Hellboy 2: Zlatá armáda (Hellboy 2: The Golden Army)

25.8.2008|Stano Sokolský|
Hellboy 2: Zlatá armáda (Hellboy 2: The Golden Army)

Režisér Mexického pôvodu Guillermo Del Toro si za posledné desaťročie v Hollywoode a celkovo aj vo filmovom svete spravil veľmi dobré meno. Začalo to v roku 1993 horrorom Cronos, nasledoval Mimic a v roku 2002 sa preslávil pokračovaním upírskej trilógie Blade 2. Tento film mu dal zároveň  zelenú na realizovanie vlastných nápadov a tak sa v roku 2004 objavil na Strieborných plátnach fantasy projekt založený na komixe Mikea Mignoly Hellboy, ktorý zožal úspech po celom svete (u divákov aj u kritikov) a získal si publikum hlavne svojou hlavnou postavou. No a po Oscarovom Faunovom Labyrinte si Del Toro začal svoje projekty aj sám produkovať a tento rok priniesol do kín pokračovanie Hellboya s podtitulom The Golden Army, samozrejme s vyšším rozpočtom (85 miliónov USD) a zvýšenfnou distribúciou. V tejto recenzii sa dočítate, či finančná injekcia v tomto prípade pomohla.

Film sa začína v čase, keď bol hlavný hrdina ešte malým chlapcom. Jeho ‘otec’, profesor Bruttelholm (John Hurt), mu pred spaním číta príbeh o mechanickej Zlatej Armáde, ktorá kedysi pomohla nastoliť mier medzi mýtickými bytosťami a ľuďmi a ktorá čaká ukrytá na svoje ďalšie využitie. Dej sa nato presunie do prítomnosti, kde sa člen kráľovskej rodiny zabudnutej mýtickej rasy princ Nuada vracia z exilu, kam ho poslal v minulosti jeho otec. Nuada sa pokúša získať korunu, ktorá mu umožní spomínanú armádu aktivovať a využiť ju na vojnu proti ľuďom. Koruna sa skladá z troch častí - jednu z nich dostali v minulosti do daru ľudia, dve ďalšie sú vo vlastníctve Nuadovej sestry a ich otca. Ostatní členovia rodiny (kráľ a princezná Nuala) však s princovým plánom nesúhlasia, Nuada sa teda zmocní časti koruny svojho otca, časti darovanej ľuďom, ale princeznej Nuale sa podarí s posledným kusom ujsť a dostáva sa pod ochranu tímu, na čele ktorého je mýtický hrdina Hellboy, ktorý sa s ostatnými členmi (Abe Sapiens, Liz Sherman, Tom Manning) snaží bojovať proti nadprirodzeným stvoreniam, ktoré ohrozujú životy ľudí. Spojenie princeznej a Hellboya (Ron Perlman) a spol. spôsobí zaujímavý, niekedy až komplikovaný prúd udalostí, ktoré vedú k Zlatej Armáde a jej zneškodneniu. Dejová línia teda nie je jednoduchá, Del Toro (ktorý napísal k filmu taktiež scenár) nám okrem dvoch romantických vsuviek (vzťahy Hellboya s Liz a Abeho s princeznou Nualou) predstavil aj nového člena Hellboyovho tímu Johanna Krausa a film podfarbil slušnou dávkou akcie, humoru a hlavne obrovským množstvom rôznych mýtických stvorení. Tie boli vytvorené zväčša výbornými maskami, ktoré sú Del Torovou špecialitou už dlhé roky.

Hellboy 2: Zlatá armáda  (Hellboy 2: The Golden Army, 2008)

No a postupne som sa dopracoval k prvému negatívu, ktorý podľa môjho názoru filmu mierne škodí – digitálnym efektom (CGI). V minulosti sa Del Toro snažil CGI vyvarovať, použitie počítačových efektov vo svojich filmoch obmedzoval a bol tým charakteristický. V pokračovaní Hellboya je ich však viac ako dosť, čo mierne narušilo konzistenciu Del Torovej tvorby a ja osobne to za pozitívum nepovažujem. Jednoducho v niektorých scénach CGI pôsobia akosi rušivo, ich úroveň nie je zlá, ale kazia charakter filmu. Horšie ako množstvo CGI efektov sú však niektoré nelogické scény a diery v samotnom deji. Prvá vec, ktorá ma zarazila, bol chýbajúci agent John Meyers z prvého filmu, ktorého neprítomnosť nie je nijako vysvetlená. Veľké množstvo mýtických príšer v ľudskom svete ma prekvapilo taktiež, v jednotke ich bolo iba zopár. No a spomínané predstavenie Johanna Krausa je samostatnou kapitolou. Za prvé – agent Manning spomenul, že Kraus má dobré meno vo Washingtone a že im efektívne pomôže viesť agentúru. Donedávna som bol na tom, že ich agentúra je jediná svojho druhu a že takéto stvorenia sa len tak nepohybujú vo vysokých politických kruhoch. Za druhé – film by sa úplne bez problémov bez neho zaobišiel, neviem, aký mal Del Toro dôvod k pridaniu novej postavy do tímu. Hoci je pravda, že Kraus (nahovoril ho s humorným Nemeckým prízvukom Seth MacFarlane - tvorca seriálov Family Guy a American Dad) v niektorých prípadoch vytvára vtipné scény, ale myslím si, že suché hlášky Hellboya a iskrenie medzi ním a Liz by úplne stačili.

Negatív už ale bolo dosť, prejdem na kladné aspekty filmu, ktorých je našťastie väčšina. Vizuálne stvárnenie je na vynikajúcej úrovni aj napriek množstvu CGI, prispievajú k tomu hlavne príšery a obludy, ktoré boli s pomocou masiek vytvorené, ich rôznorodosť nemá hraníc a odhaľuje obrovskú predstavivosť a fantáziu Del Tora. Špeciálne by som spomenul časť filmu, ktorá sa odoháva na Trhu Trollov (Troll Market, ktorý trocha pripomína Šikmú uličku z Harryho Pottera), tam sa to divnými stvoreniami priam hemží. Humoru je ako som spomínal dosť, istotne viac ako v prvej časti, vyzdvihol by som scénu, kde sú Hellboy spoločne s Abem Sapienom pod vplyvom alkoholu, myslím, že pobaví fakt každého. Herecké výkony sú taktiež vysoko nad priemerom, všetkých ale zatieni Ron Perlman, ktorý dodal hlavnej postave viac sarkazmu a flegmatickosti.

Hellboy 2: Zlatá armáda  (Hellboy 2: The Golden Army, 2008)

Hudba k filmu je rozdelená na dve časti. Prvou je Soundtrack, do ktorého prispeli kapely ako Travis, alebo Eels, ktoré sa skvele hodia k daným scénam a dopĺňajú tak Score Dannyho Elfmana. Score pre prvú časť Hellboya zložil Marco Beltrami, Del Toro však tentokrát stavil na skúseného Elfmana a vyplatilo sa – ten má totiž dostatok skúseností z iných fantasy filmov, keďže je dvorným skladateľom Tima Burtona – jeho typická hudba sadla Hellboyovi ako uliata, jednoznačne môžem odporučiť.

Pokračovanie Hellboya nebolo zlé, ale dovolím si tvrdiť, že prvá časť na tom bola o čosi lepšie. Snímok počas dvoch hodín poskytne dostatok zábavy, humoru a akcie, hoci jeho dej v niektorých miestach pokuľháva a digitálne efekty sa nie vždy prejavujú ako vhodný výber pre danú scénu. Guillermo Del Toro ani tentokrát nešliapol vedľa, ale s mierne neistým krokom nám priniesol nadpriemerný film, ktorého kvality nikoho neurazia. Celkovo by som ohodnotil film na 3.5 z 5, návštevu kina odporúčam hlavne fanúšikom Del Tora a fantasy filmov.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Universal Pictures

Odporúčané články

Prichádza Satan! (The Omen, 1976)

Prichádza Satan! (The Omen, 1976)

S deťmi býva kríž a občas aj ten obrátený. Znovu sme sa o tom presvedčili 6.6.2006, kedy kinosály prevonial sírou horor Satan prichádza....
Vo štvorici po opici (The Hangover)

Vo štvorici po opici (The Hangover)

Doug (Justin Bartha) sa čoskoro bude ženiť. Preto mu jeho priatelia – zubár Stu (Ed Helms), učiteľ Phil (Bradley Cooper) a Dougov budúci...