film Forrest Gump (1994)
Film Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)

Réžia:

Robert Zemeckis

Žáner:

Komédia | Dráma

Krajina

USA

Dĺžka filmu

142 min

Pôvodný názov:

Forrest Gump

"Život je ako čokoládová bonboniéra... Nikdy nevieš, aký kúsok si vyberieš..."
Rovnako ako film sám - i táto veta sa stala klasikou a inšpiráciou pre milióny divákov po celom svete. Film prekonal doterajšie rekordy a viac než akýkoľvek iný príbeh oslovil srdcia divákov. S Forrestom prežijeme tri vzrušujúce desiatky rokov - od prostého detstva, kedy ho nechcú kvôli nízkemu IQ prijať do školy, až po absolvovanie univerzity, od telesného postihnutia až k hviezdnej kariére hráča amerického futbalu, od hrdinu z Vietnamu až po krevetového magnáta. Svoj neustálymi premenami nabitý život spojí s niekoľkými ľuďmi: s kamarátkou zo školy Jenny (Robin Wrightová), ktorá preňho zostala celoživotnou láskou. Potom s priateľom z vojny Bubbom (Mykelti Williamson) , ktorý dáva smer jeho úvahám o love kreviet, a tiež s poručíkom Taylorom (Gary Sinise), ktorému zachránil život vo Vietname. Dlhá Forrestova púť je rozprávaná nefalšovaným pohľadom hlavného hrdinu, ktorý sa stretáva so slávnymi ľuďmi – J.F.Kennedym i J.Lennonom – ale sám zostáva nedotknutý slávou. Forrest Gump je stelesnením éry a nevinnosti v krajine, ktorá svoju nevinnosť stráca. Svojim srdcom vycíti to, na čo jeho obmedzené IQ nestačí.
Režisér Robert Zemeckis našiel pre tento tragikomický príbeh vyváženú mieru nadsázky, citu, ľahko patetického tónu i nezvyčajnej melanchólie, pričom film je súčasne prešpikovaný kultúrnymi i spoločenskými odkazmi.
Tom Hanks bol prvýkrát nominovaný na Oscara v roku 1988 za svoj výkon vo filme Veľký. Vytúženú sošku získal až v roku 1993 za rolu homosexuálneho právnika vo filme Filadelfia a o rok neskôr práve za film Forrest Gump.