Harry Potter a Fénixov rád vo svetovej premiére na Slovensku

9.7.2007|Webnoviny|
Harry Potter a Fénixov rád vo svetovej premiére na Slovensku BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) - Do slovenských kín prichádza tento štvrtok vo svetovej premiére piaty film o Harrym Potterovi. Vo filme Harry Potter a Fénixov rád sa Harry vracia do Rokfortu, aby začal piaty ročník štúdia. Zistí, že väčšina čarodejníckej komunity si myslí, že jeho príbeh o stretnutí s Lordom Voldemortom je len lož a pochybujú o jeho čestnosti. A čo je ešte horšie, Minister Mágie Cornelius Fudge (Robert Hardy), vymenoval novú učiteľku Obrany proti čiernej mágii - pokryteckú profesorku Dolores Umbridge (Imelda Staunton). Jej "Ministerstvom schválené" kurzy obrannej mágie však mladých čarodejníkov neučia nič o boji so skutočnými Temnými silami, ktoré ich ohrozujú. Takže na podnet svojich priateľov Hermiony (Emma Watson) a Rona (Rupert Grint) vezme Harry veci do vlastných rúk. Tajne sa stretne s malou skupinou študentov, ktorí si dajú meno Dumbledorova armáda. Harry ich začne učiť, ako sa majú brániť proti Čiernej mágii a pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na mimoriadne náročný a nebezpečný súboj. Film vznikol pod režisérskou taktovkou Davida Yatesa, scenár podľa bestselleru J. K. Rowling napísal Michael Goldenberg.

Piaty rok štúdia na Rokfortskej škole čarodejníckej znamená veľký zlom, nielen pre Harryho, ale aj pre jeho priateľov a spolužiakov. Už nie sú deťmi, odrazu čelia novým možnostiam a výzvam mladých dospelých i následkom, ktoré ich sprevádzajú. Harry, ktorý sa vyrovnáva s návratom Lorda Voldemorta a smrťou Cedrica Diggoryho, musí dospieť možno oveľa skôr, ako ostatní a je nútený vziať na seba zodpovednosť, ktorú by nikdy nečakal. "Bolo pre mňa úžasné, že tento príbeh sa odohráva v čase životov študentov, keď dospievajú a všetko sa zrazu začína komplikovať. Je to o rebélii a porozumení, obmedzení dospelosti, o objavovaní akým zložitým sa môže stať svet, o tom, ako si musíte niekedy hľadať svoju vlastnú cestu," poznamenáva režisér David Yates vstupujúc do sveta Harryho Pottera. "Práca s Davidom sa mi páčila. Je to rozkošný človek s jemným hlasom. Doteraz som ešte nemal pocit, že by som sa pri filme tak veľmi snažil. Spôsobila to sila príbehu a jeho réžia. Nikdy sa neuspokojil s málom, vždy odo mňa chcel, aby som šiel hlbšie, čo bolo presne to, o čom som vedel, že to potrebujem. Je to úžasný režisér," hovorí na Yatesovu adresu Daniel Radcliffe. Emma Watson, ktorá hrá Harryho vernú priateľku Hermionu Granger dodáva: "Bolo to skutočne milé, pretože David počúval, čo sme o svojich postavách hovorili. Rešpektoval skutočnosť, že ich hráme už v piatom filme. Oceňoval históriu a výnimočný vzťah, aký zdieľame s Danom a Rupertom, čo dodalo uveriteľnosť priateľstva medzi Harrym, Ronom a Hermionou. David skutočne hľadá vo svojich charakteroch pravdu." Yates pracoval na scenári s ďalším nováčikom na poli "potterovských" filmov, scenáristom Michaelom Goldenbergom. "Bol som rozrušený, keď mi David Heyman zavolal a spýtal sa ma, či by som na tom nechcel robiť," spomína Goldenberg. "Skvelá vec na práci na filme o Harrym Potterovi je, že je to niečo väčšie ako vy sám, takže tu neprichádza do úvahy otázka ega. Samozrejme, bolo veľmi dôležité zostať verný duchu knihy. Tento príbeh je najmä o Harryho ceste. Je o tom, ako Harry dospieva a uvedomuje si, že veci nie sú len čierne alebo biele, akými sa spočiatku zdali, a dospelí, ktorých si idealizoval, robia možno viac chýb a sú ľudskejší, než si myslel. Chceme vysvetliť tieto témy, nielen s Harrym, ale aj s Ronom a Hermionou. Všetky deti sa vyrovnávajú s oveľa komplexnejším svetom, ako vtedy, keď po prvý raz vstúpili na Rokfort," prezrádza scenárista.

Najväčším pľacom postaveným pre film o Harrym Potterovi, je átrium ministerstva mágie - je viac ako 61 metrov dlhé, 36,6 metra široké a deväť metrov vysoké. Na jeho pokrytie bolo treba viac ako 30 000 kachličiek - každú z nich pri tom museli uložiť samostatne. Na plátne bude átrium vyzerať ešte väčšie vďaka použitiu vizuálnych efektov. Ako inšpirácia na vytvorenie priestorov ministerstva tvorcom poslúžila návšteva najstarších staníc londýnskeho metra, z ktorých mnohé sú vyzdobené dekoratívnymi keramickými dlaždicami.

Trojica hlavných detských predstaviteľov - Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint, by sa mala objaviť aj v posledných dvoch filmoch zo série. Všetci traja totiž už podpísali zmluvy na účinkovanie vo filmoch Harry Potter a Polovičný Princ aj v poslednom, ktorého knižná predloha Harry Potter and the Deathly Hallows vyjde 21. júla. Trio vo svojich najslávnejších postavách debutovalo v roku 2001 vo filme Harry Potter a Kameň mudrcov. Snímka sa stala senzáciou v kinách s celosvetovými tržbami vo výške takmer 970 miliónov dolárov. Všetky štyri filmy, ktoré do kín dosiaľ uviedli, zarobili spolu viac ako 3,5 miliardy dolárov. Svetovú premiéru šiesteho filmu ohlásili na 20. novembra 2008 a posledný - siedmy film, uvedú v roku 2010.

SITA Zdroj:  Webnoviny Foto © Warner Bros

Súvisiace články