Silent Hill (Silent Hill)

7.10.2006|Radovan Torda|
Silent Hill (Silent Hill)

Všetky filmy, ktorých predlohou sa stala videohra sú viac či menej vopred odsúdené na post akčnej vybíjanej, kde potoky krvi, futuristické zbrane a pravé háky sekundujú priamočiarej dejovej línii. Silent Hill sa podľa mňa (neznalého hry) vynoril z obdobných prvoplánových vôd, a tak som zavrhol myšlienku ísť na niečo podobné do kina a rozhodol sa počkať na DVD. Ale potom sa mi dostal do rúk článok, ktorý prinášal reportáž z natáčania niečoho bizarného a zaujímavo opisoval spojitosti s hrou, ktorá má dnes už niekoľko pokračovaní. Zasadol som teda pred veľké biele plátno a temné ulice Silent Hillu ma dostali v tom najpozitívnejšom zmysle slova.

Príbeh Rose, ktorej adoptívna dcéra Sharon máva živé sny o mieste zvanom Silent Hill, začína (rovnako ako hra) haváriou pred bránami tohto mestečka. Potom čo Rose precitne, zistí, že sedadlo vedľa nej je prázdne a Sharon zmizla v útrobách mesta, ktoré bolo po veľkom požiari vyľudnené. Rose v opare popola, trúsiaceho sa z oblohy, pomaly rozoznáva obrysy budov a zisťuje, že mesto žije vlastným životom, ktoré sa vymyká zdravému rozumu – jeho obyvatelia sa schovávajú v temných kútoch pred zlom, ktoré v podobe neuveriteľne bizarných bytostí hľadá svoje obete v úplnej tme vládnucej po každom zaznení požiarnych sirén. Nato aby našla milovanú Sharon, bude musieť prekonať množstvo v skutku desivých prekážok, aby nakoniec zistila, že jej dcéra zapadá do minulosti mesta viac ako by jej bolo milé...

Silent Hill je viac než len prehliadka príšer a naháňačka temnými chodbami miesta, ktoré desí už len svojou pustotou, je to dráma. Na jej počiatku stojí matka, ktorá vezme veci do svojich rúk, hodí odporúčania psychológov a manžela za hlavu a zavezie svoje dieťa na miesto, ktoré je podľa nej zdrojom jeho trápenia, aby následne stratila kontakt s realitou a vrhla sa rovnými nohami do boja za záchranu jedinej osoby, ktorá v oboch svetoch ostáva, tým jediným na čom záleží. Film je poprepletaný matriarchálnou symbolikou, kde žena predstavuje istotu, nádej, ale tiež slabosť a manipulatívnosť. Muži v Silent Hille hrajú druhé husle, čo rozhodne neplatí o hereckom nasadení zúčastnených: Sean Bean v úlohe bezmocného otca a manžela či detektíva Gucciho, ktorého stvárnil Kim Coates.

Samotná Rose je obyčajná žena ocitajúca sa v neobyčajných situáciách a vždy, keď myslíte, že už to vzdá, zodvihne sa a pokračuje v hľadaní. Osudovosť Rosinej sily sa odráža práve v skutočnosti, že Sharon je adoptovaná – „Keď som ju prvý krát uvidela, vedela som, že ja som jej matka.“ Radha Mitchel bola skvelou voľbou, veríte jej zraniteľnosť, odhodlanosť, silu, slzy a to všetko zabalené v živelnej kráse, ktorá postupne nadobúda nový rozmer v tmavých uliciach Silent Hillu.

Tvorca videohry skutočne nešetril zvrátenosťou pri kreácii jednotlivých stelesnení zla. Napríklad dvojnohé stvorenia so zvyškom tela akoby uväzneným v hrubej šedej koži, ktorá sa vlní pod nátlakom hlavy a rúk, snažiacich sa dostať na povrch alebo obor s obrovskou pílou, likvidujúci svoje úlovky naozaj brutálnym spôsobom. A keď sa dozviete, že títo sú len prisluhovači skutočného démona, dopadne na vás strach z blížiacej sa konfrontácie. I keď zlo má niekedy inú podobu, ako by sme očakávali a jeho zdrojom sme často my sami.

Silent Hill je kvalitným a prekvapivo farebným výletom do snového sveta, pohlcujúceho obe ústredné postavy, aby sa naplnil ich osud, aby došli do cieľa, aby nás ich cesta vystrašila, aby sa zo strašidelnej hry stal naozaj zaujímavý film, aby materinské puto premohlo temnotu, ktorej predtým nedokázalo zabrániť...Mrknite nato.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Od koľkých rokov dabujete filmy? Zhruba od desiatich rokov. Ako ste sa k dabingu dostali? Ako detský herec, keď som robil veľa...