film Najtemnejšia hodina (2017)
Film Najtemnejšia hodina (2017)
Fotogaléria (48) | Video (1)

Réžia:

Joe Wright

Žáner:

Biografický | Dráma | Historický | Vojnový

Krajina

Veľká Británia

Dĺžka filmu

125 min

Slovenská premiéra:

11.1.2018 (CinemArt)

Pôvodný názov:

Darkest Hour

Gary Oldman ako Winston Churchill v príbehu o mužovi, ktorý sa nevzdal, aj keď okolnosti stáli proti nemu. V roku 1940 sa blížila nemecká invázia do Anglicka a britský premiér sa mal dohovoriť na podmienkach prímeria. Namiesto toho svojou slávnou rečou vyburcoval národ k boju.

Stavil všetko na jednu kartu, aj keď jeho šance boli malé a skoro nikto mu neveril. Neprehral, ​​a zachránil tak svet. Volal sa Winston Churchill a v najtemnejšej hodine našej civilizácie, na začiatku druhej svetovej vojny, sa tento britský premiér predviedol ako veľký hráč. Joe Wright, režisér Pokánia a Pýchy a presudku, jeho najslávnejšiu úlohu v dejinách premenil na strhujúcu drámu. Veľmi mu v tom pomohol Gary Oldman v hlavnej úlohe, ktorý Churchilla nehrá. On ním proste je.

“S tigrom nemôžete vyjednávať, keď máte hlavu v jeho papuli.” Winston Churchill bol majstrom presných bonmotov a týmto výstižne zhrnul postavenie Británie v roku 1940, v čase, keď sa britské vojská zúfalo krčili na pláži v Dunkerque a čakali na evakuáciu do Anglicka, zatiaľ čo sa Hitlerovi vzdávala jedna krajina za druhou. Hoci väčšina členov britského vojnového kabinetu uprednostňovala rokovania s Nemcami, on tvrdohlavo trval na “boji za každú cenu”. Všetko pritom nasvedčovalo tomu, že tá cena bude vysoká. Aj preto mal na svojej strane spočiatku iba jediného spojenca, múdru a milujúci manželku Clemmie (Kristin Scott Thomas). Géniovia sa poznajú podľa toho, že v pravú chvíľu urobia niečo, čo všetkým ostatným vyrazí dych. Politický génius Winston Churchill napísal prejav. Jednou z najsilnejších motivačných rečí v histórii zvrátil na svoju stranu najprv verejnú mienku a postupne aj väčšinu svojich odporcov. “Slová môžu zmeniť svet a Churchill práve toto v roku 1940 dokázal,” hovorí scenárista Anthony McCarten. “Aj keď bol pod nepredstaviteľným politickým tlakom, dokázal behom pár dní zmeniť priebeh dejín.”

Vďaka postave hlavného hrdinu nie je Najtemnejšia hodina suchopárnou dejepisnou drámou. “Nestaval som mu pomník, chcel som ukázať človeka, ktorý je plný pochýb a neistôt, hoci vedie celý národ. A úžasne glosuje aj v tej najtemnejšej hodine,” dodáva režisér Joe Wright.

Herecké obsadenie
Gary Oldman
Gary Oldman
Winston Churchill
Ben Mendelsohn
Ben Mendelsohn
kráľ George VI
Lily James
Lily James
Elizabeth Layton
Ronald Pickup
Ronald Pickup
Neville Chamberlain
Stephen Dillane
Stephen Dillane
Viscount Halifax
Nicholas Jones
Nicholas Jones
Sir John Simon
Samuel West
Samuel West
Sir Anthony Eden
David Schofield
David Schofield
Clement Atlee
Hilton McRae
Hilton McRae
Arthur Greenwood
Adrian Rawlins
Adrian Rawlins
veliteľ letcov Marshall Dowding
David Strathairn
David Strathairn
prezident Roosevelt
Pip Torrens
Pip Torrens
BBC producent
Richard Glover
Richard Glover
brigadista Nicholson
Joshua Higgott
Joshua Higgott
reportér