Herec s prízvukom Michael Caine

9.4.2019|Marko Aust|

Anglický herec Sir Michael Caine sa narodil ako Maurice Joseph Micklewhite 14. marca 1933 v Londýne. Otec Maurice Joseph Micklewhite Sr. bol pomocníkom na trhu s rybami a matka Ellen Frances Marie Burchell bola kuchárkou a upratovačkou.

Mal dvoch súrodencov, staršieho nevlastného brata Davida Williama Burchella a mladšieho vlastného brata Stanleya Micklewhitea. Vyrastal v Southwarku v južnom Londýne a počas druhej svetovej vojny ho evakuovali do King's Lynn v Norfolku. Po skončení vojny rodina dočasne bývala v prefabrikovanom dome, kedže mnoho domov v Londýne bolo počas vojny zničených.

V roku 1944 získal štipendium v škole Hackney Downs, a po roku prešiel na Wilsonovo gymnázium v Camberwelle, kde v roku 1948 absolvoval zo šiestych predmetov. Potom nakrátko pracoval ako spisovateľ a poslíček pre filmovú spoločnosť. V apríli 1952 ho povolali do vojenskej služby, ktorú vykonánal dva roky. Počas toho obdobia slúžil v Nemecku a neskôr bol účastníkom prebiehajúcej koréjskej vojny.

Po návrate z vojny získal miesto asistenta v divadle. V tom čase začala jeho herecká kariéra, mal za sebou i malé divadelné úlohy, čomu mu pomohol aj jeho výrazný londýnsky prízvuk, kde vystupoval pod menom Michael Scott. Kedže v Londýne už vystupoval herec s týmto menom, na radu svojho agenta zmenil svoje umelecké meno na Michael Caine počas hovoru v telefonickej búdke. Inšpiroval sa podľa názvu filmu The Caine Mutiny s Huphreyom Bogartom, ktorý práve prebiehal v kinách.

Michael Caine

Vďaka svojím skúsenostiam v divadle získal svoju prvú filmovú úlohu v snímke A Hill in Korea (1956). Pokračoval v menších úlohách v snímkach How to Murder a Rich Uncle (1957)Blind Spot (1958), The Two-Headed Spy (1958) či Solo for Sparrow (1962). Okrem toho vystupoval aj v televíznych seriáloch ako Escape (1957) z vojenského prostredia alebo kriminálnej dráme Mister Charlesworth (1957).

Prielom v kariére Michaela Cainea nastal v šestdesiatych rokoch vo vojnovej snímke Zulu (1964), kde získal výraznejšiu úlohu poručíka Bromheada. Následovala televízna snímka Hamlet in Elsinore (1964), v ktorej si zahral spolu s ďalšou vychádzajúcou hviezdou Christopherom Plummerom. Objavil sa v úlohe britského agenta v snímkach Funeral in Berlin (1966) a Billion Dollar Brain (1967).

V roku 1966 prijal ponuku od herečky Shirley MacLaine si zahrať po jej boku v komediálnom krimi filme Gambit (1966), ktorý bol jeho prvým hollywoodským filmom a jeho hviezda začala stúpať na medzinárodnom poli. O rok neskôr si zahral v komediálnej snímke Alfie (1967), ktorá mu vyniesla prvú nomináciu na Oscara. Spomeňme ešte úspešné snímky Špinavá hra (1969)Italian Job (1969).

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch si opäť zahral v množstve snímok, i keď sa ozvali názory, že zobral úlohu aj v podpriemerných filmoch čisto za vidinou zárobkov, čo neskôr herec aj údajne potvrdil. Z tých najznámejších a úspešných snímok nesmieme zabudnúť na kriminálny thriler Chyťte Cartera (1971). Zahral si v dráme Marseillská zmluva (1974), či v dobrodružnom filme Muž, ktorý chcel byť kráľom (1975) spolu s Seanom Connerym a Christopherom Plummerom. Ďalej to boli vojnová dráma Vzdialený most (1977), Rita (1982), kde bol nominovaný na cenu Oscara, ktorú nepremenil. Podarilo sa mu to neskôr v snímke Hana a jej sestry (1986) v ktorej získal Michael Caine svojho prvého Oscara za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. S komikom Steve Martinom si zahral v kriminálnej komédii Špinaví, prehnití grázli (1988) a objavil sa aj v dvojdielnej televíznej minisérii Jack Rozparovač (1988).

V ďalších rokoch sa okrem iného objavil v romantickej snímke Fraška (1992) v úlohe majiteľa kočovnej hereckej spoločnosti, muzikálny film Tichý hlas (1998) mu priniesol cenu Zlatého glóbusu a o rok neskôr získal druhého Oscara za mužský herecký výkon vo vedľajšiej úlohe v snímke Pravidla moštárny (1999), kde sa predstavil v úlohe doktora Larcha, ktorý naučil Homera zo sirotinca byť dobrým lekárom.

Fotogaléria E. A. Poe: Archa bláznov (2014)Zobraziť fotogalériu »

Za úlohu starnúceho reportéra v snímke Tichý Američan (2002) mal na dosah tretieho Oscara, ktorého mu vyfúkol herec Adrien Brody. Ďalej sa predstavil v dobružnej komédii Tajomstvo bratov MacCannovcov (2003), spolupracoval s režisérom Christopherom Nolanom v filmovej adaptácii komiksu v úlohe Alfreda, verného sluhu Batmana v snímkach Batman začína (2005)Temný rytier (2008) a Návrat Temného rytiera (2012).

V poslednom období sme ho v našich kinách mohli vidieť v špionážnej komédii Kingsman: Tajná služba (2014), sci-fi snímke Interstellar (2014), mysterióznom thrileri E.A.Poe: Archa bláznov (2014) či komédii Vo veľkom štýle (2017), kde si spolu s Morganom Freemanom a Alanom Arkinom zahral trojicu zúfalých kamarátov odhodlaných prepadnúť banku, ktorá ich pripavila o peniaze.

Fotogaléria Vo veľkom štýle (2016)Zobraziť fotogalériu »

Michael Caine bol dvakrát ženatý. S prvou ženou herečkou Patriciou Haines sa zobrali v roku 1955 a mali spolu dcéru Dominique. Manželstvo im skončilo rozvodom v roku 1962. Neskôr randil nejaký čas s Biancou Jagger. V roku 1973 sa po druhý raz oženil s herečkou a modelkou Shakirou Baksh s ktorou žije doteraz. S ňou má druhú dcéru Natashu Haleemu.

Za svoj prínos filmovému umeniu ho v roku 2000 povýšila anglická kráľovna Alžbeta II. do rytierského stavu. V súčasnosti žije hlavne v anglickom Leatherheade v Surrey, kde je patrónom Leatherheadského festivalu. V politike je konzervatívec, hlasoval za Brexit, ako uviedol pre noviny Telegraph, radšej chce byť chudobným pánom ako bohatým sluhom.

  Foto © Fred Ohert (Public Domain) / Bonton Film / Continental Film / Depositphotos

Odporúčané články

Čeľuste (1975)

Čeľuste (1975)

Mladý pár sa rozhodne pomilovať pri splne v mori. Sú totiž opití a dievčina sa vyzliekla do naha. Netuší, že sa práve zapisuje svojimi...
Vtedy na Západe (1968)

Vtedy na Západe (1968)

Jill McBain (Claudia Cardinale) je bývalá prostitútka, ktorá chce začať nový život s ovdoveným farmárom. Keď príde na farmu  uvidí len...