oči a nový svet, v ktorom si začne vážiť film ako formu umenia. Dej filmu sa odohráva na pozadí niekoľkých politických udalostí, ktoré sa odohrali začiatkom 80. rokov, ako nepokoje v Brixtone v 1981 podnietené rasovou diskrimináciou, alebo vzostup pravicovej fašistickej politickej strany National Front.

Hlavnú úlohu Hilary stvárnila výborná Olivia Colman. Po jej boku si vo filme zahrajú aj Michael Ward, Colin Firth, Toby Jones, Ron Cook, Monica Dolan, Tanya Moodie, či Crystal Clarke. O kameru sa postaral Roger Deakins, ktorý s režisérom Mendesom spolupracuje už na piatom projekte (vrátane filmov 1917, Skyfall, či Revolutionary Road). Originál hudbu pre film zložila dvojica Trent ReznorAtticus Ross.

Film Empire of Light bude mať slovenskú premiéru 2. februára 2023.

Zdroj:  indiewire.com Foto © Depositphotos/Searchlight/youtube

Súvisiace články

Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...