film Zmenšovanie (2017)
Film Zmenšovanie (2017)
Fotogaléria (25) | Video (1)

Réžia:

Alexander Payne

Žáner:

Komédia | Dráma | Sci-Fi

Krajina

Nórsko | USA

Dĺžka filmu

135 min

Slovenská premiéra:

1.2.2018 (CinemArt)

Pôvodný názov:

Downsizing

Matt Damon hrá v originálnej komédii Alexandera Paynea (Bokovka) chlapíka, ktorý sa nechá za vidinou bohatstva dobrovoľne zmenšiť. Paradoxne až ako desaťcentimetrový začne konečne poriadne žiť.

Predstavte si, že by ste mohli rozprávkovo zbohatnúť. Stačilo by splniť jednu malú podmienku. Dobrovoľne absolvovať proces, na ktorého konci by ste merali iba desať centimetrov. Išli by ste do toho? Režisér Bokovky Alexander Payne nakrútil veľmi originálnu komédiu o mužovi, ktorý začal naozaj žiť, až keď sa začal na život pozerať z úplne inej perspektívy.

Proces zvaný celulárna miniaturizácia vyvinuli nórski vedci ako jeden z liekov na hroziace preľudnenie planéty. Malí ľudia menej zjedia a zaberú menej miesta, to dá rozum. A aby do tohto programu vstupovalo čo najviac ľudí, sprevádzajú ho gigantické ekonomické výhody a trvalý pobyt v mini-milionárskom raji Leisureland. Vidina zbohatnutia do programu privedie aj Paula Safranka (Matt Damon) a jeho ženu Audrey (Kristen Wiig). Sú to bezdetní štyridsiatnici s nudnou prácou a neútulným bytom, ktorí aj tak nemajú pred sebou žiadnu životnú perspektívu. Po absolvovaní vstupného pohovoru nasleduje potrebná úprava (všetok telesný porast a plomby musia preč) a potom už narkóza a samotná miniaturizácia. Keď sa desaťcentimetrový Paul prebudí “na druhej strane”, dozvie sa, že Audrey nakoniec vycúvala. Bohatý, ale opustený Paul našťastie dlho nesmúti a nájde si nových “priateľov”, srbského playboya Dušana (Christoph Waltz) a jednonohú vietnamskú disidentku (Hong Chau). S nimi prežije počas pár týždňov viac ako za celý svoj doterajší život a uvedomí si, že aj v malom svete možno prežiť veľké veci.

“Ten príbeh je nádherný, vtipný a dojemný.” Tak zhŕňa Matt Damon svoje pocity z filmu Zmenšovanie. Bolo by chybou vnímať ho len ako šialenú komédiu o miniaturizácii ľudí. Je to horkosladké dobrodružné sci-fi o obyčajnom človeku, ktorý dostane druhú šancu prežiť zmysluplný život a našťastie ju využije..

Herecké obsadenie
Matt Damon
Matt Damon
Paul Safranek
Christoph Waltz
Christoph Waltz
Dusan Mirkovic
Hong Chau
Hong Chau
Ngoc Lan Tran
Kristen Wiig
Kristen Wiig
Audrey Safranek
Rolf Lassgård
Rolf Lassgård
dr. Jorgen Asbjørnsen
Ingjerd Egeberg
Ingjerd Egeberg
Anne-Helene Asbjørnsen
Udo Kier
Udo Kier
Konrad
Søren Pilmark
Søren Pilmark
dr. Andreas Jacobsen
Jason Sudeikis
Jason Sudeikis
Dave Johnson
Maribeth Monroe
Maribeth Monroe
Carol Johnson
Phil Reeves
Phil Reeves
Audrey
James Van Der Beek
James Van Der Beek
anestéziológ
Kevin Kunkel
Kevin Kunkel
Buddy Kevin
Patrick Gallagher
Patrick Gallagher
opilec v bare
Neil Patrick Harris
Neil Patrick Harris
Jeff Lonowski
Laura Dern
Laura Dern
Laura Lonowski
Niecy Nash
Niecy Nash
Leisureland Salesperson
Margo Martindale
Margo Martindale
cestujúca
Don Lake
Don Lake
Leisureland Guide Matt
Pepe Serna
Pepe Serna
Señor Cárdenas
Joaquim de Almeida
Joaquim de Almeida
dr. Pereira
Joe P. Harris
Joe P. Harris
časník
Filip Watermann
Filip Watermann
francúzsky spravodajca