film Kráľovstvo (2007)
Film Kráľovstvo (2007)
Video (1) | Články (1)

Réžia:

Peter Berg

Žáner:

Dráma | Thriler

Krajina

USA

Dĺžka filmu

110 min

Slovenská premiéra:

11.10.2007 (Tatrafilm)

Pôvodný názov:

The Kingdom

Špičkoví agenti FBI by mali byť pripravení na všetko. Vrátane situácie, kedy musia po páchateľoch pátrať v nepriateľskom prostredí, v ktorom stačí urobiť jeden chybný krok a role prenasledovateľa a koristi sa v okamihu vymenia. Do takého prostredia privedie elitných vyšetrovateľov akčný thriller Kráľovstvo, ktorý produkoval majster tohto žánru Michael Mann (Collateral, Miami Vice).

Východzia situácia sa voľne inšpirovala samovražedným útokom proti civilným americkým základniam v Saudskej Arábii z roku 2003, pri ktorom zahynulo 35 ľudí a 160 ich bolo zranených. FBI vyšle do akcie svoj najlepší tím vedený rozhodným agentom Ronaldom Fleurym (Jamie Foxx), ktorý má v pláne do týždňa zaistiť páchateľa. Saudskoarabská realita im však uštedrí tvrdú životnú lekciu a naivnú predstavu o jednoduchej misii úplne rozbije. Napriek tomu, že nerozumejú kultúre, v ktorej sú nútení dočasne žiť, a navzdory všadeprítomnej nenávisti a neochote úradov spolupracovať, sa im nakoniec podarí dostať na stopu zdanlivo nepolapiteľným zločincom. Zostáva otázka, či nebude táto teroristická bunka pre štvoricu agentov a pár ich miestnych kolegov príliš veľkým sústom, pretože ľudia, ktorí nemajú strach zo smrti a naviac disponujú veľmi slušným zbrojným arzenálom, sa zatýkajú veľmi ťažko.

Pod režijným vedením herca a režiséra Petra Berga sa zišla veľmi skúsená herecká zostava, v ktorej oscarového Jamieho Foxxa (Miami Vice, Ray) dopĺňa rovnakou soškou ocenený Chris Cooper (Americká krása, Adaptácia), pohľadná Jennifer Garner (Elektra, Daredevil) a talentovaný Jason Bateman (Zabiť eso).

Tí všetci spoločne v amerických a saudskoarabských reáliách vytvorili svižný akčný thriller, ktorý našťastie nehľadá liek na jednu z najväčších hrozieb súčasného sveta, ale sa skôr snaží ukázať, že existujú krajné situácie, na ktoré ani stopercentný profík nemôže byť pripravený. Útek pred protitankovou strelou, pocit permanentnej hrozby smrti , alebo pohľad do tváre muža, ktorý vám už za pár sekúnd odsekne hlavu, medzi ne bezpochyby patrí. Výlet do tohto Kráľovstva je nezabudnuteľným adrenalínovým zážitkom. Asi vás bude z neho mraziť a z hlavy ho tak rýchlo nedostanete. Ale to je vizitka väčšiny dobrých filmov.