film Čas (2021)
Film Čas (2021)
Video (1)

Réžia:

M. Night Shyamalan

Žáner:

Dráma | Mysteriózny | Thriler

Krajina

USA

Dĺžka filmu

121 min

Slovenská premiéra:

22.7.2021 (CinemArt)

Pôvodný názov:

Old

Väčšina z nás sa bojí starnutia. Predstava, že by sme sa ocitli na mieste, kde čas beží omnoho rýchlejšie, než je obvyklé, by preto asi každého vydesila k smrti. Vitajte v nočnej more servírovanej hororovým mágom M. Night Shyamalan (Šiesty zmysel, Rozpoltený).

Pre rodinu s dvoma malými deťmi to mala byť dokonalá dovolenka. Luxusný hotel v tropickom raji a hotelierov  tip na tajnú pláž nasvedčujú tomu, že rodinná dovolenka bude podľa ich predstáv. Aj keď deti, by určite ocenili aspoň malé dobrodružstvo. Na prvý pohľad pláž naozaj nemá chybu - je nádherne piesčitá, obklopená skalami a blankytne modré more láka k tomu, aby ste do neho okamžite skočili. Na druhý pohľad už to také ideálne nie je, pretože z prítomnosti ďalších opaľujúcich sa turistov je jasné, že podobný "tajný" tip dostalo omnoho viac ľudí, aj keď stále nejde o nič, čo by malo rekreantov znepokojovať. Problémy v raji sa prejavia až vo chvíli, keď deti na pláži nájdu opustené  veci patriace iným hosťom hotela a z mora vytiahnu mŕtvolu. Než sa z prvotného šoku spamätajú, čaká ich oveľa väčší šok - všetci náhle, nevysvetliteľne, rapídne starnú, čo vidno najmä na deťoch. Tam, kde pred chvíľou stáli dvaja drobci, sú teraz vydesení tínedžeri na prahu dospelosti. Všetkým na pláži je vzápätí jasné, že ak sa chcú dožiť večera, musia okamžite vypadnúť. Lenže to nebude také jednoduché ...

"Príbeh filmu vychádza z komiksu Sandcastle, ktorý mi dali prečítať dcéry. Nápad, že sa hrdinovia ocitnú na mieste, kde začnú neuveriteľne rýchlo starnúť, ma okamžite nadchol," hovorí Shyamalan. "Začal som ho rozvíjať a došlo mi, že ten film môže byť desivý a zároveň veľa emocionálny. Navyše ma k tomu priviedli moje dievčatá, takže je to pre mňa o to citlivejšia téma. Asi starnem," dodáva režisér.