Fantastická štvorka a Silver Surfer (Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer)

5.7.2007|Tomáš Kolompár|
Fantastická štvorka a Silver Surfer (Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer)

Leto je v plnom prúde a jeden blokbaster strieda druhý. Ako je už pomaly nepísaným zvykom, každé leto sa do svetových či našich kín dorúti nejaký ten komiksový hit s chuťou zarobiť si nejaký ten miliónik navyše. Ako som už spomínal, ani tento rok nie je výnimkou. V júni sme s veľkým sklamaním vzhliadli „ trošku trápiaceho“ sa Spider-mana a už sa na nás rúti ďalšia porcia komiksových hitov s priam obrovskou fanúšikovskou základňou. Mám na mysli druhý diel Fantastickej štvorky a na prvý diel sa môžeme tešiť v podobe Transformerov. Práve v týchto dňoch si svoje druhé pokračovanie odbila Fantastická štvorka, ktorá sa po výrazne nepresvedčivom prvom spracovaní vracia na čele so starým známym a nesmierne „kvalitným“ duom Doy Payne a Tim Story.

Na úvod mi nedá nezaspomínať na rok 2005 a prvý diel tejto azda po Spider-manovi a X-menoch najkultovejšej komiksovej adaptácie, ktorá síce zarobila „kruté“ peniažky, no v samotnom filmovom spracovaní to škrípalo ako staré hrdzavé hodinky. Ako však už v Hollywoode býva zvykom, po tržbe cca 400 miliónov dolárov sa pokračovanie odkleplo ešte skôr ako stihli zistiť, že sa do tržieb ešte nezarátali DVD-čka a podobné reklamno-materialistické zbytočnosti. Opäť ďalší dôkaz na skutočnosť, že keď sa sypú peniažky, budeme točiť dovtedy, dokým na tom budeme zarábať a fakt, že samotný film nestojí zato, už nikoho netrápi. Čo je na tom, že sa ničí jedna z ďalších svetovo populárnych komiksových námetov. Skrátka Hollywood ako sa patrí.

Fantastická štvorka a Silver Surfer (Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer, 2007)

O čo však v dvojke vôbec ide? Po dvoch rokoch sú teda štyria hrdinovia opäť pripravení čeliť nebezpečenstvu, ktoré ohrozuje našu matičku-zem. Celý dej pokračovania Fantastická štvorka sa točí okolo štvorice superhrdinov, na ktorých čaká najťažší protivník v podobe tajomného strieborného surfera, ktorý priletel z hlbín vesmíru, aby našu planétu pripravil na jej zánik. Kým križuje celý svet a zanecháva za sebou spúšť, Reed, Sue, Johny a Ben musia odhaliť jeho veľké tajomstvo a zvrátiť situáciu skôr, než zničí celú planétu. Ako námet veľmi dobré, povedal by si azda každý. Myslel som si to tiež dokým som film neuvidel. Človek by od druhej časti čakal výraznú porciu akcie, vtipu, nejakej tej myšlienky navyše a hlavne vyvarovania sa chýb z minulosti. Opak je pravdou, čo vo Fantastic Four nehrozí ani na míle ďaleko a ako neslávne sa prezentovala jednička, tak zdrvujúco pokračuje dvojka. Nič nové, nič, čo by diváka strhlo s nudného priebehu, čoho krásnym príkladom je pomerne dosť dlhá scéna so zamieňaním postáv hlavných hrdinov, čo pôsobí do chvíľke trápne a za druhé, podobná scéna bola videná aj v prvej časti.

Keď som spomínal akciu, filmu sa odkleplo o vyše 40 miliónov viac ako pred dvoma rokmi, ale ani teraz, pri písaní tejto recenzie, mi vlastne nedochádza, kam tie peniaze vlastne putovali, keď možno jediná výraznejšia akčná scéna(naháňačka medzi mrakodrapmi) nesiaha Spider-manovi resp. X-menom ani po päty a nie ešte to, aby ešte zaujala. Fantastická štvorka pokračuje v tom, čo si v jednotke doslova navarila. Počnúc trikovými zábermi, dialógmi, béčkovými hercami . Na vrchole všetkého je však samotný režisér Tim Story, ktorý má na svojom konte tie najmaximálnejšie béčka všetkých žánrov, z ktorých je asi najlepším dôkazným materiálom jeho americká verzia na Taxi Taxi. Jeho poňatie známej komiksovej hitovky pôsobí vysoko podpriemerné a pýtam sa, ako je možné, že mu bola udelená pocta odrežisérovať taký film, ktorý bezpochyby potrebuje určitú myšlienku, vymakané trikové zábery, či patričnú akciu?! Aj obrovský fanda tejto série musí bezpochyby zaplakať nad tým, čo sa tvorcom za tie 4 roky podarilo „natočiť“.

Fantastická štvorka a Silver Surfer (Fantastic Four: Rise of The Silver Surfer, 2007)

V skratke by sa teda dalo povedať, že druhý diel, je dlhší, obsahuje jednu novú postavu a potom asi hodinu a pol nudy a ničoho, čo vás za prvé nezabaví a za druhé nepresvedčí o tom, že sa skutočne pozerám na trošku kvalitný film. Od prvých minút je jasné, čo sa bude diať, kde sa bude diať a ako sa to všetko skončí. Úplnou absurditou potom vyznejú aj samotní dvaja „záporaci“, ktorým chýba akákoľvek temná stránka. Práve naopak sa z nich stávajú iba akési bábky, ktorých by sa nezľakli ani malé deti zo škôlky .Veľkou chybou bolo práve neskutočné zahodenie príležitosti na hlbšie predstavenie novej postavy- strieborného surfera. Na plátne toho priestoru príliš nedostáva a nemá šancu ako tak vylepšiť „okatý“ dej. Práve naopak do popredia sa dostáva osudová štvorka. Je to hlavne film o nich, takže nič zvláštne by na tom nebolo, ale postaviť do role štyroch prakticky necharizmatických hercov na čele s Jessicou Albou, ktorá na plátne pobehuje, vytvára silové polia, občas niečo zadrie a tým sa všetko skončí. Práve to je ten efekt, kde už nepomôže ani pekná tvárička, ani bicepsy Chrisa Evensa. Za prvé tri týždne sa Fantastická štvorka drží na rebríčku najsledovanejších filmov USA, kde je na piatom mieste zo ziskom cca 115 miliónov dolárov, čo neveští nič dobré, ako ďalšie pokračovanie a „možné“ ukončenie trilógie. Bolo by preto nanajvýš vhodné, aby sa do prípadnej nasledujúcej práce dostal niekto skúsený, prípadne niekto so zvučným menom a ukončil túto sériu vo veľkom štýle, tak ako by sa od začiatku patrilo a čo sa za prvé dva filmy, bohužiaľ nestihlo zrealizovať.

Fantastická štvorka je azda prvým veľkým sklamaním letných blokbasterov. Od „dvojky“ by každý „normálny“ fanúšik očakával výrazné zlepšenie ako u dejových tak i trikových aspektov. Druhý diel však ponúka len a len slabý odvar a veľmi malé zlepšenie prvého filmu. Skôr mi to pripadalo ako pokračovanie už tak dosť zbabranej série pod vedením (pre mňa dosť nepochopiteľnej) režisérsko-scenáristického tria Doy Payne, Mark Fox, Tim Story, ktorí okrem novej postavy a jedného vznášadla nevytvorili nič nové, nič prekvapujúce, čo by tejto komiksovej predlohe výrazne prospelo. Nepomáha ani ženský zázrak v podobe Jessicy Alby, ktorej pekná tvárička sa síce na plátne vyníma veľmi príjemne , no nezvláda zaplátať a vylepšiť výrazné sklamanie a totálne „odfláknutie“ druhého pokračovania. U mňa jednoznačné sklamanie a strata času, čo je na veľkú škodu, pretože séria s tak zaujímavým námetom by si rozhodne zaslúžila viac...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © 20th Century Fox

Odporúčané články