Moja misia - cyklus filmov o slovenských misionároch vo svete

1.10.2006|Štefan Vraštiak|
Moja misia - cyklus filmov o slovenských misionároch vo svete

Utorok 3. 10. 2006, 17.00 hod.
CSEMADOK, Námestie 1. mája č.10
Na podujatie je vstup voľný !


Moja misia - cyklus filmov o slovenských misionároch vo svete spoločnosti  LUX communication. Predstavujeme tvorbu režiséra Mareka Poláčka - filmy Mátuška /Kazachstan/, Padre Alegría /Angola/, Anjeli /Juhoafrická republika/. Stretnutie s režisérom filmov.

Marek Poláček /nar. 2.5.1977, Ilava/ - slovenský režisér dokumentárnych filmov spoločnosti LUX communication - Poštárská telenovela  (2003), Útek do Albánska (2003), Medzi nebom a zemou  (2004), Cesta z pralesa  (2004), Misionár na Pangalane (2004), Anjeli (2004), Cena Človeka (2005), Rašaj (2005), Mátuška (2005), Padre Alegría (2006)

Filmy prehliadky:

MÁTUŠKA (KAZACHSTAN, STV, 2005) - réžia Marek Poláček
Viktória Zánová pracuje v Almaty s tými najbiednejšími a najopovrhovanejšími. Na misie čakala 40 rokov a do Kazachstanu sa dostala až ako 62 ročná. Boh jej neumožnil robiť veľké veci, ale len maličkosti. Lieči akupunktúrou, rozdáva bezdomovcom jedlo a šaty, ošetruje im hnisajúce rany. Bezdomovcovi Muratbekovi pomáha vybaviť si dokumentáciu, aby sa mohol zamestnať… Nebudeme vraj posudzovaní podľa toho, koľkým ľuďom sme pomohli, ale podľa toho, či sme pomohli tým, ktorým sme mohli pomôcť.


Viktória Zánová (Mátuška, 2005)

PADRE ALEGRÍA (ANGOLA, LUX communication 2006) - réžia Marek Poláček
Milan Zedníček v Angole uprostred nekonečných protikladov vojny a mieru, bolesti a radosti, ničenia a obnovy. 30 rokov bratovražedných bojov je minulosťou a v Angole vládne už tretí rok mier. V chudobných štvrtiach päťmiliónovej Luandy však každodenný boj o prežitie pokračuje. Na bolesť, nenávisť a beznádej našiel otec Milan Zedníček svoj vlastný liek: radosť. Nákazlivú a úprimnú radosť zo života. Niektorí ľudia dokonca ani nevedia, že ich farár sa volá Milan. Volajú ho „Padre Alegría“. Otec Radosť.


Chudobná štvrť päťmiliónovej Luandy v Angole

ANJELI (Juhoafrická republika, LUX communication 2005) - réžia Marek Poláček
Františka Olexová a deti zomierajúce na AIDS v Juhoafrickej republike. Príbeh o smrti a nádeji. Sestra  Františka Olexová pracuje v centre pre deti zomierajúce na AIDS. Aby deti smrť ľahšie prijali, rozprávajú im sestry príbeh o anjeloch. Vraj Ježiško potreboval nového anjela a tak si vybral jedno z ich detí. Aby bola „story“ o anjeloch dôveryhodnejšia, oblečú sestry zomierajúce dieťa do bielej košieľky a na hruď mu pripnú symbol AIDS - červenú stužku.


Dieťa zomierajúce na AIDS (Anjeli, 2005)

MOJA MISIA
Moja misia sú hlavne dokumentárne filmy o slovenských misionároch. Prvé filmy vznikli v roku 2003 a v súčasnosti dokončujeme film z Islandu s číslom 16. Sú to všetko portréty misionárov, ktorí sú ochotní pre dobro iných opustiť vlasť, rodinu, priateľov… Ich príbehy upozorňujú na hodnoty ako obeta, nezištnosť, či pokora. Vo svete zameranom na osobný úspech a prospech nás životy misionárov pozývajú k zamysleniu a k väčšej solidarite s druhými.  Dosiaľ boli nakrútené filmy: Slovensko - Poštárska telenovela, Albánsko - Útek do Albánska, Bolívia - Medzi zemou a nebom, Ekvádor - Cesta z pralesa, Madagaskar - Misionár na Pangalane, JAR - Anjeli, Rumunsko - Taký všedný život, Sibír - Čo slová nepovedia, Nemecko - Rašaj, Taliansko - Cena človeka, Slovensko - Podnikateľ s dušami, Angola - Padre Alegría, Ukrajina - Dom nádeje, Keňa - Putovanie za šťastím, Kazachstan - Mátuška.
V rokoch 2004 - 2006 sme tiež zrealizovali 90 projekcií filmov - na školách, vo farnostiach, na konferenciách, na festivaloch. Súčasťou programu  je projekcia dokumentárneho filmu z cyklu Moja misia, diskusia s autorom, alebo s misionárom, koncert gospelového zoskupenia LUX band, predaj DVD a VHS…
12 filmov cyklu sme vydali na 2 DVD s názvom Moja misia I. a Moja misia II.
Na každom DVD sa nachádza 6 filmov. DVD Moja misia II. obsahuje aj anglické a nemecké titulky.
DVD Moja misia I. - II. patria medzi naše najpredávanejšie tituly, preto plánujeme aj vydanie DVD Moja misia III.
12 filmov cyklu sme tiež vydali na 12 samostatných videokazetách.
 V roku 2006 odvysielala  STV Bratislava 14 dielov cyklu.“ - vraví Marek Poláček.


Režisér Marek Poláček

MYŠLIENKY MISIONÁROV
JOZEF HURTON z Talianskych Álp
Každý deň je dobrý prísť na tento svet a takisto každý deň je dobrý odísť z tohto sveta.
Hory, to je trvalá kontemplácia. Len sa pozerať a rozmýšľať. Nasávať do seba to, čo človek vidí. To je modlitba. Netreba vymýšľať formulky. To príde samo.
Myslím, že každý, kto ide do ticha hôr, príde na krásne myšlienky, ktoré my voláme modlitbou. Modlitba ne je nič iné, než pozdvihnutie duše k Bohu. A toto pozdvihnutie ľudia na horách cítia.
Život je možnosť prežívať to, čo nám Boh daroval. Možnosť nového začiatku každý deň. Po takých úrazoch a nešťastiach na horách si človek začína vážiť to, čo si predtým tak nevážil. A mnohí sa stanú lepšími.
Keď ide človek do hôr, do výšky, problémy z dola tak trochu zmiznú.
Každý, kto prichádza do hôr, príde dole ako lepší človek.
Na horách sa človek cíti poníženejší. Prestane si namýšľať, že znamená mnoho.

VIKTÓRIA ZÁNOVÁ z Kazachstanu
Nezáleží ani na tom, čo robíme, ale na tom koľko lásky vkladáme do svojej práce.

JOZEF LANČARIČ z Nemecka
Je ťažké hovoriť pravdu, lebo nikdy si nemôžeš byť istý, že tvoje hľadisko zahŕňa všetky hľadiská.
Každý človek si píše svoj životný príbeh sám. A záleží len od teba, či zo svojho života urobíš zaujímavý príbeh, či zo svojho života urobíš nádherné dobrodružstvo, alebo ho totálne zbabreš. Je to v tvojich rukách.

Zdroj:  SFÚ

Súvisiace články