Ďalšie krajiny predstavili svojich kandidátov na Oscara

25.9.2007|Webnoviny|
Ďalšie krajiny predstavili svojich kandidátov na Oscara BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Necelý týždeň pred uzávierkou prihlášok do súťaže cudzojazyčných filmov v 80. ročníku udeľovania Oscarov, predstavili svojich národných kandidátov ďalšie krajiny.

Za Hongkong sa bude o nomináciu na Oscara uchádzať kriminálny film Fong juk (2006) režiséra Johnnyho Toa. Predseda Asociácie filmového priemyslu, ktorá o hongkonskom kandidátovi rozhodla, Crucindo Hung uviedol, že výber bol jednoznačný. Komisia je podľa neho presvedčená, že práve tento film má najväčšiu šancu zaujať členov americkej Akadémie.

Macedónskym kandidátom je film režiséra a scenáristu Milcha Manchevského Senki (2007), ktorý absolvoval svoju svetovú premiéru na nedávnom festivale v Toronte. Hlavnou postavou snímky je lekár, ktorého život sa dramaticky zmení po tom, ako prežije autonehodu, pri ktorej mal zomrieť.

Izrael bude reprezentovať úsmevná dráma režiséra a scenáristu Erana Kolirina Bikur Ha-Tizmoret (2007) - víťaz ceny Ophir, ktorú udeľuje Izraelská filmová akadémia. Snímka na minulotýždňovom udeľovaní cien zvíťazila v kategóriách Najlepší film a Najlepšia réžia, čím si automaticky zabezpečila post národného kandidáta. Film o egyptskej policajnej kapele, ktorá sa stratí počas putovania po Izraeli, absolvoval svoju svetovú premiéru na tohtoročnom festivale v Cannes, kde získal cenu Jury Coup Du Coeur.

Svojich kandidátov vybralo už aj Slovensko a Česká republika. Slovenská filmová a televízna akadémia vybrala film scenáristu, režiséra a producenta Martina Repku Návrat bocianov. Česi poslali do boja o Zlatú sošku film Obsluhoval jsem anglického krále (2006) režiséra Jiřího Menzela. Národných kandidátov v boji o nomináciu už zverejnili napríklad Filipíny (Donsol, 2006), Fínsko (Miehen työ, 2007), Francúzsko (Persepolis, 2007), Írsko (Kings, 2007), Maďarsko (Taxidermia, 2006), Nórsko (Tatt av kvinnen, 2007), Rakúsko (Diablova dielňa, 2007) a Južná Kórea (Miryang, 2007).

Uzávierka prihlášok do súťaže cudzojazyčných filmov je 1. októbra. Nominácie zverejní Akadémia filmových umení a vied 22. januára 2008. Slávnostný ceremoniál 80. ročníka udeľovania Oscarov bude v nedeľu 24. februára 2008 v hollywoodskom Kodak Theatre. Zdroj:  Webnoviny

Súvisiace články