Harryho prútik mu priniesol šťastie - Daniel Radcliffe

20.8.2007|Webnoviny|
Harryho prútik mu priniesol šťastie - Daniel Radcliffe

Daniel Jacob Radcliffe sa narodil 23. júla 1989 v Londýne. Filmový, televízny a divadelný herec je známy predovšetkým ako mladý čarodejník Harry Potter z mimoriadne úspešnej filmovej série podľa bestsellerov J. K. Rowling.

Daniel prišiel na svet ako jediné dieťa literárneho agenta Alana Radcliffa a castingovej režisérky Marcie Gresham. Jeho matka, rodená Marcia Gresham Jacobson, je židovského pôvodu a vyrastala vo Westcliff-on-Sea v Essexe, kým jeho protestantský otec pochádza zo Severného Írska. Svoju túžbu byť hercom prejavil Daniel po prvý raz ako päťročný a začal hraním v školských predstaveniach.

Svoj televízny debut absolvoval v decembri 1999, keď BBC odvysielalo dvojdielnu adaptáciu románu David Copperfield Charlesa Dickensa. Stvárnil v nej malého Davida. Jeho filmovým debutom bola vedľajšia rola vo filme Agent z Panamy (The Tailor of Panama, 2001) po boku Pierca Brosnana - stvárnil syna Harryho a Louisy Pendelovcov, ktorých si zahrali Geoffrey Rush a Jamie Lee Curtis. Práve Jamie vraj Danielovu matku upozornila na to, že by mohol byť Harrym Potterom. To si pravdepodobne povedal aj režisér Chris Columbus, keď Daniela videl v Davidovi Copperfieldovi a pozval ho na casting. Šťastná náhoda však priniesla aj stretnutie s producentom Davidom Heymanom. Stretli sa na predstavení Stones in His Pockets v Londýne a Daniel vraj Davida okamžite zaujal svojím "potenciálom stvárniť Harryho". Po rozhovore s jeho rodičmi teda pozvanie na casting zopakoval aj on. Keď potom o pár dní neskôr sedel jedenásťročný Daniel vo vani, z produkcie zavolali Alanovi, aby mu oznámili, že jeho syn bude hrať Harryho Pottera. Daniel vraj vtedy plakal od šťastia a dokonca sa v noci zobudil, aby sa opýtal otca, či to náhodou nebol sen. "Bol som vo vani a zrazu pribehol otec so slovami: 'Hádaj kto bude hrať Harryho Pottera!?' a začal plakať. Myslím si, že to bola najlepšia chvíľa môjho života," zaspomínal si Daniel neskôr na tento moment. S jeho obsadením do filmu súhlasila aj J. K. Rowling, ktorá povedala, že mala pri pohľade na neho pocit, akoby našla svojho dlho strateného syna. "Pri sledovaní Danielových kamerových skúšok som si povedala, že Chris Columbus nemohol nájsť lepšieho Harryho," komentovala jeho obsadenie do hlavnej úlohy Rowling. Film Harry Potter a Kameň mudrcov (Harry Potter and the Sorcerer's Stone, 2001) mal svetovú premiéru 4. novembra 2001 v Londýne. Odvtedy sa Daniel pravidelne objavuje na titulných stránkach časopisov a môže sa pochváliť miliónmi ctiteliek na celom svete. Prvú knihu z potterovskej série vraj začal čítať ako osemročný, no nedočítal ju - to sa mu podarilo až keď získal hlavnú rolu vo filme. Harryho si zahral aj v ďalších filmoch: Harry Potter a tajomná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets, 2002), Harry Potter a väzeň z Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, 2004), Harry Potter a Ohnivá čaša (Harry Potter and the Goblet of Fire, 2005) a Harry Potter a Fénixov rád (Harry Potter and the Order of the Phoenix, 2007). Na potešenie svojich fanúšikov nebude chýbať ani v posledných dvoch filmoch: Harry Potter a Polovičný princ (Harry Potter and the Half-Blood Prince), ktorého uvedenie je naplánované na november 2008 a Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter and the Deathly Hallows) podľa poslednej - siedmej knihy, ktorá sa na pulty kníhkupectiev na celom svete dostane v sobotu 21. júla. Film by mal mať premiéru v roku 2010.

V roku 2002 hosťoval v predstavení The Play What I Wrote v réžii Kennetha Branagha na londýnskom West Ende. O štyri roky neskôr - v roku 2006 odštartoval svoju premenu z detského na dospelého herca, keď v televíznom seriáli Komparz parodoval sám seba. Zahral si aj v nezávislej austrálskej dráme December Boys, ktorej svetovú premiéru ohlásila spoločnosť Warner Bros. na august 2007. Na konci februára tohto roka navyše stvárnil hlavnú rolu v kontroverznej divadelnej hre Equus v londýnskom divadle Gielgud. Ako čeľadník Alan Strang, ktorý "miluje kone viac, ako by mal", si vyslúžil nekončiace chvály divadelných kritikov. Pozornosť médií však pritiahol najmä tým, že v jednej scéne sa na pódiu objavil úplne nahý. Posledné londýnske predstavenie hry sa konalo 9. júna, no Daniel by si svoju rolu mohol zopakovať v lete 2008 v New Yorku. "Istá časť môjho ja chce nabúrať obraz, ktorý ľudia o mne majú. Tá divadelná hra je pre mňa veľkou výzvou, ktorá mi dá možnosť ľudí presvedčiť, že viem byť aj niekým iným ako Harrym Potterom," uviedol Radcliffe na adresu hry vo februárovom rozhovore pre časopis Newsweek.

Daniel Radcliffe s režisérom Davidom Yatesom počas nakrúcania filmu Harry Potter a Fénixov rád (2007)
Daniel Radcliffe s režisérom Davidom Yatesom počas nakrúcania filmu Harry Potter a Fénixov rád (2007)

V súčasnosti nakrúca drámu spoločnosti ITV My Boy Jack, v ktorej stvárňuje Jacka Kiplinga - syna spisovateľa Rudyarda Kiplinga, ktorý sa stratil ako vojak počas prvej svetovej vojny. Premiéra filmu je ohlásená na november tohto roka.

Ako šestnásťročný sa Daniel stal najmladším Britom, ktorý nie je kráľovského pôvodu, a jeho samostatný portrét vystavili v britskej National Portrait Gallery. Obraz, ktorého autorom je Stuart Pearson Wright odhalili 13. apríla 2006 ako súčasť novej výstavy v londýnskom Royal National Theatre, odkiaľ sa neskôr presunul do svojej súčasnej rezidencie - National Portrait Gallery. V čase vzniku portrétu mal Radcliffe štrnásť rokov. V pondelok 9. júla 2007 zanechal spolu s Rupertom Grintom a Emmou Watson odtlačky svojich rúk, nôh a čarovného prútika pred hollywoodskym Grauman's Chinese Theater.

Radcliffe má rád filmy a hudbu, pričom sa učí hrať na basgitaru. Obľubuje najmä punk-rock a podľa vlastných slov je fanúšikom veľkého množstva skupín - od Sex Pistols po Arctic Monkeys. Ako správny Angličan má rád futbal - i keď ho nehrá, fandí londýnskemu klubu Fulham F.C. Svoj voľný čas na pľaci spolu s ostatnými hercami trávi hraním stolného tenisu a videohier.

V roku 2006 sa objavil na zozname Sunday Times Rich List, ktorý odhadoval jeho osobný majetok na 14 miliónov britských libier, čím sa zaradil medzi najbohatších mladých ľudí vo Veľkej Británii. V roku 2007 sa umiestnil na 33. mieste v rebríčku British young people's rich list. Jeho majetok podľa odhadov dosiahol v prepočte asi 835 miliónov slovenských korún. Za prvý film z potterovskej série zinkasoval v prepočte viac ako šesť miliónov korún a jeho honoráre stúpali závratnou rýchlosťou. Štvrtý film mu vyniesol v prepočte asi 270 miliónov korún a jeho honorár za snímku Harry Potter a Fénixov rád prekročil 360 miliónov korún. Za posledné dva filmy zo série by mal podľa zverejnených informácií zinkasovať v prepočte vyše 1,2 miliardy korún. K tomuto rozprávkovému majetku sa dostane v deň svojich osemnástych narodenín - teda v pondelok 23. júla. Napriek svojmu bohatstvu si vraj Daniel nepotrpí na luxus. Najviac podľa vlastných slov míňa na knihy, lebo rád a veľa číta. Finančne podporuje rôzne organizácie, prispieva na výskum autizmu a pomáha smrteľne chorým deťom. Pred svojimi narodeninami dokonca požiadal fanúšikov, aby namiesto kupovania darčekov pre neho radšej prispeli na Demelza House Children's Hospice v Sittingbourne v Kente.

Zdroj:  Webnoviny Foto © Warner Bros

Súvisiace články