Nové celovečerné filmy Slovenskej televízie budú trpké i veselé

Ďalším z pripravovaných filmov je Cinka Panna. Priblíži osud najslávnejšej cigánskej primášky, ktorá žila v Uhorsku v 18. storočí. Jej emocionálne vypätý život metaforicky poukazuje aj na všeobecne platnú tému, akou je boj o uznanie a miesto na svete. Film je historický, výpravný. Pripomína, že hoci sa vonkajšia tvár doby mení, ľudské problémy zostávajú. Talentovaná muzikantka sa túži stať husľovou sólistkou v prostredí, jednoznačne ovládanom mužmi. Zistí ako chutí sláva a blahobyt, spozná pokušenie i obeť. Aby sa vyhovelo tradičným zvykom tejto komunity, musí sa vydať. Autori filmu ním chcú diváka nielen pobaviť, ale aj citovo a eticky obohatiť, chcú im pomôcť pochopiť odlišnosti medzi Rómami a okolitým svetom, i tými, ktoré niekedy vyúsťujú do xenofóbneho myslenia. Režisérskej taktovky sa chopil Dušan Rapoš. Film, v ktorom účinkujú Vanesa Sarkozi, Lucia Gažiová, Martin Huba, Marián Slovák, Jozef Vajda, Zuzana Kronerová, Martin Dejdar a Krisztian Kolovrátník, hrá aj 20 členov súboru divadla Romatan z Košíc. Premiéru má mať v máji 2008. Autorom hudby k filmu je Ján Berky Mrenica ml.
Ďalším koprodukčným filmom STV je snímka Kvety sakury. Scenár k nemu obsadil v roku 2005 prvé miesto v scenáristickej súťaži Cena Tibora Vichtu. Jeho autorkou je Slavena Liptáková, autorom hudby zasa Michal Kaščák. Film režiséra Ivana Vojnára by mal mať premiéru koncom roka 2008. Začína sa príbehom Leony a Daniela. Príbehov, ktorých divák v rámci tohto filmu uvidí je viac, no všetky súvisia s osudom tohto manželského páru. "Príbeh rozvíja súčasne niekoľko motívov a necháva zaznieť ich mnohohlas. Nie je to melódia, je to hudba. Ale práve táto komplexnosť navodzuje pocit života. Vnímame, ako sú jednotlivé príbehy prepojené, ako v nich čosi koluje. Spolu tvoria atmosféru, ktorá odráža istý životný pocit," píše sa o filme v materiáloch STV. V snímke Kvety sakury sa predvedú Zdena Studenková, Martin Stropnický, Eva Bándor, Ľubomír Paulovič, Táňa Pauhofová, Anna Polívková, Lucia Vrablicová a iní.
Poetický názov má aj ďalší z celovečerných filmov. Marhuľový ostrov je o spolužití ľudí rôznych národností na území južného Slovenska. Je to spolužitie, ktoré sa "netvári bezkonfliktne" a zároveň je svedectvom o tom, že "nie je dôležitý náš etnický pôvod, ale dôležité je naše ľudské srdce". Na opustenej samote ukrytej v marhuľovom sade sa odohráva príbeh mladej ženy, ktorá rozpúta vášne medzi dvoma bratmi. Okolie netuší, čo sa deje, jediným svedkom ich lásky, ktorá ich ženie k tragickému koncu, je príroda. Film v réžii Petra Bebjaka, so scenárom Petra Lipovského a hudbou Petra Hapku vážne i veselo rozpráva o dvoch národoch a teda dvoch odlišných kultúrach. Predpokladaný termín kinopremiéry je v septembri 2008. Hrajú v ňom Szidi Tobias, Attila Mokos, Peter Nadaždi a iní.
V roku 2008 uvidia diváci aj nový film Nebo, peklo ... zem o mladej, sebavedomej baletke Kláre, ktorá dostala ponuku tancovať v jednom z najlepších baletných súborov na svete. V rovnakom období je svedkom nevery svojho partnera Tomáša. Vzťah sa rozpadá, situácia v rodine sa komplikuje, Klára sa po zranení nohy lúči so svojím snom. Vtedy stretne 54-ročného charizmatického chirurga Rudolfa, ktorému podľahne. Rudolf vychováva po rozchode s manželkou Martou 13-ročnú dcéru Júliu. Klára a Júlia sa spriatelia a kariéra pre niekdajšiu nádejnú baletku prestáva byť prioritou. Do idylky ale zasiahne Marta. Ponížená a sklamaná Klára musí opustiť Rudolfov dom. Návrat do života nie je jednoduchý, Klárino tanečné miesto už nie je voľné. Navyše do neho zasiahne ďalšia tragická udalosť. Film je o hľadaní vlastného šťastia a o tom, že kráčať za ním býva niekedy ťažké. Vznikol v réžii Laury Sivákovej, účinkujú Zuzana Kanócz, Bronislaw Wroclawski, Jiří Korn, Andrea Karnasová, Henrieta Jančišinová, Ema Tarageľová a iní.
Jedným z pripravovaných filmov je aj Nedodržaný sľub režiséra Jiřího Chlumského. Snímka je filmovou rekonštrukciou netypického vojnového príbehu slovenského Žida z Bánoviec nad Bebravou Martina Friedmanna-Petráška. Martin bol nadaný futbalista a so spoluhráčmi často behal zvoniť do miestneho kostola, kde pôsobil aj farár, istý Jozef Tiso. Keď mal chlapec 13 rokov, bol vyhlásený Slovenský štát. V Martinovej rodine všetci oslavovali, chlapec totiž práve vstupoval do dospelosti (bar micva - prechodový rituál). Táto oslava však bola u Friedmannovcov posledná. "Otec všetkých členov rodiny prosil, aby sľúbili, že sa tu o rok opäť zídu, ale ukáže sa to ako márny sľub. Mamička krátko nato šije žlté hviezdy na kabáty. Martina vylúčia z futbalového klubu a všetky židovské obchody sú zarizované," píše sa v materiáloch STV. Možnosť emigrovať do Palestíny hlava rodiny odmietne. Martinov brat so sestrou idú v prvých transportoch do Poľska. Bezmocnosť rodičov Martina prinúti konať. Preto odíde za svojím spoluhráčom Fredom Mahlerom do "židovského tábora" v Seredi, kde Fred vytvoril táborové futbalové mužstvo, poskytujúce svojim hráčom aspoň dočasné bezpečie. Miesto toho sa ale ocitol v pasci. Drámu, ktorá sa ďalej zamotáva, uvidia diváci pravdepodobne už na jeseň tohto roku. Účinkujú v nej Ondřej Vetchý, Ina Marojevič, Ľubo Bukový, Zuzana Porubjaková, Daniel Fisher, Samuel Spišák, Dušan Kaprálik, Ivan Romančík, Jozef Tkáč, Marian Slovák, Jaroslav Kadlec a iní.
Do súčasnosti divákov zavedie tragikomédia odohrávajúca sa v Bratislave - Polčas rozpadu. Je príbehom o rozpade vzťahov a hodnôt, o miznutí elementárnej slušnosti zo života, sympatických a úspešných štyridsiatnikoch, ktorí sa s ľahkosťou im vlastnou "mimovoľne" dopúšťajú klamstiev a nevier. Režisér Vlado Fischer im necháva priestor na konfrontáciu. Predpokladaný termín premiéry je avizovaný na december 2007. V Polčase rozpadu sa stretnú Ján Kroner, Klára Trojanová - Pollertová, Iva Janžurová, Táňa Pauhofová, Diana Mórová, Matej Landl, Ady Hajdu, Slávka Heribanová-Halčáková a Marek Geišberg.
SITA Zdroj: Webnoviny