Rok 2023 sa s nami rozlúči jednou novou snímkou s názvom Aspoň jeden gól od Taika Waititiho

28.12.2023|Ivet Kollárová|

Posledný týždeň v mesiaci december a rovnako tak aj v roku 2023 prinesie do kín len jeden nový film a síce športovú, komediálnu drámu od režiséra Taika Waititiho, Aspoň jeden gól (Next Goal Wins). Príbeh neslávne známeho futbalového tímu Americkej Samoy, ktorý v roku 2001 legendárne prehral zápas v kvalifikácii na majstrovstvá sveta s Austráliou 31:0 a čo sa asi dialo po tomto výprasku podľa Taiki Waititho, ktorý film režíruje.

Futbalový štadión v Coffs Harbour v Austrálii. Futbalový tím Austrálie práve vytvoril svetový rekord v najvyššom víťazstve v medzinárodnom futbalovom zápase v pomere 31:0. Zdolaný tím Americkej Samoy sa po tejto porážke v kvalifikácii na majstrovstvách sveta stane terčom posmechu športového sveta – a pripraví tak pôdu pre film maorského režiséra Taiku Waititiho (Jojo Rabbit, Thor: Ragnarok).

 Táto katastrofálna prehra sa stala najhoršou porážkou v histórii medzinárodného futbalu, ponížením, ktoré viselo nad malým tichomorským ostrovom Americká Samoa ako neúprosný mrak.  Tím Americkej Samoy zostal na najnižšom mieste svetového rebríčka FIFA až do novembra 2011, keď sa situácia konečne zmenila a malý ostrov dosiahol svoje historicky prvé medzinárodné víťazstvo v podobe výhry 2:1 nad Tongou počas kvalifikácie na majstrovstvá sveta Oceánskej futbalovej konfederácie (OFC). Tu niekde sa začína náš príbeh. Keď sa Taika Waititi dozvedel o epickom zlyhaní a príbehu tímu outsiderov, ktorým sa nakoniec splnili sny, vedel, že tento film musí natočiť. “Vždy hľadáte inšpiráciu, ale pri tomto filme už všetko bolo,” hovorí. Inšpirovaní príbehom o strate, vykúpení a radosti si producent Jonathan Cavendish a výkonný producent Andy Serkis pod svojou produkčnou značkou Imaginarium Productions zabezpečili práva na adaptáciu dokumentárneho filmu z roku 2014 Next Goal Wins, ktorý tento príbeh zachytil už skôr.  V hlavnej úlohe trénera, ktorý sa podujme na trénovanie najhoršieho tímu na svete sa predstavil skvelý Michael Fassbender. Okrem Fassbendera si vo filme zahrali aj Oscar Kightley, Kaimana, David Fane, Rachel House, Beulah Koale, Taika Waititi, Will Arnett, Elisabeth Moss a iní...

  Foto © Depositphotos/CinemArt

Súvisiace články