Do kín prichádza životopisný film o Whitney Houston a animovaný Kocúr v čižmách: Posledné želanie

22.12.2022|Ivet Kollárová|

Dva dni pred Vianocami nebude nová filmová ponuka v kinách nijak zvlášť bohatá. Keďže prichádzajú do kín len dve nové snímky, otvára sa možnosť na dohnanie starých filmových restov a najmä o užitie si pohodových vianočných sviatkov.

Zo shrekovského univerza prichádza do kín animovaný komediálny film od režiséra Joela Crawforda Kocúr v čižmách: Posledné želanie (Puss in Boots: The Last Wish). Jeden z najobľúbenejších hrdinov z príbehov o Shrekovi sa vracia do kín. Najkrajšie pradie, dáva prednosť mlieku pred alkoholom a ako šermiar je absolútne dokonalý. Kocúr v čižmách si v tomto rozprávkovom dobrodružstve splní svoje posledné želanie.

Keď máte k dispozícii deväť životov, tak  sa nič nestane ak o jeden z nich občas prídete. Kocúra v čižmách si určite všetci pamätajú ako trúfalého chválenkára, sukničkára a frajera, ktorý prerástol svoju 60-centimetrovú postavu a stal sa legendárnym hrdinom. Jeho dobrodružstvá viedli k tomu, že sa z kedysi poctivého tuláka stal hľadaný kocúr. O niekoľko rokov sa rozhodne vziať osud do svojich labiek, aby v najväčšom dobrodružstve svojho života zachránil obyvateľov malého mestečka pred besniacim obrom. Príde však o svoj predposledný život a tak sa odhodlá zavesiť čižmy na klinec a žiť ďalej v relatívnom bezpečí mačacieho útulku, ako obyčajný chlpatý domáci miláčik. To by však nesmel mať v pätách drsnú  Zlatovlásku s jej partnermi, tromi medveďmi, ktorí s ním majú nevyrovnané účty.  Našťastie nádej zomiera posledná – v Kocúrovom prípade má podobu legendárnej Hviezdy želaní, ktorá by mu mohla obnoviť stratené životy. Takúto vzácnu vec je však veľmi ťažké nájsť. Kocúr v čižmách musí prehltnúť svoju pýchu a uzavrieť prímerie so svojím večným rivalom, mačacou zlodejkou Cicou Labkou. Spolu s ňou a novým priateľom Psom, ktorý z neznámeho dôvodu predstiera, že je mačka, sa vydávajú na rozprávkové dobrodružstvo, na konci ktorého ich čaká odmena. Samozrejme iba ak nájdu Hviezdu prianí.

Podľa režiséra Joela Crawforda je Kocúr v čižmách predovšetkým dobrodružná rodinná komédia. “Možno prekvapivo sa v ňom objavujú aj tmavšie tóny. Predsa len, hrdina si uvedomuje, že je smrteľný, a toto zistenie je hnacím motorom príbehu. Okrem toho sme sa inšpirovali drsnejšími rozprávkami bratov Grimmovcov,” dodáva režisér. film sa v našich kinách premieta so slovenským dabingom: Dušan Szabó, Soňa Norisová, Štefan Martinovič, Romana Orlická, Kamila Magálová, Matúš Krátky, Ján Greššo, Ondrej Kaprálik, Pavol Plevčík, Martin Mňahončák, Jeanette Švoňavská, či Štefan Richtárek. V anglickom origináli by sme počuli hlasy Antonia Banderasa, Salmy Hayek, Florence Pugh, Johna Mulaneyho, Wagnera Moura, či Olivie Colman. 

Po životopise o Kráľovi Rock’n’Rollu Elvisovi, prichádza v predvianočný čas do kín životopisná hudobná dráma o kráľovnej R&B a jednej z najpopulárnejších speváčok všetkých čias, ktorú režírovala Kasi Lemmons s názvom Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody. Od scenáristu Bohemian Rapsody Anthonyho McCartena.

Film je emotívnou a srdcervúcou oslavou života jedinečnej a nezabudnuteľnej Whitney Houston, jednej z najúspešnejších speváčok v histórii pop music. Whitney Houston už ako dieťa rada spievala so svojou matkou Cissy v kostole v New Jersey, ale ani vo sne by ju nenapadlo, že sa stane speváckou ikonou svojej generácie. Snímka nás prevedie životom, kariérou a veľkolepými vystúpeniami s najobľúbenejšími hitmi nezabudnuteľnej Whitney Houston. V hlavných úlohách Naomi Ackie, Stanley Tucci, Tamara Tunie, Clarke Peters, Ashton Sanders, Nafessa Williams, Heidi Garza, Bria Danielle Singleton, Daniel Washington, Kris Sidberry, či Naheem Garcia. 

  Foto © Depositphotos/CinemArt/Itafilm

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...