Som legenda (I am Legend)

4.1.2008|Tomáš Kolompár|
Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá oblasť na zeleň. Poviete si, môže byť, no nie? Nie však v prípade Willa Smitha čoby vedca Roberta Nevilla, ktorý sa ocitne napospas celému osudu a ešte k tomu musí po večeroch bojovať s nakazenými príšerami našej ľudskej populácie. To všetko sa režisérskej taktovky Francisa Lawrenca(Constantine), čo dopredu sľubuje perfektný zážitok.

Keď som zhruba pred rokom a pol zaregistroval, že sa chystá spracovať takáto tematika, ihneď som zbystril pozornosť, totiž v poslednej dobe sú filmy Willa Smitha, aj keď silno komerčné, no o to viac úspešné a kvalitné z jeho hereckého pohľadu. Už to totiž nie je ten Will Smith z Men in Black. Postupom času sa z neho stáva herec tých najvyšších kvalít, ktorý do kín po celom svete pozýva kvantá a kvantá ľudí. Stal sa z neho herec, ktorý „netočí“ 3 filmy za rok ako kedysi. Svoje úlohy si precízne vyberá a čo je dôležitejšie, vie ich aj perfektne odprezentovať ako napríklad v Šťastí na dosah. Práve v tom tkvie úspech jeho kariéry. Keď sa k tomu ešte priráta kvalitný režisér typu Lawrenca niet o čom diskutovať, ako je to v tomto prípade.

Som legenda (I am Legend, 2007)

Ich najnovší film je po stránke dejovosti plynule jednoduchý. Robert Neville (Will Smith) je brilantný vedec. Ani jemu sa však nepodarilo zabrániť šíreniu desivého, ľuďmi vyvinutého vírusu, ktorý je nezastaviteľný a nevyliečiteľný a mení ľudí na krvilačné beštie. Neville, je z neznámeho dôvodu imúnny, je teraz posledným nenakazeným živým človekom v New Yorku a možno aj na celom svete. Celé tri roky poctivo vysiela rádiom odkazy a snaží sa skontaktovať s inými ľuďmi, ktorí unikli nákaze. Ale Neville nie je v New Yorku sám. V tieňoch naňho číhajú zmutované obete vírusu, sledujú jeho každý krok a čakajú, kým urobí fatálnu chybu. Neville je preto poslednou nádejou pre ľudstvo. Musí len nájsť spôsob, ako pomocou svojej imúnnej krvi vyvinúť protilátku, ktorá zvráti účinky vírusu.

Možno si niekto z vás povie, že takéto filmy s podobným žánrovo-dejovým aspektom sme tu už mali. Ja si však dovolím tento, možno pravdivý, fakt vyvrátiť. Takýchto filmov sme tu už síce mali, no nie za predpokladu citlivej Lawrencovej režisérskej taktovky a Smithovho nebývalého hereckého talentu. Ten, kto si myslí, že Som Legenda je akčným filmom, bude veľmi, ale veľmi sklamaní. Francis Lawrence sa zameral hlavne na psychologickú rovinu hlavného hrdinu, jeho osamelosť a vnútorný boj proti nákaze. Od začiatku máme možnosť sledovať ako Neville žije svojim pokojným životom, naháňa divú zver na Time Square, chodí si nazbierať čerstvé plody a požičiava si obľúbené cd-čko Boba Marleyho. Túto jeho pokojnú idylu však naruší pípanie jeho hodiniek, a príchod večera. S pokojných chvíľ sa odrazu dostaneme do roviny strachu a bezmocnosti. Práve v tomto smere pramení dokonalosť tohto filmu. Práve jemnosť servírovanie týchto situácii vytvára z filmu Som Legenda zaujímavý film, ktorý sa oplatí vidieť. Je podľa mňa aj zbytočné hodnotiť totiž výkon Willa Smitha, ktorý je jednoduchý bezchybný a stvorený pre charakter svojej úlohy. Za zmienku stojí len to, že s nim budete súcitiť, budete mu držať palce a budete sa s ním báť. Až tak reálne pôsobí tento film. Je veľmi veľa príkladov, ako  scéna spadnutých a zničených mostov, či scéna v malej čiernej diere, kde musí hlavný hrdina vojsť, aby zachránil svojho psa, ktoré sú priam príkladovo natočené. Spolu s flashbackmi, čo sa vlastne s ľuďmi stalo a ako si žil Neville pred tým, je skrátka dobre fungujúcou paletou, ktorá do seba zapadá ako nejaké lego.

Som legenda (I am Legend, 2007)

Na záver len stručne dodám, že sám som sa na tento film tešil ako malé decko a patrične som si ho aj užil. Úplnú dokonalosť síce skazila sentimentálna posledná 5-minútovka, ktorá trošku pošramotila povesť dobrej štruktúre filmu, ale to by nebol správny komerčný hit, že? Jedno je, ale isté, Will Smith a Som Legenda sa skrátka oplatí vidieť. Nemám už totiž čo viac dodať, iba ak stráviť prvé dni v novom roku pri „cool“ filme, akým je tento...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Warner Bros

Odporúčané články