film Jánošík. Pravdivá história (2008)
Film Jánošík. Pravdivá história (2008)
Video (1) | Články (1)

Réžia:

Agnieszka Holland

Žáner:

Dobrodružný

Krajina

ČR | Poľsko | Slovensko

Dĺžka filmu

140 min

Slovenská premiéra:

10.9.2009 (Garfield Film)

Pôvodný názov:

Jánošík. Pravdivá história

Asi najdlhšie očakávaný filmový projekt na Slovensku je konečne hotový. Svetoznáma režisérka poľského pôvodu Agnieszka Holland so svojou dcérou Kasiou Adamik dokončujú v týchto dňoch koprodukčný poľsko-slovensko-česko-maďarský veľkofilm Jánošík. Pravdivá história. Režisérky čaká ešte zvukovýroba v troch metropolách Bratislave, Varšave a v Prahe. Najznámejší ľudový hrdina preslávený tým, že chudobným bral a chudobným dával.

Hlavnú úlohu stvárnil mladý český herec Václav Jiráček. Predstaviteľa Jánošíka hľadala režisérka v troch krajinách a Václav Jiráček bol vybraný z 300 uchádzačov. Agnieszka Holland: „Kasia vyberala z viac ako z 300 Jánošíkov - v Prahe, na Slovensku, vo Varšave. Po výbere sme spoločne vyskúšali 50 najlepších. Vašek nás okamžite nadchol, odlišoval sa od všetkých. Mal nielen pochmúrne, chlapčenské čaro, sústredenosť, zdržanlivosť a úprimný prejav, ale predovšetkým bolo cítiť, že má ten druh vnútornej nezávislosti, bez ktorej sa každý hrdina stáva len jednorozmernou bábkou. Nielenže zaujímavo vyzeral a presvedčivo hral, ale mal v sebe tú „iskru“ s ktorou som sa stretla u niekoľkých najlepších amerických hercov“.

Jánošíkovho druha Uhorčíka hrá slovenský herec Ivan Martinka. Tretieho dôležitého zbojníka v príbehu hrá poľská filmová hviezda Michal Zebrowski. Jánošíkovú osudovú lásku Barboru stvárnila americká herečka Sarah Zoe Canner a svoju úlohu sa naučila v slovenčine. Vo filme diváci uvidia aj mnoho známych slovenských, poľských a českých hercov Mariána Labudu, Mariána Geišberga, Richarda Krajča, Karla Dobrého, Vladimíra Jedľovského, Táňu Pauhofovú či Gabrielu Bírovú, Katarzynu Herman, Mareka Probosza a Eryka Lubosza.

Výpravný veľkofilm vznikol podľa scenára scenáristky a režisérky Evy Borušovičovej, ktorá niekoľko rokov študovala archívne záznamy a dokumenty. Zaujímali ju skutočné životné osudy charizmatického mladíka, ktorý zomrel mladý a stal sa legendou. Práve jej nový, vo viacerých smeroch prevratný pohľad na známeho hrdinu, oslovil režisérku Agnieszku Holland, ktorá si prizvala na pomoc svoju dcéru Kasiu Adamik. Veľkorysý projekt, ktorý mal byť prvým moderným slovenským veľkofilmom v porevolučnom období, odštartoval v roku 2002 producent Rudolf Biermann. Od októbra 2002 do konca janurára 2003 sa nakrútilo približne 40 percent filmu. Vtedy nikto netušil, že sa Jánošík odmlčí na šesť rokov kvoli odstúpeniu jedného z partnerov. Projekt zmietaný finančnými problémami, ktoré predĺžili dobu jeho vzniku na celých sedem rokov, s celkovým rozpočtom 6 000 000 € doviedol do úspešného konca poľský producent Dariusz Jablonski a jeho firma Apple Film Production, ktorá na základe špeciálnej zmluvy prevzala práva od slovenského producenta.

Dariusz Jablonski: „Sme pyšní, že sa nám tento mimoriadne náročný projekt podarilo priviesť ku šťastnému koncu. Získali sme partnerov z Poľska – Poľskú televíziu a Poľský inštitút filmového umenia, ako aj HBO Central Europe, podarilo sa nám tiež do projektu zapojiť Maďarov. Realizovali sme väčšiu časť nakrúcania a celú postprodukciu. Vznikol naozajstný stredoeurópsky film. Od začiatku sme si boli istí, že o tento projekt treba bojovať s celým odhodlaním. Povab predtým realizovaného materiálu, majstrovstvo Agnieszky Holland a mladistvá vízia Kasie Adamik sposobili, že hoci sme si boli vedomí namáhavej cesty, oplatilo sa na ňu vykročiť“.

V lete, presne 21. 7. 2008 si herci opäť mohli obliecť starostlivo uschované zbojnícke kostýmy a po šesťročnej pauze sa vrátili k svojim postavám pred kameru Martina Štrbu. Po rokoch smoly sa na film usmialo šťastie aj v tom, že nikto z hercov sa výrazne nezmenil. „Všetci akoby sa držali nejakej zvláštnej diéty a čakali, kým sa projekt dokončí. Bol to pre nás úplný zázrak a svojim spôsobom vyslobodenie,“ hovorí predstaviteľ titulnej postavy Václav Jiráček.

Jánošík. Pravdivá história vznikol za celkovo 90 filmovacích dní na slovenskej a poľskej strane Tatier, v Terchovej, Pieninách, v Podhalí a na Spiši. Vo filme účinkovalo spolu viac ako 100 hercov, niekoľko tisíc komparzistov a 60 jazdcov. Okrem nich si v Jánošíkovi zahralo aj viac ako tisíc zvierat, z toho najpočetnejšiu skupinu tvorili ovce /920/ a kone /76/. Pre potreby filmovania vyrobili 20 povozov, takmer 80 strelných zbraní, vyše 90 sečných a bodných zbraní a aj 2 delá. Celkovo bolo použitých 45kg strelného prachu, vyše 100 kostýmov, kompletný výzbroj pre 18 člennú zbojnícku družinu, 5 historických kočov a početné stavby.

Pre Dariusza Jabłońskeho to nie je prvá spolupráca so slovenskými a českými filmármi. V roku 1999 koprodukoval úspešnú a oceňovanú drámu Je třeba zabít Sekala, a nedávno debutoval aj ako režisér snímkou Jahodové víno, kde hlavné úlohy stvárnili Zuzana Fialová a Jiří Macháček a taktiež celovečerný dokument „Vojnové hry“.

Okrem celovečerného filmu o Jánošíkovi, ktorý bude mať na Slovensku premiéru 10. septembra 2009, vznikne aj štvordielny televízny seriál. Slovenským distribútorom filmu je GARFIELD Film.