Pravidla lží

5.9.2007|Radovan Torda|
Pravidla lží

Filmy s drogovou tematikou dokážu byť zradné. Väčšinou ide o obohrané scény so závislými adolescentmi, ktorí po páde na samotné dno sa akoby zázrakom pozbierajú a začnú nový život. Vďakabohu, filmový debut dokumentaristu Roberta Sedláčka do tejto kategórie nezapadá.

Príbeh sa točí okolo 12 člennej komunity bývalých narkomanov, ktorí sa dobrovoľne rozhodli pre život na opustenej farme niekde na Šumave, kde každý svojou vlastnou cestou bojuje so závislosťou a neistou budúcnosťou. Do skupiny prichádza nováčik Roman (David Švehlík) a uvádza nás do základných pravidiel asketického života abstinujúceho spoločenstva (žiadny alkohol, žiaden sex...). Postupne spoznávame ostatných „pacientov“ a troch terapeutov, ktorí sú prísnou ale spravodlivou oporou – aspoň so začiatku. Roman sa pomaly začleňuje a spoznáva každodennú rutinu. Všetko by bolo v relatívnom poriadku, keby sa mu do cesty neplietol manipulátor Milan (Jiří Langmajer), ktorý ako sa zdá vie o Romanovej minulosti viac ako je on sám ochotný priznať...

Pravidla lží (2006)

Mohlo by sa zdať, že konflikt spojený s drogovou minulosťou Milana a Romana je ústrednou zápletkou filmu. Nie je tomu tak. Nikto výrazne nevyčnieva a každá postava dostáva svoj vlastný priestor, rovnako ako pri skupinových debatách, ktoré sú v rovnakej miere nabité iróniou, tragickosťou i humorom. Nájdete tu Rudu (Jaromír Duvala s krásnym moravským prízvukom), ktorý stratil rodinu a v komunite sa stará o domáce zvieratá, vtipkára Filipa (Jan Budař), jasnovidca (Jaroslav Plesl), ktorý ma na konte niekoľko pokusov o samovraždu a dvojnásobnú klinickú smrť či citovo labilnú Jolanu (Petra Jungmanová), ktorá miluje Milana a túži po jeho blízkosti, i keď by to jedného z nich mohlo stáť vylúčenie z komunity.
Príjemným zistením je, že Sedláček sa pre žáner typickému rozpitvávaniu čiernej minulosti hrdinov venuje len v minimálnych flashbackoch, ktoré iba čiastočne naznačujú ich predchádzajúce peripetie s drogami.

Pravidla lží sú úžasným výletom do zdanlivo bezvýchodiskového a neutešeného sveta bývalých narkomanov, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj život. Nie je to však smutný dokument, ale miestami zábavná a miestami tragická sonda do života ľudí na okraji spoločnosti. Stupňujúce napätie medzi Romanom a Milanom, rovnako ako zápletka s úmyselným predávkovaním prispievajú k tej správnej atmosfére balansovania na hrote noža. Ten sa však v konečnom dôsledku zabodne priamo do vášho diváckeho srdca v tom najlepšom zmysle slova.

Pravidla lží (2006)

Casting dopĺňa tiež napríklad Klára Issová ako členka terapeutického tímu. Jej prejav odpovedá minimálnemu priestoru, ktorý jej roztomilá Monika dostala. O to viac potom vynikajú Martin Trnavský (Adam) a Martin Stránský (Zdenek), u ktorých budete chvíľami na pochybách, či je liečba ich zverencov ich hlavnou prioritou.

Tento film je jednoducho skvelý. Určite sa nenechajte odradiť hrozivo vyzerajúcim trailerom a pochmúrnymi plagátmi. Pravidlá lží sú skrz na skrz ľudským filmom, ktorý pobaví, dojme a bude vo vás rezonovať ešte niekoľko dní po jeho vzhliadnutí. Kiež by to takto fungovalo i u iných narkomanských snímok.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Česká televize

Odporúčané články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Jean Gabin, herec s veľkým H

Jean Gabin, herec s veľkým H

/17.5.1904 – 1976, Francúzsko/ Jean Gabin chcel byť čímkoľvek iným, len nie hercom. Jeho otec a matka totiž vystupovali...