film Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky (2008)
Film Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky (2008)
Fotogaléria (11) | Video (1) | Články (4)

Réžia:

Steven Spielberg

Žáner:

Akčný | Dobrodružný

Krajina

USA

Dĺžka filmu

123 min

Slovenská premiéra:

22.5.2008 (Tatrafilm)

Pôvodný názov:

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Devätnásť rokov čakania sa skončilo. Jedna z najslávnejších postáv filmovej histórie sa vracia na strieborné plátno. V sprievode typických fanfár Johna Williamsa v charakteristickom klobúku a s bičom, čoby nepostrádateľnou zbraňou. Indiana Jones. Univerzitný profesor a muž, ktorý objavil legendárnu Archu, zachránil posvätné Sankarove kamene a našiel Svätý grál. V novom dobrodružstve bude pátrať po ďalšej slávnej relikvii – záhadnej Krištáľovej lebke.
O ďalšom pokračovaní populárnej archeologickej série sa začalo hovoriť už vo chvíli, keď Indiana Jones zmizol spolu so svojím otcom v žiari zapadajúceho slnka na konci Poslednej krížovej výpravy. Nieže by slávny trojlístok tvorený režisérom Stevenom Spielgergom, producentom Georgom Lucasom a hercom Harrisonom Fordom nemal chuť pokračovať. Zásadnou prekážkou sa stal scenár. Napriek tomu, že sa oň pokúsil rad uznávaných autorov, úspešný bol až David Koepp (Vojna svetov, Spider - Man). Príbeh sa odohráva symbolicky presne 19 rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa Studenej vojny. Indiana Jones je v ňom profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najviac užíva kľud a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi.
Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, v ktorej sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalko (Cate Blanchett), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winston), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme životná láska Marion (Karen Allen).
Napriek všeobecnému nadšeniu a očakávaniu sa tu a tam objavujú obavy, že Harrison Ford je na akčného archeológa už príliš starý a že akčné scény, v ktorých bude figurovať, nemôžu vyzerať vierohodne. Producent Frank Marshall to ale vyvracia. „Harrison sa na rolu perfektne fyzicky pripravil a naviac, posunuli sme sa v čase o devätnásť rokov, takže je jasné, že na všetko stačiť nebude. Stvorili sme hrdinu z mäsa a kostí a nie superhrdinu,“ hovorí.