Najviac nominácii na Oscara 2024 získal film Oppenheimer, za ním nasledujú Poor Things a Vrahovia mesiaca kvetov
Dnešným dňom sme sa oficiálne dostali do vzrušujúcejšej časti oscarovskej sezóny. Po šokujúcich nomináciách na britské filmové ceny BAFTA, prichádza nominačné rozuzlenie aj za veľkou mlákou. Akadémia filmového a televízneho umenia, skrátene Akadémia vyhlásila nominácie na 96. ročník udeľovania cien Oscar 2024. O vyhlásenie nominovaných v 23. kategóriách sa postarali herci Zazie Beetz a Jack Quaid (a ako poznamenala riaditeľka Akadémie, tento rok hlasovali Akademici z rekordného počtu 95 krajín). No a ako už je pomaly zvykom, Akadémia svoje umenie šokovať povýšila opäť raz na novú úroveň. A to ako v pozitívnom, tak aj negatívnom zmysle slova.
Avšak, jedno sa musí Akadémii nechať, jej snaha o diverzitu a inklúziu naprieč kategóriami a dáva si veľký pozor, aby sa neopakovali “hashtagy“ OscarsSoWhite (za čo z časti môžu aj zmenené podmienky pre filmy, ktoré sa chcú uchádzať o nomináciu na Oscara a musia spĺňať určité kritéria dané Akadémiou). Počas celej oscarovskej sezóny 2023-2024 sa skloňujú mená dvoch veľkých filmov, ktoré bok po boku vtrhli v lete do kín, a ktoré prepisujú filmovú históriu. Svet ich pozná pod označením Barbenheimer a na mieste bolo očakávanie, že práve tieto dva filmy budú dominovať dnešným nomináciám. Avšak realita je trochu iná a mnohých, najmä fanúšikov filmu Barbie zabolí.
Lídrom nominácii na 96. ročník udeľovania cien Oscar 2024 sa stala snímka Oppenheimer režiséra Christophera Nolana. Film získal 13 nominácii, vrátane najlepší film, réžia, kamera, originál hudba, strih, adaptovaný scenár a herci v hlavnej úlohe (Cillian Murphy) a vedľajších úlohách (Emily Blunt, Robert Downey Jr.). Snímka sa objavila v každej očakávanej kategórii a väčšie prekvapenie na úkor favorita sa nediali. Na druhú stranu film Barbie si odnáša “len“ 8 nominácii a niekoľko prekvapení.
Film získal nominácie v kategóriách najlepší film, adaptovaný scenár (krok Akadémie, ktorý viacerí nechápu a snažia sa prísť na to, z čoho je film adaptovaný (okrem bábiky)), kostýmy, výprava, či originál piesne – I’m Just Ken a What Was I Made For?, ktorá je favoritom kategórie. A potom prišli prekvapenia. Jedno z tých milých je nominácia pre herečku Americu Ferrera v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe. Avšak, film nezískal nomináciu pre herečku v hlavnej úlohe, kde sa očakávala Margot Robbie (za to Akadémia nominovala najhlavnejšieho Kena vo vedľajšej úlohe v podaní Ryana Goslinga) a to najdôležitejšie, Grete Gerwig ušla očakávaná nominácia v kategórii réžia. Tam sa (po roku absencie) prebojovala jedna jediná režisérka (čo sa stáva zlatým, nelichotivým pravidlom) a to Francúzska Justine Triet s filmom Anatómia pádu. Justine sa stala len ôsmou ženou-režisérkou v histórii Oscarov, ktorá sa dostala do tejto kategórie. O pozlátenú sošku Oscara bude bojovať v obkľúčení režisérov Martin Scorsese, Christopher Nolan, Yorgos Lanthimos a Jonathan Glazer.
Film Poor Things režiséra Yorgosa Lanthimosa získal druhý najväčší počet nominácii, dokopy 11 a o výhru bude bojovať v kategóriách najlepší film, réžia, adaptovaný scenár, kamera, výprava, herec vo vedľajšej úlohe (Mark Ruffalo), či herečka v hlavnej úlohe. Tú získala Emma Stone, ktorá sa zároveň stala len druhou ženou v histórii Oscarov, ktorej sa podarilo získať nomináciu v dvoch prestížnych kategóriách (herečka a film – ako producentka) v jednom rok. Tou prvou ženou je nezabudnuteľná Frances McDormand za film Nomadland (tej sa podarilo aj tieto kategórie vyhrať).
Film, ktorý získal tretí najväčší počet nominácii je od režiséra Martina Scorseseho a treba ho hľadať pod názvom Vrahovia mesiaca kvetov. Film svojimi nomináciami rovnako prepisuje históriu. O Oscara sa bude uchádzať v kategóriách najlepší film, réžia (Marty získal rekordný počet nominácii za réžiu v kariére (dokopy 10) a prekonal Stevena Spielberga), kamera, originál hudba, strih (pani Thelma Schoonmaker sa stala jednou zo strihačiek s najvyšším počtom nominácii v kariére), herec vo vedľajšej úlohe (Robert De Niro), či herečka v hlavnej úlohe. Túto nomináciu získala Lily Gladstone, ktorá sa tak v histórii stala prvou ženou/herečkou s koreňmi pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky nominovanej na Oscara. Avšak, filmu sa prekvapivo nepodarilo získať nomináciu za adaptovaný scenár a Leo sa neobjavil v kategórii herec v hlavnej úlohe.
Film Maestro v réžii Bradleyho Coopera si takisto získal srdcia Akademikov. Film ocenili 7 nomináciami, vrátane najlepší film, kamera, originál scenár a herci v hlavných úlohách. Okrem Bradleyho sa nomináciu podarilo získať aj vynikajúcej Carey Mulligan. A štyri filmy si odniesli zhodne po 5 nominácii – Anatómia pádu, The Holdovers, čierny kôň sezóny - The Zone of Interest a prekvapenie Akademikov, snímka American Fiction. Anatómia pádu sa môže okrem nominácii za film, réžiu, či originál scenár pochváliť aj nomináciou pre herečku v hlavnej úlohe, z ktorej sa teší nemecká herečka Sandra Hüller. Tá má výborný rok, hrá v dvoch výrazných a nomináciami ocenených filmoch sezóny. Tým druhým je The Zone of Interest a napriek tomu, že jej za tento ušla nominácia vo vedľajšej úlohe, film si vyslúžil nominácie za réžiu, adaptovaný scenár, či zvuk. A film American Fiction priniesol prekvapenie v hereckých kategóriách (Jeffrey Wright a Sterling K. Brown) a originál hudba.
Do tejto kategórie sa prebojoval aj posledný Indiana Jones a skladateľ John Williams, ktorý sa vo veku 91 rokov stal najstarším nominovaným a má zároveň aj najviac nominácii v histórii Oscarov (54). Avšak tieto dva filmy sa do nominácii dostali pravdepodobne na úkor skladateľov ako Daniel Pemberton (Spider-Man: Cez paralelné svety), Joe Hisaishi (Chlapec a volavka), či Michael Giacchino (Society of the Snow). Film The Holdovers režiséra Alexandra Payna potešili nominácie v kategóriách najlepší film, originál scenár, či herci v hlavnej a vedľajšej úlohe. Paul Giamatti a Da’Vine Joy Randolph sú zároveň horúcimi kandidátmi na zisk Oscara, ich výkony vo filme im v priebehu sezóny vyniesli už niekoľko víťazstiev.
Pozitívnymi prekvapeniami v nomináciách sú napríklad aj herecké nominácie pre Colmana Dominga (Rustin), herecké ikony Annette Bening a Jodie Foster (obe Nyad), Danielle Brooks (The Color Purple), či nominácia pre filmy May December (originál scenár), Robot Dreams (animovaný film), El Conde (kamera), American Symphony (pieseň), či Godzilla: Minus One (vizuálne efekty). Menšie sklamanie priniesla kategória medzinárodný film, v ktorej sa opäť raz neobjavil francúzsky film. Táto anomália vznikla najmä “vďaka“ francúzskej Akadémii, ktorá do tejto kategórie neposlala film Anatómia pádu (ktorý by nomináciu určite dostal), ale (nemenej výborný film) Umenie jesť a milovať, ktorý ale potrebnú podporu nezískal. V kategórii chýbajú aj filmy ako Karaoke Blues, či Bastard. Do celkových nominácii sa nedostali napríklad filmy ako Saltburn, All of Us Strangers, Origin, Ferrari, či Priscila.
V kategórii najlepší film budú o cennú sošku bojovať filmy American Fiction, Anatómia pádu, Barbie, The Holdovers, Oppenheimer, Vrahovia mesiaca kvetov, Maestro, Minulé životy, Poor Things a The Zone of Interest. A aj tu sa môžeme potešiť historickému zápisu. Po prvý krát v histórii Oscarov sa stalo, že v kategórii najlepší film sa objavili tri filmy od režisérok. Tohtoročnú poctu si vyslúžili Justine Triet za Anatómiu pádu, Greta Gerwig za Barbie a Celine Song za Minulé životy. V tejto kategórii sa zároveň objavili aj dvaja víťazi prestížnych medzinárodných filmových festivalov – Cannes (Anatómia pádu) a Benátky (Poor Things).
Zo štúdii, či streamov si najviac nominácii odniesol stream Netflix, ktorý sa môže pochváliť 18 nomináciami. Za ním nasledujú Apple, Universal a Searchlight zhodne s 13 nomináciami a Warner Bros. s 9 nomináciami.
Udeľovanie 96. ročníka cien Akadémie sa uskutoční 10. marca 2024 v Dolby Theatre v Los Angeles. Moderátorom večera bude po štvrtý krát Jimmy Kimmel, ktorý sprevádzal Oscarmi v rokoch 2017 (tzv. “envelopegate“), 2018 a 2023. A ako-tak príjemnou správou pre tých, ktorí sa chystajú pozerať udeľovanie naživo, tento rok sa Akadémia rozhodla posunúť živý prenos o hodinu dopredu, čo v našom časovom pásme znamená o jednej hodine v pondelok ráno (minulý rok bol hodinový posun spôsobený zmenou času v USA).
Tu je prehľad všetkých nominácií na 96. ročník udeľovania cien Oscar 2024:
Najlepší film
American Fiction
Anatómia pádu
Barbie
The Holdovers (Zimné prázdniny)
Vrahovia mesiaca kvetov
Maestro
Oppenheimer
Minulé životy
Poor Things (Chudiatko)
The Zone of Interest (Zóna záujmu)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
Annette Bening – Nyad
Lily Gladstone – Vrahovia mesiaca kvetov
Sandra Hüller – Anatómia pádu
Carey Mulligan – Maestro
Emma Stone – Poor Things
Najlepší herec v hlavnej úlohe
Bradley Cooper – Maestro
Colman Domingo – Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Emily Blunt – Oppenheimer
Danielle Brooks – The Color Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Sterling K. Brown – American Fiction
Robert De Niro – Vrahovia mesiaca kvetov
Robert Downey Jr. – Oppenheimer
Ryan Gosling – Barbie
Mark Ruffalo – Poor Things
Najlepší režisér
Justine Triet – Anatómia pádu
Martin Scorsese – Vrahovia mesiaca kvetov
Christopher Nolan – Oppenheimer
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Jonathan Glazer – The Zone of Interest
Najlepší animovaný film
Chlapec a volavka
Elementy
Nimona
Robot Dreams
Spider-Man: Cez paralelné svety
Najlepší medzinárodný film
Io Capitano (r. Matteo Carrone, Taliansko)
La sociedad de la nieve (Society of the Snow) (r. J.A. Bayona, Španielsko)
The Teacher‘ Lounge (r. Ilker Catak, Nemecko)
The Zone of Interest (r. Jonathan Glazer, Veľká Británia)
Perfect Days (r. Wim Wenders, Japonsko)
Najlepšia kamera
Oppneheimer – Hyote van Hoytema
El Conde – Ed Lachman
Maestro – Matthew Libatique
Vrahovia mesiaca kvetov – Rodrigo Prieto
Poor Things – Robby Ryan
Najlepší dokumentárny film
20 Days in Mariupol
Bobi Wine: The People’s President
The Eternal Memory
Four Daughters
To Kill a Tiger
Najlepší strih
Anatómia pádu – Laurent Sénéchal
The Holdovers – Kevin Tent
Vrahovia mesiaca kvetov – Thelma Schoonmaker
Oppenheimer – Jennifer Lame
Poor Things – Yorgos Mavrapsaridis
Najlepší adaptovaný scenár
American Fiction – Cord Jefferson
Poor Things – Tony McNamara
Oppenheimer – Christopher Nolan
Barbie – Greta Gerwig, Noah Baumbach
The Zone of Interest – Jonathan Glazer
Najlepší originál scenár
Anatómia pádu – Justine Triet, Arthur Harari
The Holdovers – David Hemingson
Minulé životy – Celine Song
Maestro – Bradley Cooper, Josh Singer
May December – Samy Burch, Alex Mechanik
Najlepšia originál hudba
Oppenheimer – Ludwig Göransson
Vrahovia mesiaca kvetov – Robbie Robertson
Poor Things – Jerskin Fendrix
Indiana Jones and the Dial of Destiny – John Williams
American Fiction – Laura Karpman
Najlepšia originál pieseň
It Never Went Away – Jon Batiste a Dan Wilson (American Symphony)
What Was I Made For? – Billie Eilish a Finneas (Barbie)
Wahzhazhe (A Song for My People) – The Osage Tribe (Vrahovia mesiaca kvetov)
I’m Just Ken – Mark Ronson a Andrew Wyatt (Barbie)
The Fire Inside – Diane Warren (Flamin’ Hot)
Najlepšia výprava
Barbie – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Vrahovia mesiaca kvetov – Jack Fisk, Adam Willis
Napoleon – Arthur Max, Elli Griff
Oppenheimer – Ruth De Jong, Claire Kaufman
Poor Things – James Price, Shona Heath, Zsuzsa Mihalek
Najlepší make up a vlasy
Oppenheimer – Luisa Abel, Jason Hamer, Jaime Leigh McIntosh a Ahou Mofid
Poor Things – Mark Couler, Nadia Stacey a Josh Weston
Maestro – Kay Georgiou, Sian Grigg, Kazu Hiro a Lori McCoy-Bell
Golda – Karen Hartley a Suzi Battersby
Society of the Snow – Ana López-Puigcerver, Belén López-Puigcerver, David Martí a Montse Ribé
Najlepšie kostýmy
Barbie – Jacqueline Durran
Oppenheimer – Ellen Mirojnick
Poor Things – Holly Waddington
Vrahovia mesiaca kvetov – Jacqueline West
Napoleon – Janty Yates a David Crossman
Najlepší krátky dokument
Tha ABCs of Book Banning
The Barber of Little Rock
Island in Between
The Last Repair Shop
Nǎi Nai & Wài Pó
Najlepší krátky animovaný film
Letter to a Pig
Ninety-Five Senses
Our Uniform
Pachyderme
War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko
Najlepší krátky hraný film
The After
Invincible
Knight of Fortune
Red, White and Blue
The Wonderful Story of Henry Sugar
Najlepší zvuk
Tvorca – Ian Voigt, Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn, Tom Ozanich a Dean Zupancic
Maestro – Steven A. Morrow, Richard King, Jason Ruder, Tom Ozanich a Dean Zupancic
Mission: Impossible Odplata - Prvá časť – Chris Munro, James H. Mather, Chris Burdon a Mark Taylor
Oppenheimer – Willie Burton, Richard King, Gary A. Rizzo a Kevin O’Connell
The Zone of Interest – Tarn Willers a Johnnie Burn
Najlepšie vizuálne efekty
Tvorca – Jay Cooper, Ian Comley, Andrew Roberts a Neil Corbould
Godzilla Minus One – Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi a Tatsuji Nojima
Strážcovia galaxie Vol. 3 – Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams a Theo Bialek
Mission: Impossible Odplata - Prvá časť – Alex Wuttke, Simone Coco, Jeff Sutherland a Neil Corbould
Napoleon – Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, Simone Coco a Neil Corbould