Grindhouse: Planéta Teror

3.9.2007|Tomáš Kolompár|
Grindhouse: Planéta Teror

Asi pred desiatimi rokmi si  ešte neznámy režisér Robert Rodriguez vymyslel príbeh o zombie, ako ničia všetko, čo im stojí v ceste. Jeho nádejný projekt sa však musel odložiť stranou pre jeho komerčne založené filmy ako séria Spy-kids či digitálna pecka Sin City. Po tom, ako sa však pred cca tromi rokmi roztrhlo vrece s filmami, kde sa to mŕtvymi len tak hemžilo, opäť svoj projekt vytiahol na povrch. Nielenže svoj Grindhouse dotiahol do finálnej časti, k tomu sa ešte spojil s špecifickým talentom na svojrázne filmy, s Quentinom Tarantinom. Obaja tak vytvorili  dva filmy, ktoré tvoria jeden film. K nám sa v týchto dňoch dostáva práve Rodriguezova Planet Teror spolu s nenásytnými zombie, do špiky kosti prepracovaným humorom, krásnymi ženami či skutočne famózne naaranžovanými dialógmi, ktoré nenechajú oči v suchu .A ako bonus aj veľa krvi či odtrhnutých končatín, no čo viac od R.R môže fanúšik filmu čakať...

Celý príbeh sa točí okolo neznámej infekcie, ktorá sa dostane do okolia Texasu, kde komando pod velením generála  s tvárou Bruca Willisa , roztriela  skupinku vedcov , pričom unikne do vzduchu veľmi nebezpečný biologický plyn, ktorý ihneď zamorí malé mestečko. Ľudia sa pomaly, ale iste začínajú meniť na krvilačné beštie, ktoré potrebujú krv  a samozrejme, aj čerstvé ľudské mäso. Nákaza sa šíri nebezpečne rýchlo, doktori si nevedia poradiť a šerif nemá ani tušenia, čo sa deje. V tej chvíli prichádza na scénu tajomný zabijak a miestna striptérka( prepáčte go-go tanečnica...) s guľometom namiesto nohy, ktorí sú jedinou záchranou voči zombie.

Grindhouse: Planéta Teror (Planet Terror, 2007)

Toľko zhruba príbeh, ktorý ako z oka vypadol z klasických béčkových zlátanín 60. či 70. rokov. No v Rodriguezovom podaní to vyznie nielenže ako famózne peklo „béčkovín“ so všetkým, čo k tomu patrí. Od úvodu bolo jasné, že sa Rodriguez do splnenia svojho sna pustí s tou najväčšou vervou. Dokazuje to aj  samotným rozpracovaním hlavných postáv, ktoré vytvárajú dokonale zapadajúci príbeh. Podobne ako v Sin City, aj tu využil systém viacerých hlavných hrdinov, kde každý z nich dostáva rovnaký priestor na vlastnú realizáciu a vlastný príbeh, ktorý potom vytvára spoločne kompaktný dej. Rodrigeuz sa totiž neskrýva za akými módnym trendom, spraviť nejaké dielo odkazujúci na Grindhouse filmy. On vytvoril svoj, vlastný a pritom veľmi svojský film, ktorý od prvej minúty pripomína neuveriteľnú zlátaninu, ktorá však pôsobí famóznejšie. K tomu si treba pridať skutočne dôvtipne spracované postavy hlavných hrdinov ako tajomný zabiják či striptérka, doktor s teplomerom, vedec, ktorý svojim obetiam urezáva semenníky, či sestrička s injekciami namiesto zbraní. Robert Rodriguez skrátka  vytvoril vlastné dielo plné akcie, krvi,  zábermi na dekolty prsnatých žien  a hlavne všadeprítomných narážok a vtipných vsuviek, ktoré dokonale zapadajú do kostry filmu.

Spomínaný vtip a humorné hlášky tvoria priestor skoro každej scény, čo divákovi podáva ohromný kus filmovej zábavy. Za príklad stojí scéna s odhryznutým prstom a manželským prsteňom, zlomeniny rúk o auto či jazda na mini motorke. Za ďalšie veľké plus stojí aj striptérka s guľometom namiesto nohy, no napadlo by vás také niečo??? Takýto kúsok napadne len „šialenca“ Rodrigueza, ktorému sekunduje vo filme aj samotný Tarantino v podobe nadržaného vojaka, ktorý si potrebuje „omočiť“. Jeho scéna s roztekajúcimi semenníkmi stojí zato a vaša bránica sa jednoznačne zatrasie. Písať  preto ešte viac by podľa môjho názoru už nebolo na mieste a preto sa v skratke na Planet Teror treba vybrať do kina a okúsiť spanilú jazdu Grindhousových filmoch alá R.R + Q.T.

Grindhouse: Planéta Teror (Planet Terror, 2007)

Planet Teror je popri otrepaných a veľmi slabých zombie filmoch typu 28 Dní potom rozhodne spestrením tohto žánru. Od začiatku je divák postavený priamo pred strhujúci dej, ktorý so svojim vtipom, dialógmi, akciou a priam až skvostnou pochvalou pre béčkové filmy, medzi ktorých Grindhouse snímky jednoznačne patrili, ponúka neuveriteľnú zábavu, ktorú môže naservírovať azda len „bláznivý“ Rodriguez. Škoda len, že sa do európskej distribúcie nedostali obidva diely naraz, ako to bolo v USA. Divák je tak ukrátený o kompletný zážitok, ktorý ponúka aj „oficiálne“ prvý diel Tarantina Death Proof. Na jeho film si teda ešte budeme musieť počkať, no Rodriguezove dielo, už naplno prúdi našimi multiplexami, tak sa nechajte unášať neskutočne dobrým filmom, kde krv vystreľuje zovšadiaľ, z kade môže a rozumový aspekt ide stranou . Rodriguezov Planet Teror sa nesmierne vydaril, je plný humoru, zábavy, trefných scén a práve preto by ste si ho určite nemali nechať ujsť.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Weinstein Company

Odporúčané články

Noc na Zemi (Night on Earth, 1991)

Noc na Zemi (Night on Earth, 1991)

Autor tohto filmu režisér Jim Jarmusch - muž, ktorému slova o genialite právom prislúchajú, po svojich rodičoch pochádza z druhej generácie...