Nové dokumenty STV zavedú diváka do minulosti i Venezuely

20.7.2007|Webnoviny|
Nové dokumenty STV zavedú diváka do minulosti i Venezuely BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Slovenská televízia (STV) aktuálne koprodukčne spolupracuje na výrobe niekoľkých dokumentárnych filmov. Jedným z nich je dokument Eduard Schreiber - filmár, filantrop a vyhnanec. Tento priekopník slovenského filmu vstúpil do kinematografie ako kameraman - režisér roku 1907. Tento rok si preto slovenská kinematografia pripomína sté výročie prvého dochovného fragmentu filmovania na Slovensku. Režisér Ján Šuda vo svojom dokumente odkrýva, že Schreiber nebol v skutočnosti tým, za akého ho mnohí považujú. Nebol rozmarným synom veľkostatkára a majiteľa sklární v Lednickom Rovnom, čo mu umožnilo kúpiť kameru a nakrúcať panstvo a prácu na ňom. To, čo sa po Schreiberovi dochovalo, svedčí o tom, že mal vycibrený vkus a bol skutočne talentovaný. Schreiber je navyše autorom prvého hraného slovenského filmu. Pod názvom Únos ho vytvoril v roku 1910. Predpokladaný termín premiéry je jeseň 2008.

Ďalší dokument, ktorý STV uvedie, je Posledná maringotka režiséra Petra Beňovského. Ako z názvu plynie, film zachytáva osudy posledných autentických komediantov v strednej Európe. Diváci by ho mali v premiére uvidieť v januári 2008. Film vykresľuje osudy konkrétnych ľudí a priblíži ich remeslo. Divákom načrtne ich slobodu, lásku k povolaniu, ale i to, čo znamenala väzba na rodinnú tradíciu. Práve tá ich totiž zväzovala a obetovali pre ňu pocit trvalého domova. "Bola v nich istá dávka romantizmu i vzdoru voči politickej mašinérii, pre ktorú boli v období socializmu ako živnostníci neprijateľní, jednak preto, že boli medzi poslednými, ktorí odolávali zoštátneniu svojich "podnikov" a jednak preto, lebo boli v minulosti nositeľmi informácií a svojím neustálym pohybom boli ťažko kontrolovateľní," píše sa v materiáloch STV. Navyše komedianti spôsobom svojho života poburovali.

Slovenskí divák sa môže tešiť aj na 10-dielny televízny dokument Slovenský bigbít. Režisér Dušan Rapoš v ňom predstavuje obraz vznikajúcej beatovej scény na Slovensku resp. v bývalom Československu koncom 50. a v 60. rokoch 20. storočia. Moderátorom dokumentu je bývalý bigbiťák Marián Slovák. Vo filme sú použité staré fotografie, archívne obrazové a zvukové nahrávky skupín Tiene, Kometa, Jolana, Fantoms, Beatmen, The Buttons, The Players, Guľový dolník, Kabinet 112, Prúdy, Modus a ďalších. Ponúkne navyše aj rozprávanie manažéra bratislavských bigbiťákov Petra Tuchschera. Doplnia ho Peter Lipa, Ľubo Belák, Miroslav Žbirka, Pavol Hammel, Braňo Hronec, Janko Lehotský, Jožo Barina, Jano Baláž, Laco Lučenič, Vasko Velčický, Stano Herko, Marián Varga, Kamil Peteraj, Juraj Eperješi a ďalší.

Dokument je obohatený aj o výpovede českých súčasníkov. Záver cyklu tvorí záznam koncertu z PKO Legendy ‘60. Predpokladaný termín premiéry je jeseň 2007.

Režisérom ďalšieho dokumentu je Pavol Barabáš. Pod názvom Tepuy - Brána do hlbín zeme sa do kín dostane 13. septembra 2007. Dobrodružno-dokumentárny film ponúkne príbeh odohrávajúci sa hlboko uprostred orinockého pralesa vo Venezuele. Vďaka jeho nedostupnosti sa tu zachovali prehistorické formy života staré milióny rokov. "V gigantickom labyrinte najstarších hornín sveta vyleptali kolónie bizarných organizmov najväčšiu kremencovú jaskyňu na svete. Skupina slovenských a českých jaskyniarov a nadšencov sa vydala na nebezpečnú expedíciu do tohto trezoru času, kam človek doteraz neprenikol. V mohutnom podzemí odhaľujú stratený svet. Nájdu však viac otázok než odpovedí," uvádza sa v materiáloch STV.

SITA Zdroj:  Webnoviny

Súvisiace články